RKP:n luotettavin kansanedustajaehdokas!

Omien sanojensa mukaan hän asettuu Perussuomalaisille vastavoimaksi.

http://www.phinnweb.org/livingroom/ILikeToWatch/finnsleaze/pic/idadonner5.gif
15164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Donnerin vetovoima on jo kuihtunut. Myös poliittisesti.

Hän ei tule keräämään kuin muutaman vanhan kylttyyripierun äänet valeissa.

Äänestä

Rikkaamman Suomen puolesta - Perussuomalaisia vastaan.

Siinä on ohjelmaa kerrakseen. Eliitin edustjat vastustavat protestipuoluetta. Näin maata rakennetaan!

Äänestä

SURUSÄÄTIÖIDEN VERINEN, SALATTU JA PIMEÄ MENNEISYYS OSA 1 :"
"Klaus Fleming teurastutti 3000 talonpoikaa ja jätti naiset ja lapset huovien raiskattavaksi." "Turun verilöyly 1599. Silloin Kaarle herttua mestautti 14 suomalaista aatelismiestä." Eikö 500 vuoden sortovalta riitä JO !!!

"Nuijasodasta Euro-Suomeen Haavikko pauhaa kuin profeetta

Päähenkilönsä Klaus Flemingin tavoin Haavikko "puhuu yksinkertaisin sanoin ja ankarasti, mutta lohduttavasti kuin kenttäsaarnaaja taistelun edellä". Hän erottaa Suomen historiassa kolme suurta murrosta: ensimmäinen oli nuijasota, sitten vuoden 1918 sisällissota ja kolmantena tämä nykyinen.

Haavikon hypnoottinen teksti tuntuu munaskuita myöten, kun lukee esimerkiksi 400 savolaisen talonpojan teurastuksesta Mikkelin Kenkäveronniemen pappilassa kevättalvella 1597.

Haavikko ei kaihda kutsua nuijasotaa sisällissodaksi ja pysyvän miehityksen alkupisteeksi. Hän jyrisee tapahtumasarjan täyttävän sekä sisällissodan että miehityksen tunnusmerkistön: poliittisen johdon fyysisen tuhoamisen, suomalaisen yhteiskunnan romahduksen ynnä omakielisen kulttuurin alistamisen.

Suomesta tuli suurvalta-Ruotsin kylmä nurkka. Suomalainen, keskiaikainen, maakuntiin perustuva itsehallinto hävisi. Sen tilalle tuli keskitetty suurvaltabyrokratia. Kohtalon oikun Haavikko näkee siinä, että historiassa on alettu käyttää nimitystä Ruotsi-Suomi juuri kun Suomi alistettiin täysin Tukholman komentoon.

Haavikko rinnastaa 1600-luvun murroksen nykyhetkeen, Tukholman kätyrit Brysselin byrokraatteihin: "Väärinrakennettuja, käsittämättömiä lauseita mongertava virkamies taikka poliitikko ei ole yhtään hienostelevaa 1600-luvun kirjuria ihmeempi."

MATTI KINNUNEN

Kirjoittaja on fil. lisensiaatti, joka valmistelee väitöskirjaa historian oppikirjoista. Hän on Helsingin Sanomien artikkelisivun toimittaja.

Paavo Haavikko: Nuijasota. Sisällissodan vuodet 1596-1599. Art House 1996. "

Ehkä Ankdum ei tiedä edes kuka Paavo Haavikko on, puhumattakaan HILKKA ALMISTA (josta hänellä vain mielikuva), joka on tehnyt upean tositapahtumiin perustuvan historiallisen romaanin vailla vertaa, jonka ensimmäinen osa on nimeltään "KAUKANA VIHREÄT NIITYT". Kannattaisi lukea enemmän, niin tietäisi mistä puhuu !!!

PS perusuomalaisilla on esim. :

http://www.vaalimanifesti.fi/index.php/allekirjoittajat

Kun taas RKP:llä ooneton mamuhehkuttelu jatkuu vaan. Aiotteko tehdä mamuista uusia ruotsinkielisiä palvelijoita itsellenne ja uusia renkiä kartanoihin ???

http://www.sfp.fi/fi/etusivu/#front-page?offset_3858=10

Ote tästä onnettomasta ja kuivastakin politrukkisivusta:
"MINISTERI THORS: SUOMEN POHDITTAVA LINJAANSA TURVAPAIKANHAKIJOIDEN

KREIKKAAN PALAUTUSTEN OSALTA Maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors toteaa, että Suomen on arvioitava linjaansa turvapaikanhakijoiden Kreikkaan palautusten osalta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen tämän päivän päätöksen takia.

JA ÄLKÄÄ TAAS SENSUROIKO TÄTÄ, KOSKA PITÄÄHÄN OLLA VERTAILU KOHDE JA JONKINVERRAN SUVAITSEVAISUUTTA. VOISIHAN SITÄKIN KOKEILLLA VAIHTEEKSI ???

Äänestä

Riittääkö Donnerilla puhtia?
Hän taisi melko pian kyllästyä europarlamentissa istumiseen ja taisi se konsiliuskin Ameriikassa olla niin väsyttävää, että nopeasti Suomeen kotiuduttiin.

Liene kysymys ääniharavan roolista ja sitten se mahdollinen edustajan penkki luovutetaan jollekin muulle, joka ei omin voimin olisi eduskuntaan päässyt.

Äänestä
  • Toisaalta Donner on iästään huolimatta nuorimpia RKP:n ääniharavia, joten miksei homma onnistuisi niin kuin ennenkin.

    Äänestä

Naurettava pieru koko Donner.

Äänestä

Panomiehiä tarvitaan aina, impotenttien persupierujen vastapainoksi!

Äänestä

Taitaa olla tuolta vastapanot jo tehty.

Äänestä

.

Volksturm heittää viimeiset kehään suomalaisuutta vastaan

.

Äänestä
  • Tämäkö edustaa nyt niitä sivistyneitä? Härreguud! Miten ekslusiivistä!

    Äänestä

yepp

Äänestä

RKP:n luotettavin edustaja on KUOLLUT ja haudattu RKP:n edustaja!

RKP:n edustaja on kiero kuin korkkiruuvi vaikka öljyssä keittäisi!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


onnistuukohan? kirjoitti:

Omien sanojensa mukaan hän asettuu Perussuomalaisille vastavoimaksi.

http://www.phinnweb.org/livingroom/ILikeToWatch/finnsleaze/pic/idadonner5.gif

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu