Kaupunki on tehnyt useana vuonna positiivisen tuloksen. Olisiko aika satsata hiukan tulevaisuuteen ja rakentaa tänne lopultakin jäähalli?
Jäähalli houkuttelisi uusia perheellisiä muuttamaan kaupunkiimme ja kasvaneilla veronkertymillä halli maksaisi itsensä nopeasti!
Kuka alkaisi keräämään kansalaisaloite adressia jäähallin rakentamisen puolesta?
Meidän perheeltä tulisi heti monta nimeä!
Jäähalli houkuttelisi uusia perheellisiä muuttamaan kaupunkiimme ja kasvaneilla veronkertymillä halli maksaisi itsensä nopeasti!
Kuka alkaisi keräämään kansalaisaloite adressia jäähallin rakentamisen puolesta?
Meidän perheeltä tulisi heti monta nimeä!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jos elinkeinoyhtiöön haaskatut rahat olisi pantu jäähalliin, niin jäähalli olisi jo.
Ikaalisten Kylpijät pelaa kymmenen vuoden päästä Mestiksessä!
Jos tarvitsijoita on tosiaan paljon, niin miksi ette sitten rakennuta sellaista?
on niitä halleja rakennettu pienemmillekkin paikkakunnille, kun vaan halukkuutta on tarpeeksi löytynyt
Poliittista tahtoa hallihanke vaatii, aivan kuin Virheätniityt hupailu!
eikös ikaalisiin pitänyt taannoin tulla jäähalli,muistaakseni myös luhalahteen,oli kuulopuheiden mukaan jääkonekin ostettu,voin kyllä muistaa väärinkin.
Vai vielä jäähalli! Pöljäkö olet. Kourallinen ylensyötettyjä kakaroita ja 5000 eläkeläistä, ei tarvita mitään hallia. Laajentakaa ruumishuonetta ja perustakaa krematorio. Ja onhan teillä se rikkiviisas kj, joka on siirtynyt hupitalouden piiriin. Paljonko lyödään vetoa, että se istuu sen huonostimenestyneen ke-ehdokkaan kanssa naama leveella maireasti hymyillen pikkusurkeen etusivulla, kun Niittujuhlat alkavat. Voi olla muuten, etteivät alakaan, on sen verran vanhaakin latua veijareilla tarvottavana. Kyllä olisi riittänyt tää ikivanha Soi- ja joijuhlakin. Siihen kaivoon heitetyillä rahoilla olisi tehnyt jo kymmenen jäähallia. Yksi siellä osaa soittaa, toiset eivät muuta kuin laulavat veronmaksajien piikkiin. Voi kuinka vähällä järjellä kuntien taloutta hoidellaankaan!
Parkanon Kiekkoon mahtuu kyllä pelailemaan!
Kunnon uimahallilla viihtyisivät iäkkäämmätkin henkilöt.
Onhan Kylpylä ja Kyrösjärvi?
Uiminen kylpylässä ei taho aina oikein onnistua.. Kyrösjärvi on taas jäässä osan vuotta.
Opettava esimerkki Nokialta. Vuosikausia tapeltiin tarvitaanko kaupunkiin jäähallia. Kun päätettiin se rakentaa edelleen oli hirvee känä onko aivan turha laitos. Rakennettiin kuitenkin. Mikä on tilanne tänä päivänä? No se on ollut jo vuosia sellainen että kaikki vuorot ovat varattuja ja on heitetty ilmaan ajatus toisen hallin rakentamisesta. Kaupunkilaisille perheille ja pikkulapsille on viikon aikana annettu peräti kaksi 45 minuutin luistelutuokiota nauttia luistelussa, paitsi joka kolmas viikko jolloin yleisöluistelut on peruutettu jonkun turnauksen takia. Ainoat vapaat vuorot jäähallissa ovat nykyään keskiyön ja aamuviiden välisenä aikana. Jäähallin vieressä on kolme ulkokaukaloa mutta eipä niille taida juuri käyttöä olla. Jos siis olisi aikoinaan käytetty järkeä olisi rakennettu saman tien 3 kaukaloa yhden hallin sisään. Olkaa siis Ylöjärvellä viisaampia ja rakentakaa kerralla kunnon lukaali niin ei tartte taas 4 vuoden jälkeen kitistä.
Edellisen viestin lähetin aikoinaan Ylöjärvelle ja sama koskee myös teitä tänä päivänä, vai mitä mieltä olette?
Tulevan kauppakeskuksen porstuaan kiekkokaukalo!
Me tarvitaan uimahalli, jäähalli, kauppakeskus, formularata ja metrojuna, joka menee Kyrösjärven ali toisellekin puolelle.
Heiskako siellä sekosi kun pitäisi Ikaalisiin tehdä jotain alle viiskymmentävuotiaille ??????????????????
Kylä jeehalli sopii vanhoillekin. Saisi vanhusvuoron aikana nuoriso ryypätä, huorata, ajella kolareita, tehdä ilkivaltaa ja jotkut jopa tappaa ihmisen omistamisen tarpeessaan. Joten on hyvä tarkoitus näillä jotka sen joutuvat maksamaan työtävieroksuville mailahakkaajille. Tämä juttu ei tarvitse yhtään kysymysmerkkiä.
Eihän tuosta puutu enää kuin Jätkän Humppa ja Illtatuulen viesti - kai nekin pitäisi olla ainoat mitä saa radiossa ja tv:ssä soittaa Ikaalisissa - mikäli H....a päättää.
Ikaalisiin jäähalli,en uskalla mitään summia sanoa,mutta aika hyvän hintaisia joukkueille harjoitus vuorot on.Olen pelannut niin tampereella joka hallissa.Nyt parkanossa ja aika täynnä vuorot on viikosta toiseen,ettei varmaan kauheati takkiin tule.Ikaalinen ja parkanohan on asukas luvuiltaan aika samat.
Meidän perheelle kelpaisi kanssa. Helpoiten sen saisi aikaan kun räjäyttäisi pois ne vanhat kaukalot siitä yläasteen vierestä ja siihen sitten joku eristetty bunkkeri tilalle, jossa voisi kesäisin pitää vaikka hunpat vehreille niityille. Suuret ikkunat järvelle päin, niin olisi maisemakin kohdallaan. Siihen vielä kylkeen kevyen liikenteen silta pesulaan ja avot. Tampereen alueen joukkueet pääsisi oikein kylpylän kera nauttimaan harjoitus viikoistaan Ikaalisiin roposensa kantaen.
Kylmäkoneiden lämmönkin voisi käyttää koulujen lämmitykseen.
Olisiko joku valtuutetuista innokas ajamaan asiaa eteenpäin?
Tuossa kun seurailin erään toisen hallin rakennuskustannuksia, niin ne rakennuskulut jakautuivat karkeasti näin (kaupunki pääomistajana):
- Halliyhtiö otti 600 k€ lainaa
- Valtion tuki 500 k€
- Kunnan rahoitus 300k€
Ei tämä nyt niin älytön sijoitus ole kuin jotkut antavat ymmärtää. Halvin uusihalli jonka tiedän rakennetun maksoi 800 ke ja kalleimmat löytynee sitten tuolta Hjalliksen halleista.
Ikaalisistahan käy paljon pelaajia Parkanossa...
Jos joskus halli tehdään niin Kylpylän lähelle se tehdään.
Siellä hallilla on muutakin käyttöä.
Kohta on iso halli vapaana, kun siporex lopettaa. Jäähalli sinne vaan Teikankaalle. Parkkitilaa on runsaasti ja pukuhuoneetkin valmiina. Ei puutu kun lattian uudelleen laittaminen ja se jääkone. Ja Harjulan Ari rakentaa sen vaikka vanhasta trukista.
Urheiluun menee rahaa muutenkin liikaa. Rakentakaa itse oma hallinne.