SUOMASSA SOTILASVALLANKAAPPAUS!

upseeriveli

SK: Hätkähdyttävä väite Suomen armeijasta

Suomen armeija ja poliisi ovat karanneet Suomen hallituksen valvonnasta ja alkaneet johtaa itse itseään.

Näin rankasti arvioi pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) valtiosihteerinä pitkään toiminut Risto Volanen Suomen Kuvalehden haastattelussa.

Volasen mukaan sotilashallinto on kyseenalaistanut hallituksen ja pääministerin toimivallan kriisijohtamisessa.

Volanen arvioi, että kehitys voi ennen pitkää johtaa koko valtionhallinnon militarisoitumiseen.

- Suomessa on noussut valtaan kansainvälisissä tehtävissä, Natossa ja vahvojen presidenttien jälkeisessä ajassa kehittynyt tulosjohtajien ikäluokka, Volanen sanoo Suomen Kuvalehdessä.

Kun Vekaranjärven kouluttajana toiminut yliluutnantti haukkui varusmiesten kuullen Tarja Halosta kommunistiksi, kyseessä ei Volasen mielestä ollut irrallinen tapaus.

- Se oli ennen kaikkea oire asenteesta, joka ei muista, että demokraattisessa maassa ylin johto on ylimmillä valtioelimillä, Volanen sanoo.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/110355-sk-hatkahdyttava-vaite-suomen-armeijasta

Kohti sotilasdiktatuuria? No mikä ettei!

12

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisi suotavaa,

      että armeija ottaisi Suomessa vallan, koska silloin saisimme maahan isänmaallisen ja oikeistolaisen hallinnon nykyisen epäisänmaallisen tilalle, josta osa palvoo Stalinia ja osa nuolee EU:ta.

      Armeijassa, ja voin ilokseni todeta että myös poliisilaitoksessa, on nousemassa voimia, joiden mielestä presidentti Halonen ei ole oikea presidentti eikä oikea puolustusvoimien komentaja, ja jotka eivät tunnusta sellaista esivaltaa, joka myy itsenäisyytemme EU:lle.

    • elintilaa

      Sotilasjuntta johtamaan suomea.

      • ville 8v

        minunkin mielestäni jonkun pitäisi johtaa suomea. en kyllä tiedä miksi, mutta kysyn opettajalta.


    • Onneksi koko homma kaatuu siihen, että joku saa päähänsä, että Suomi tarvitsee elintilaa idästä ja siellä oleva valtio ottaakin elintilaa lännestä.

    • piip piip

      nyt olisi tärkeää että yle rauhoittelisi suomalaisia ja kertoisi ettei mitään sotilasvallankaappausta ole tapahtunut/tulossa.

      • petturit

        Armeijasta ne maanpetturit yleensä löytyvät, näkee jo siitäkin kun eivät noudata suomen lakeja. Esimerkkinä lain rikkomisesta se, kun yksityisten mailla järjestetään häiritseviä harjoituksia lupia kyselemättä. Tällainen ei kuulu jokamiehen oikeuksiin suomessa.


      • Raakkuna.
        petturit kirjoitti:

        Armeijasta ne maanpetturit yleensä löytyvät, näkee jo siitäkin kun eivät noudata suomen lakeja. Esimerkkinä lain rikkomisesta se, kun yksityisten mailla järjestetään häiritseviä harjoituksia lupia kyselemättä. Tällainen ei kuulu jokamiehen oikeuksiin suomessa.

        Kyllä terve yhteiskunta,ajattelu laittaa etusijalle yhteisöllisen edun. "Salut"

        Ja juuri tuli mainituksi että armeijassamme ja poliisivoimissamme on riittävää pätevyyttä. "Salut" Että yhteiskunta ,järjestyksemme pysyisi oikealla tavalla hallinnassa. "Salut" Ja siitä kansalaisemme saavat olla kiitollisia.


    • ............

      Ihan oikein,jos porvarit ryöstää itselleen rahoja on siihen puututtava.

      • pentti pankkikortti

        jeps. se onkin hyvä että poliisivoimat on porvarien hallinnassa. näin tulee tehtyä kaikki ettei porvarien rötökset tule päivänvaloon..


      • ....................
        pentti pankkikortti kirjoitti:

        jeps. se onkin hyvä että poliisivoimat on porvarien hallinnassa. näin tulee tehtyä kaikki ettei porvarien rötökset tule päivänvaloon..

        Olet täysin oikeassa jos suomi olisi demokratinen valtio ja oikeus toteutuisi niin moni poliitikko olisi saanut syyteen maanpetturuudesta ja kansanmurhista ja rikolliseksi luokitelemalla toiminnoila suomenvarojen käyttöä ja varastamista.


    • mikä tahansa

      parempi kuin nyyinen

    • Raakkuna.

      Kyllä vaan upseeristossamme on pätevyyttä, ja omaehtoista ajattelua niinkin paljon että syntyy tilanne jollaista hyvässä demokraattisessa valtiossa ei syntyisi. "Salut"

      Jos olisi toisin, että armeijamme ja poliisivoimiemme korkeimmat viranomaiset olisivat nykyisen vallanpidon alaisuudessa, niin sellainen oli jo huolestuttavaa. "Salut"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      82
      5106
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      51
      3849
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3408
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2439
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      373
      1660
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1591
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1552
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      17
      1515
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      36
      1387
    Aihe