Voisiko joku asiasta tietävä vastata?

mie vaan

Eli minulta otettiin nyt ihan vasta kolesteroliarvot ja samalla pyysin ottamaan kilpirauhasarvot, kun on ollut erinäisiä oireita nyt pitkin talvea. On ollut ihan järkyttävää väsymystä, paino on noussut, energiaa ei ole mihinkään ja semmoista ihme turvotusta käsissä ja jaloissa.
Noh, nämä arvot nyt sitten otettiin ja TSH oli 0,81 mU/l ja T4V oli 15 pmol/l. Voisiko joku nyt kertoa onko nämä normaaleja ja voiko nämä oireet johtua näistä kilpirauhasarvoista?

5

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muori vaan

      Normaalit TSH arvot ovat 0,3-4,0
      ja T4V arvot 9-21

      Itselläni on ollut kilpirauhasen vajaatoimintaa eli TSH arvo ollut liian korkea ja samaten T4V liian korkealla.
      Vajaatoimintaan kuuluu palelu ja väsymys.

      Mulle terveydenhoitaja sanoi, jota ihanne TSH arvo olisi jotain 2,0 eli sen mukaan sulla voisi olla ehkä liikatoimintavaara. Oireet voisi ehkä viitata tähän?
      Mene kuiteski kysymään kunnon lääkäriltä!

      • Kyllästynyttohtoriin

        Mulla taas muut arvot normaaleja, mut TSH Tyrazol-lääkityksestä huolimatta alle 0.01.

        Siis on ollut:
        T4v 11.0 tai 13.2 tai 16.4.
        T3v 5.2 tai 6.2 tai 6.5.
        TSH aina ollut alle 0.01, oli lääkitystä tai ei.

        Liikatoiminnaksi todettu.
        Olen kuitenkin kuullut, että vasta-ainetestit pitäisi tehdä myös.
        Lisäksi olen lukenut, että TSH alhainen, muut liian korkeita, vasta-ainetesti tehty, vasta sitten voi diagnoosin antaa.

        Taidan vaihtaa tohtoria.


      • Kenpä tietää

        Mulla oli TSH jotain 0,5 ja lääkärin mielestä tuo oli oikein hyvä arvo.


    • Ken sen tietää?

      Puhtaasti arvojen perusteella voisi olettaa, että oireesi eivät johdu kilpirauhasestasi. Arvot ovat itse asiassa tosi hyvät.

    • jodia...

      http://naturally-luonnollisesti.blogspot.com/2011/02/jodipuutos-bromi-joditerapia-ja.html


      Laaja kilpirauhastesti
      Kilpirauhasen toimintahäiriöiden odotettua laajempaan esiintyvyyteen on viime aikoina kiinnitetty runsasta huomiota. Äskettäin tehdyssä Yhdysvaltalaisessa tutkimuksessa todettiin, että terveiksi luokitelluista ihmisistä 9.5 %:lla oli kilpirauhashormonien epätasapaino. Samat tutkijat havaitsivat, että 40 %:lla kilpirauhashormonia syövistä henkilöistä TSH-hormoni oli viitealueen ulkopuolella. Tutkimustieto suomalaisesta väestöstä puuttuu, mutta on vahvoja epäilyksiä, että tilanne on varsin samanlainen myös meillä. Kilpirauhasen vajaatoimintaan saattaa myös vaikuttaa nykyisen suolattoman dieetin suosiminen Suomessa. Maaperämme on jodiköyhä ja useimmiten vain suolaan lisätty jodi takaa riittävän jodin saannin. Myös hivenainetesteissä suomalaisilla on todettu erittäin alhaisia jodipitoisuuksia.
      MDD tarjoaa lääkäreille laajaa kilpirauhastestiä, jossa määritetään:
      - TSH
      - Vapaa T3
      - Vapaa T4
      - Käänteinen T3
      - Tyreoglobuliinivasta-aineet
      - Tyreoideaperoksidaasi vasta-aineet
      Testi pyrkii selvittämään kilpirauhasen aineenvaihdunnan ja kilpirauhasen autoimmuunisairaudet


      http://www.mdd.fi/Laboratoriotestit_tekstit/hormonit.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4631
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      498
      2437
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      2001
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      1909
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      81
      1586
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1505
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      12
      1186
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      102
      984
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      124
      842
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      839
    Aihe