Nainen kysyi, pitääkö hänen kertoa miehelleen että on käynyt tuttavissa ja he ovat olleet onnellisia yhdessä....
Tuohon sanoisin:
jos menet kertomaan miehellesi että olette pitäneet naapurin miehen kansssa toisianne ylen hyvänä, niin miehesi ajaa sinut taivasalle ja saattaa mukiloida naapurimiestä. Riitahan siitä tulee ja sillä selvä.
Ja kun miehesi menee naapurimiehen puheille, naapurin miehen vaimo saa tietää asiasta ja pakkaa kimpsunsa ja lähtee lätkimään.
Joten siinä hajoaa heti pari avioliittoa ja riidat/ vihat päälle.
On parempi kun selvität asiat itsesi tai papin kanssa ja jatkat matkaa iloiten.
Pitääkö kertoa...
5
63
Vastaukset
- ...
näin se varmaan sai kristinuskokin alkunsa muut kamelikuskit niin pitivät siitä taivas tarinasta että eihän sitä enään siinä vaiheessa kehdannut sanoa sen olevan lööperiä.
- Kerrasta poikki sano
Selvästikään hän ei rakasta miestään kun jakaa pillua kaikille halukkaille.
Avioliitto on tuhoon tuomittu ja parasta olisi että huora kertoo mitä on tullut
tehtyä itse aviomiehelleen ja lisäksi kertoo naapurinsa vaimolle. Hän voi toki
pyytää heiltä anteeksiantoa, mutta parasta olisi jos itse nöyränä ymmärtäisi
lähteä ja tässä vaiheessa on vain mahdollista minimoida tekojaan. Raamattu ohjeistaa tässäkin asiassa. Jos kaikki osapuolet ovat uskovia ei tilanteessa ole ongelmaa, seitsemän kertaa 70 kertaa käskee Jeesus antamaan anteeksi.
Ellei, on parempi pitää suu kiinni, saattaa tapahtua muutoin miestappo.- AntiChrisu
Rikoksesta tulee vaieta ettei siitä seuraa suurempaa rikosta?
(pettäminen tosin ei ole lain mukaan rikos, tappo on)
- 212120
Olen itse sitä mieltä että tällaisessa tapauksessa vaikeneminen on kultaa, sillä jos lähtee asioita jakamaan,siitä tulee varmasti suurempi ja vaikeampi soppa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481241- 1581067
- 58871
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27726Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli178719Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä50714- 8712
- 11703
- 346698
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78655