Onneksi olkoon demarit!

Olette ainoa puolue, jolla ei ole ainuttakaan hyvää eurovaaliehdokasta. Niinpä! Jopa kokoomuksella on yksi, ja liberaaleilla yksi hyvä samoin kuin kaikilla muillakin puolueilla kommareista äärioikeistoon saakka on joka puolueella ja listalla yksi taikka kaksikin hyvää ehdokasta, mutta demuilla ei yhtään.

Saavutus sinänsä. *Ojennan mikrofonin demareille* : miltä nyt tuntuu?
16529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

KK Korhonen lienee antautunut harrastustensa pariin huomattuaan SDP:n aatteen rappion ja liikkeen raunioittavan tappion.

Yhdysvalloissakaan ei KKK:n toimia katsoa hyvällä silmällä. Odotettavissa on että KKK:n ameriikan vuodesta tulee yhtä lyhyt kuin SDP:n eurovaalitappiosta kunnallisvaalikatastrofiin.

http://edition.cnn.com/2004/EDUCATION/05/21/university.klan.ap/index.html

Äänestä
  • tämä tummalasinenko on tämä Korhonen.

    Äänestä

  • Meneekö yli kuudenkymmenen kolmen vuorokauden kuitenkin?

    Äänestä

En ole demari, mutta veikataan noista tuntemuksista vaikka, että demari korvaa laadun taas määrällä. Ottavat niin monta paikkaa, että päihittävät yhteistuumin nämä muutamat muiden puolueiden hyvät ehdokkaat. Aika usein niin vaan käy, että demarien "huonoja" ehdokkaita tulee liuta valituksi ja muut jäävät rannalle ruikuttamaan.

Löydätkö muuten Keskusta yhtään hyvää ehdokasta?

Äänestä
  • Nimittäin Lauri Kontro ja Paavo Väyrynen.

    Nämä erottautuvat edukseen paitsi keskustan omaltakin listalta, varsinkin demareiden suhteen, eivätkä ole kaiken EU:sta tulevan hyväksyjiä.

    EU sietäisi osakseen mitä ankarinta kritiikkiä. SDP on ainoa porukka, jolla ei ole yhtään EU-kriittistä, todellisuudentajuista ehdokasta.

    Äänestä

SDP:n ehdokkaat:
62 Fredrik Almqvist, ylilääkäri, professori, Espoo
63 Reijo Huttunen, kaupunginjohtaja, Kuusankoski
64 Ulpu Iivari, toimittaja, viestintäkonsultti, Helsinki
65 Hilppa Kimpanpää, radiotoimittaja, Espoo
66 Risto Koivisto, kunnanjohtaja, Pirkkala
67 Jorma Kukkonen, pastori, Kuopio
68 Miapetra Kumpula, EU-tiedottaja, insinööri, Vaasa
69 Antti Liikkanen, ylilääkäri, Rovaniemi
70 Aki Linden, lääninlääkäri, valtiotieteen maisteri, Turku
71 Maija Lindroos, kauppatieteiden kandidaatti,toiminnanjohtaja, Helsinki
72 Tony Melville, yliopiston lehtori, kielenkääntäjä, Jyväskylä
73 Riitta Myller, toimittaja, Euroopan parlamentin jäsen, Joensuu
74 Reino Paasilinna, Euroopan parlamentin jäsen, yhteiskuntatieteiden tohtori, Helsinki
75 Antti Paasio, professori, Turku
76 Eeva Pihlajamäki-Smith, kauppatieteiden maisteri, lehtori, Pori
77 Leena Piikivi, lääketieteen ja kirurgian tohtori, ylilääkäri, Oulu
78 Alpo Suhonen, valmentaja, Helsinki
79 Pekka Tuominen, diplomiekonomi, Maarianhamina
80 Jani Uhlenius, muusikko, vapaa kirjoittaja, Järvenpää
81 Helge Valama, projektikoordinaattori, merkantti, Porvoo

Äänestä
  • Missä miljonääri-Lasse on?

    Äänestä

  • väsyttää ja on paha olo muutenkin, älä viitsi oksettaa.

    Äänestä

Näin on ja meillä on ehdokkaiden ykkönen, rehellisyyden perikuva Pinokkio Jätemäki.

Äänestä

Onnittelut Teillekin, kepakot, sillä onhan teillä se kaunotar. Mutta kun on myös se toinen, hirviö. Ehkä minä kuitenkin äänestän mieluummin vaikkapa Alexander Stubbia tai Lasse Lehtistä. Miksi näitä? No kun Stubb on koko ehdokaskaartin tietävin EU-osaaja ja Lehtinen on välkyin, olihan hänen väitöskirjansa sentään toista luokkaa kuin Väyrysen (olen lukenut molemmat). Kumpikin nuo (Stubb ja Lehtinen) menevät läpi, Väisänen ei tietenkään ja Väyrynenekin on epävarma, sillä Takkula vie hänen kannatustaan pohjoisessa ja Väyrynen itse muualla maassa.

