Ihmettelee....

Tiedän,että tulee taas paljon vastauksia,että olet paska kuski jne kortti pois,mutta ihmettelen vaan,jos insissä on tarkotus saada virheelinen suoritus... Miksi siiten jotkut saavat helpolla kortin! Mistä tietää aina,että mitä he hakee eli onko pikku tarkka jne? Ajoin viime inssissä tarkotuksella hiljaa ( en siis mitään 20km/h) ,mutta kumminkin niin kerkeen havonnoimaan jne,koska ohjeet tulevat nopeasti ja arvaamatta katselin myös jokaisen kulman kääntelin päätä kuin heinämies,koska viimeksi puuttiin,että pää ei käänny kunnolla. Noh joka tapauksessa mitä siellä haetaan? Tuntuu,että kortti tule koskaan... Kertokaa ihmiset omia kokemuksia? Asiallisia....Olisi hyvä,jos autokoulussa olisi soveltavuus testit tämä on aika paskaa,jos nyt laittaa rahaa kinni ihan pirusti ja yksinkertasesti se kortti vaan tule!!! Sitten kuule juttuja kuinka helposti joku sa kortin ja näkee ihan sekopäisiä ajajia...argggggh en tajua
6313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juuh, kyllähän tuo aika paljon on siitä itse tutvostakin kiinni joskus. Itellä meni inssi tokalla kerralla läpi, ekalla kerralla lähinnä tuntui siltä että tutvolla oli vaan huono päivä eikä häntä kiinnostanut päästää läpi tms. Koko matkan hän istuskeli hiljaa ja tuijotti minua kun minä olisin joku riivattu ja hän manaaja, joka nosti mun jännitystä ihan pirusti. Viime viikolla oli sitten toinen inssi ja tutvoksi sattui varsin mukava heppu, puheli mukavia koko reissun ajan ja lopussa sitten kortti taskuun, ilman yhtäkään huomautusta.

Ja jep, kyllähän tuo sinällään vähän hupsu systeemi on kun yhden 25 minuuttisen perusteella päätetään että osaako henkilö ajaa vai ei, vaikka kaikki 30 ajokertaa olisivat menneet erinomaisesti ilman mitään töppäyksiä. Ja sitten kun menet tekemään sen yhden huolimattomuusvirheen vaikka ihan pelkästä jännityksestä, pamautetaan neljä uutta ajokertaa päälle, 300 euron arvoinen töppäys. Tsemppiä vaan, et ole ainoa joilla inssi ei välttämättä ensimmäisillä kerroilla mene putkeen, omallakin kohdalla koko viikko meni aikalailla piloille hylsyn jälkeen.

Äänestä

Onhan se niinkin,että iso vastuu on ettei voi ihan ketä tahansa päästää liikenteeseen. Kun olet ollut insissä sen muutaman kerran huomaa miten erinlaisia tutvot voivat olla. Minusta ei pitäisi nurista pikku asiosita kunhan nyt perus asiat halussa eikä vaaranna liikenettä. Ajokokemus tulee vasta ajamalla. Ei voi olettaa,että olisi täydellinen. Kunhan virheet olisikin selviä esim: Liikenne säänöt voisi niitä siitten kerrata,mutta kun on kyse auton käsittelystä eihän se tule muutaman ajotunnin perusteella. En tajua miksi luulevat,että kun nyt menet sinne muuutamalle tunnille suraavassa inssissä teet ihmeitä!!! Minut toivotti tervettulleeksi vielä uudestaan. Onko ketään ketä olsi jättänyt autokoulun inssin takia kesken? Pakko nyt vaan yrittää rahaa palanut jo niin paljon!!!!! Kaipa sen kortin joskus saa....

Äänestä

Kyllä, se pääseekö inssistä läpi on 85% kiinni siitä millainen tutvo sattuu tulemaan.

Useinhan se ketä ei pääse läpi ekalla on autokoululainen, ja autoikouluissa usein on:

Opettaja jolla on useiden vuosien koulutus alalle

Opettaja jolla on useiden vuosien kokemus opettamisesta (ei tosin AINA, kyllä joku joskus on se eka oppilas, harvinaista kuitenki)

Todella paljon ajanut opettaja, jolla on kokemusta erilaisista liikennetilanteista, ja eri autosita yms

Käytössä nykyaikaiset maks 5 vuotta vanhat autot, joissa on esim ohjaustehostin, mäkilähtöavustin yms hienouksia

Teoriaopetus annetaan nykyaisin väleinein, eli videotykillä näytetään dioja, videoita, yms materiaalia.

Opettaja usein tuntee inssiajojen "pahat paikat" ja näyttää ne oppilaalle.



Mutta esim minä pääsin teorian ja inssin ekalla läpi, siis opetuluvalla jossa.

Autona oli vuoden 1986 Nissan Micra, isoin hienous taisi olla jarrutehostin

Opettajani ei ollut ajanut viiimeisen 5 vuoden aikana kuin sillointällöin, eli ei ollut ollut omaa autoa.

Äidilläni ei ollut mitään koulutusta tehtävään, vain lyhyt 15 minutin koe jossa katottiin että perusasiat on hanskassa.

Teoriat pidettiin ihan vaan olohuoneen pöydällä, tosin jtutustelua taisi olla enemmän kuin autokoulussa.

Äidilläni ei ollut aijempaa kokemusta opettamisesta.

Äitini inssiajosta on noin 35 vuotta, joten ei hänenkänä neuivoista paljao hyötyä ollut.

Eli kummastakohan se inssin pääsy mahtoi olla läpi, tutvosta tai oppilaasta...

Ja TOTUUS on se, että hylätyy inssi on aina autokoululle edukasta, koska he saa myydä lisää ajotunteja, lisää autojan lainaamista yms. voitolla oppilaalle, kyllä minäkin mielummin ottaisin oppilaalta 1200€ kuin 850€

Empä ole vielä tavannut autokoulua, joka ottaisi vastuun siitä miten hyvin ne opettaa, ja kattaisi itse hylättyjen teoria- ja ajokeiden kulut ja seuraamukset...

Äänestä

Inssissä ei ole tarkoitusta saada virheellistä suoristusta, vaan suoritus, jossa ei synny konfliktia (välitöntä vaaraa muille).

On tärkeää, ettei aja esimerkiksi 60km/h alueella 40km/h, koska tällöin kuljettajasta tulee epävarma kuva, ja voidaan olettaa, ettei kuljettaja tiedä alueen nopeusrajoitusta.

Auttaisi paljon, jos kertoisit tänne syyn viimesimpään hylkäykseesi. Pään kääntämisellä tarkoitetaan sitä, että sinun on tarkastettava ns "kuollut kulma" kun käännyt risteysalueella, jotta voit havainnoida erityisesti kevyen liikenteen.

Äänestä

Tahtoo vaan ne opit unohtuvan sai sen kortin ekalla tai sitten myöhemmin.
Maaseudulla tai kaupungissa. Esim. pysäköintipaikoilla aiheutuneista vahingoista koituu suuret kustannukset vakuutusmaksujen muodossa.
Takuuvarmasti ajokoulussa on asiat käyty läpi ja harjoiteltu. Mutta ei kannettu vesi kaivossa pysy.
Pitäisikö tutkinto ajaa useammassa osassa missä välillä poistuttaisiin autosta niin tutkittavan ajatusmaailmasta tulisi myös esille ? Suunnitelmallisuus, käsityskyky ? On siinä tutvolla vastuuta. Paljon vartija, en kadehdi ammattiryhmää. Toki toinen on siinäkin parempi toista.

Äänestä

Kuinka monta kertaa oot käynyt inssissä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joopa jooo kirjoitti:

Tiedän,että tulee taas paljon vastauksia,että olet paska kuski jne kortti pois,mutta ihmettelen vaan,jos insissä on tarkotus saada virheelinen suoritus... Miksi siiten jotkut saavat helpolla kortin! Mistä tietää aina,että mitä he hakee eli onko pikku tarkka jne? Ajoin viime inssissä tarkotuksella hiljaa ( en siis mitään 20km/h) ,mutta kumminkin niin kerkeen havonnoimaan jne,koska ohjeet tulevat nopeasti ja arvaamatta katselin myös jokaisen kulman kääntelin päätä kuin heinämies,koska viimeksi puuttiin,että pää ei käänny kunnolla. Noh joka tapauksessa mitä siellä haetaan? Tuntuu,että kortti tule koskaan... Kertokaa ihmiset omia kokemuksia? Asiallisia....Olisi hyvä,jos autokoulussa olisi soveltavuus testit tämä on aika paskaa,jos nyt laittaa rahaa kinni ihan pirusti ja yksinkertasesti se kortti vaan tule!!! Sitten kuule juttuja kuinka helposti joku sa kortin ja näkee ihan sekopäisiä ajajia...argggggh en tajua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu