ABS vika AUDI 80 Tdi -92

Missä vika?? ABS valo ei syty mittaristoon virran ollessa päällä eikä kyllä ajaessakaan. Mutta itse ABS ei kuitenkaan toimi.. eli jarrut lukkiutuu. Onko joku sulake tai rele mikä ois syytä katsoa?
1241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

abs valo palanut joskus aikaisemmin, vai oletko ostanut auton lähiaikoina?
Edellinen omistaja on voinut ottaa polttimon pois helpottaakseen myyntiä, tai sitten polttimon tunnit on tullut täyteen. Mittariston irroitus, polttimon tarkastus ja vaihto ei luulisi olevan kovin isotöinen tuon ikäisessä autossa.

Normaalisti se absvalo palaa koko ajan jos järjestelmässä on jotain vikaa.
Voi olla polttimovian lisäksi anturi rikki, anturin piuha hapettunut tai rikki, abs pumpun hiilet loppu. Vaihtoehtoja on monia.
Vikakoodien luvulla paljastuu todennäköisesti syyllinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


simo.y kirjoitti:

Missä vika?? ABS valo ei syty mittaristoon virran ollessa päällä eikä kyllä ajaessakaan. Mutta itse ABS ei kuitenkaan toimi.. eli jarrut lukkiutuu. Onko joku sulake tai rele mikä ois syytä katsoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu