Julkaistu: 15.03.2011 20:39
Kommentteja ()
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini povaa vaalikamppailusta likaista.
Soinin mielestä perussuomalaisten taidelinjauksista noussut kohu kuvastaa sitä, miten tarkalla linssillä kovasssa nosteessa olevaa puoluetta nyt seurataan.
–Kyllä meitä kaivetaan ihan toisella tavalla kuin muita. Se näkyi esimerkiksi vaaliohjelman käsittelyssä.
Soini sanoo odottavansa vaalikamppailusta "likaista". Hän uskoo, että perussuomalaisten ehdokkaista nostetaan lähiviikkoina esiin monenlaista negatiivista.
Soini myöntää, että samaa on tehty vaalirahakohun liepeillä muillekin puolueille. Hänen mielestään perussuomalaisten kohdalla ajoitus on kuitenkin "mielenkiintoinen". Soinia ei tunnetusti innosta kommentoida paikallisia kiistoja tai paljastuksia ehdokkaista.
Muista puolueista ja mediasta on myös kyselty, haluaako Soini väistellä haastavia tilanteita, kun hän on jäänyt pois useammasta isosta vaalipaneelista. Soini vakuuttaa, ettei syynä ole vältteleminen, vaan aikatauluongelmat. Hän sanoo pyrkineensä olemaan kaikissa tilaisuuksissa silloin, kun on Suomessa ollut. Moitteet kun tulee helposti siitäkin, jos jää pois vaikkapa europarlamentin äänestyksestä.
Esiin on myös nostettu kysymys siitä, kestääkö Soinin terveys vaalikampanjointiin kuuluvan tiiviin kiertämisen. Soini ei suoraan myönnä, että kiinnostus hänen terveysasioihinsa olisi kiusallista, mutta antaa ymmärtää, että tässäkin kohtelu poikkeaa muista puoluejohtajista.
–Koskaan keltään muulta ei kysytä terveydentilasta. Minulta kysytään.
LIKAINEN VAALIKAMPANJA ALKAMASSA
12
142
Vastaukset
- ihiuohiuhiuh
No onkos Soinin sedällä sitten vaikka salattu diabetes tai joku sairaus? Julki vaan, kun kerran poliitikko on! Minulla ainakin on lähes syöpään rinnastettava sairaus ja minun tulee elää sen kanssa ja salaten se koko elämäni,enkä ole läski tai ruma tai ainakaan makkaransyönnillä - kaikki siunaus makkaransyöjille, sairautta aiheuttanut, enkä omaa tarttuvaa tautia. Minä olen kaunis ja hyvännäköinen, enkä kuolemassa, mutta syön sytostaattilääkitystä - ja ei sitten ole HIV kyseessä, jos joku hullu äityy sairaushoureissaan sekopäiseksi...
Jos Soinin sedällä on joku sairaus, niin julki vaan! Poliitikko on julkista riistaa. Jos mä olisin poliitikko, saisi mun sairauspäivyrin tulostaa ja julkistaa!
Ja persuista ei nosteta esille likaisia, jos ei ole likaisuuksia poliitikoilla: likaisuuksia ovat rikostuomiot ja sidonnaisuudet epämääräisiin ihmisiin tai rikollisiin.
PS. Halveksut minua lukijaasi, kun et laita viitteitä vahvistukseksi. - khgkfk
Soini sanoo odottavansa vaalikamppailusta "likaista". Hän uskoo, että perussuomalaisten ehdokkaista nostetaan lähiviikkoina esiin monenlaista negatiivista.
Ei kuitenkaan edes vihjaa mitä salaisuuksia on tiedossa? - valheita...valheita
valheita..lupauksia, valheita...toiveita, valheita...ahneutta, valheita...omaa etua,valheita...suuruuden hulluuksia, valheita...ilman suuntaa ja tietoa, loputtomiin....äärettömästi...
valheita ilman pienintäkään tietoa levittää nykyhallituksen väki ja pääpuolueet. kukaan ei pysty em. kumoamaan,koska sattuvat olemaan faktaa.
miksi kansalainen ei vaadi haluamaltaan edustajalta sitoutumista kirjallisesti haluamilleen asioille?
valheelliset paskapuheet tiedetään. - Vakuuttavaa?
Eikö perussuomalaisten politiikka ja politikoijat sitten kestä "tarkalla linssillä" tarkastelua, pitäisikö heidän huumoripuheet ottaa vain asiana ja todeta puolueen olevan höpöhöpö-linjalla.
Voiko puoluetta ottaa vakavasti, jos sen puheenjohtaja juttelee vain tuppuraisista ja tappuraisista ja melonien ja omenoiden lippalakeista? Onko hän itse vakuuttavan oloinen, kun hän näyttää ensimmäisessä vaalipaneelissa turvonneelta läskiltä, joka mahdollisesti joutuu vielä vaalikampanjansa aikana turvautumaan lääkäriambulanssiin vakavien sydänoireidensa takia.- antiprop
NYT KAIKKI NUKKUVAT ÄÄNESTÄMÄÄN !!!
ÄÄNESTETÄÄN KYKYPUOLUE KOKKARIT OPPOSITIOON PARANTAMAAN KYKYJÄÄN !!!
PALAUTETAAN SUOMI SUOMALAISILLE JA LOPETETAAN ULKOISTAMINENJA ULKOMAALAISTAMINEN !!! - Kyllä kansa muistaa
Ainakaan soinin terveydestä täällä ei saa kysellä mitään, sillä se aihe on kokonaan kiellettyjen listalla. Äänestäjien pitää vain sokeasti luottaa, että Soini jaksaa ja kykenee hoitamaan tehtävänsä, vaikka hän sairaalloisen lihavan ja väsyneen näköinen, naama turvaoksissa ties mistä syystä. Ja täällä jo kerrottujen tautien kuten keukokuumeen ja sääressä olevan ruusun takia hän on kuulemma välillä ollut sairaalahoidossakin.
Näihin terveysasioihin pitää kuitenkin suhtautua huumorilla, äänestäjien pitää vain nauraa hekotella ja olla tyytyväisiä antaessaan valtakirjan poliitikolle, joka todennäköisesti jättää kohta tehtävänsä ja siirtyy pitkälle ja kansan kustantamalle sairauslomalle.
- Jorma of Finland
Sitten bostikin höyryissä kurmotellaan pakolaisia.
- Nenän muoto...
Nenän muoto on erittäin tärkeä!
- iurroygh
"Nenän muoto on erittäin tärkeä!"
Totta. Eugeniikka tulee Persujen myötä taas ajankohtaiseksi.
- Täällä odotellaan!
Missä Soinin lupaamat lokapaljastukset Persuista viipyy? Vai olivatko taas Soinin katteettomia lupauksia?
- Hullun kyselyt
Kyllä kaikki aikanaan niitä tuleepi pidetään vähän hulluja jännityksesssä . Kaikille vastataan mutta yksi hullu kysyy enemmä kun viisi viisasta kerkiää vastata . Niin typeriä oli tänkin palstan kirjoitukset että joo joo.
- ghdfg76
Perussuomalaisten ehdokas Heikki Tala jakaa luvattomia kopioita poliisin esitutkintapöytäkirjasta vieraskirjassaan. Esitutkintapöytäkirja sisältää mm. kuulusteltujen henkilöiden henkilötunnukset, osoitteet, ammatit jne. Kaiken huipuksi esitutkinnassa todettiin kuulustellut henkilöt syyttömiksi, mutta se ei ehdokas Heikki Talaa tunnu häiritsevän. Luottamuksellisia henkilötietoja on Heikki Talan toiminnan seurauksena levitelty ympäri Internetiä. Heikki Talan toiminnasta on tehty rikosilmoitus.
http://www.simplesite.com/Tala/13312262
Ehdokas Talalla ei näytä muutenkaan olevan kaikki kotona:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=417209
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset20717013Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16112111Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1746524Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El405919Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644822MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny84625Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.183894Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m943592Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta793539En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103211