Ostin vähän aikaa sitten Paavalinkukan kaupasta, mutta se näyttää kohta olevan jo entinen. Olen pitänyt sitä ikkunan lähellä ja alalautaselle olen laittanut melko lämmintä vettä, koska tällä keinoin olen kuullut jonkun saavan Paavalinkukkansa hyvin kukkimaan. Minulta tuo kukka näyttää kuihtuvan tykkänään, ei ole enää jäljellä kuin muutama lehti ja kukat ovat kuihtuneet. Mitähän tein väärin vai oliko tuo kukka jo ennestään viallinen?
Paavalinkukka kuolee...
Pian kukaton
4387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minun paavalinkukat elelee pohjoisikkunalla, suorasta porotuksesta eivät perusta. Kastelen juurelle, kun muistan. Tykkäävät siitä, että välillä kastelu unohtuu esim. viikoksi ja pääsevät välillä kuivahtamaan kunnolla.
oleanterin kukkimattomuus
missä vika? hyvässä kasvussa mutta ei aukaise nuppuja vaan haarottuu ja kasvaa vain.
Epäilen, että pidät santtusi liian märkänä. Multa saa kuivahtaa kunnolla kastelujen välillä. Korkeintaan kerran viikossa kastelen
Kuolevasta Paavalinkukasta kun ottaa vielä hyvin elossa olevan lehden varsineen ja laittaa vesilasiin. Niin pian siihen tulee juuret ja saa istuttaa uuden Paavalinkukan ja vanhan saa heittää menemään.
Katkenneellekin muuten terveelle lehdelle voi tehdä samoin ja saa toisen kukan. Paavalinkukasta on helppo laittaa tulemaan esim. seuraavalle vuodelle jollekin lahjaksi kukka.