Sen kyllä uskon, että jäätteenmäki (ei ole kirjoitusvirhettä) menee äänivyöryllä läpi, mutta sehän on kepulaisten tappio, mitäpä se minulle kuuluu. Kyllä kepulaiset saavat edelleen neljä paikkaa, sillä heitähän EU-vaali näkyy aina innostavan enemmän kuin muita, vaikka he EU:ta vastustavatkin. Ristiriitaista. Kokoomus ehkä menettää neljännen paikkansa ja demarit, joita EU-vaalit tuntuvat vähiten kiinnostavan, tuskin saavat neljättä edustajaa. Mutta siitä ei pidä tehdä johtopäätöksiä eduskuntavaaleja ajatellen. Silloin demarien kannatus tulee olemaan 23-24 %, kokoomuksen 21-22% ja kepun 19-20 %. Ottakaapa nämä luvut muistiin, sillä ne toteutuvat, katsoin juuri kristallipallostani.

Äänestä
  • Sanohan mitä "osaamista" siinä on että kumartaa EU-Mekkaan päin ja näytää persettä Suomen asioille - hyväksyen kaiken EU-mädännäisyyden niskoillemme sellaisenaan ilman mitään järjen hiventäkään.

    On vähän paha, kun demarit noin työväenliikkeenä kannattavat äärikapitalistista EU:ta EMU:ineen.

    No, antaa ajan näyttää.

    Äänestä

22 Can, Nesrin, valtiovarainministerin EU-asioiden erityisavustaja,kokki Vantaa
23 Elo, Mikko, kansanedustaja,filosofian lisensiaatti Pori
24 Richardson, Maria (Guzenina), toimittaja Espoo
25 Iivari, Ulpu, Euroopan parlamentin jäsen,toimittaja Helsinki
26 Järvinen, Päivi, alueasiamies,filosofian maisteri Riihimäki
27 Kekkonen, Antero, kansanedustaja Kotka
28 Kiljunen, Kimmo, kansanedustaja,valtiotieteiden tohtori Vantaa
29 Lahti, Pirkko, filosofian lisensiaatti,toiminnanjohtaja Helsinki
30 Lehtinen, Lasse, kirjailija,filosofian tohtori Espoo
31 Lepistö, Joonas, opiskelija Tampere
32 Liikkanen, Antti, ylilääkäri Rovaniemi
33 Melville, Anthony, lehtori,toimittaja Jyväskylä
34 Myller, Riitta, Euroopan parlamentin jäsen,yhteiskuntatieteiden maisteri Joensuu
35 Paasilinna, Reino, Euroopan parlamentin jäsen,yhteiskuntatieteiden tohtori Helsinki
36 Petäkoski-Hult, Tuula, filosofian tohtori,erikoistutkija Lempäälä
37 Sundback, Barbro, psykolog,första vice talman i Ålands lagting Mariehamn
38 Sundman, Folke, ulkoasiainministerin erityisavustaja Helsinki
39 Söderling, Ismo, johtaja,dosentti Rusko
40 Taipale, Ilkka, kansanedustaja,lääketieteen tohtori Helsinki
41 Vehkaoja, Marjatta, valt.kand.,Länsi-Suomen läänin sosiaalitarkastaja Vaasa

Äänestä
  • hyvää ehdokasta.

    Äänestä

  • siis kirjoitti:

    hyvää ehdokasta.

    hyvän päälle käsität? Eläissäs sitä päässy ees haistamaan, ellet sitten lehmänsonnan hajua pidä vallan hyvänä...

    Äänestä

  • sinäkin.. kirjoitti:

    hyvän päälle käsität? Eläissäs sitä päässy ees haistamaan, ellet sitten lehmänsonnan hajua pidä vallan hyvänä...

    Voi, joo hevosen perse, että on suuret linjat jakoperusteina.

    Äänestä

sanoi kepulainen paskaa syödessään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


politiker kirjoitti:

Olette ainoa puolue, jolla ei ole ainuttakaan hyvää eurovaaliehdokasta. Niinpä! Jopa kokoomuksella on yksi, ja liberaaleilla yksi hyvä samoin kuin kaikilla muillakin puolueilla kommareista äärioikeistoon saakka on joka puolueella ja listalla yksi taikka kaksikin hyvää ehdokasta, mutta demuilla ei yhtään.

Saavutus sinänsä. *Ojennan mikrofonin demareille* : miltä nyt tuntuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu