Valvontakameran kuvat palvelimelle

IP -valvontakamerani lähettää ftp:llä kaikki palvelimelle lähtevät kuvat eri nimellä. Onko olemassa koodia, joka uudelleen nimeäsi tulevan kuvan palvelimella, niin, että siellä olisi vain yksi kuva, joka aina vain päivittyisi uudella? Olisiko tämä tehtävissä PHP:llä
8540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Luulisi ensinäkin että IP valvontakamerasta saisi suoraa säädettyä niin että se lähettää vain yhden kuvan samalla nimellä.

Jos taas systeemi on niin hölmö ettei onnistu niin ajoitetulla PHP skriptillä tai vaikka ihan palvelimen (oletan Linux) ajoitetulla komentorivi skriptillä onnistuu helposti.

Äänestä
  • Kamera on muuten hyvä, mutta juuri näin hölmö. Kamera lähettää itsenäisesti kuvat palvelimelle, joten ainut paikka tehdä työt, on siellä. Scriptiä yritän vääntää, mutta ei vain ole vielä onnistunut.

    Äänestä

Kuinkea nopealla intervalilla kamera tallentaa kuvan?

Ja tallentaako kamera kuvan aina niin että kuvan perässä järjestysnumero kasvaa?

Mitä jos poistaa jo hakemistossa olevia kuvia, mitä tapahtuu kameran tallentamien uusien kuvien järjestysnumerolle?


Periaatteessahan olis hyvä jos skripti tarkkailis ajastettuna hakemistoa ja aina kun se havaitsee uuden kuvan niin se kopioi sen toiseen tiedostoon jolla on kokoajan vakio nimi. Samalla kannattaa poistaa se uusin kuva joka juuri kopiotiin.

Äänestä
  • Konsti ja koodi löytyi täältä: http://mureakuha.com/keskustelut/2?11966
    Eli, ensimmäiseen tiedostoon menee kaikki kuvat jonossa, jota voidaan tarpeen mukaan pitää vakiomittaisena. Tuosta listasta skripti valitsee viimeisen kuvan ja tallettaa sen toiseen kansioon aina samalla nimellä, joten nettiselaimesta näkyy vain yksi aina sopivin väliajoin päivitetty kuva.
    Kiitokset neuvoista ja mielenkiinnosta.

    Äänestä

Niin miksikäs pitää kopioida ja nimetä uudelleen?
Parempi tehdä PHP:llä sivu jossa on aina uusimman kuvan nimi. Sekä kannattaa estää välimuistien toiminta, ilman sitä kun kuva on saman niminen niin voit saada vanhentuneen kuvan. Lukemisen arvoista http://html5boilerplate.com/ jossa opastusta esimerkiksi välimuistin järkevään käyttöön.

Äänestä
  • Hyvä neuvo, mutta on tarve myös sivusta, josta voi selata nopeasti esim 20 viimeistä kuvaa ja siksi jätin sen, mutta varmaan löytyy järkevämpiäkin tapoja.
    Käynpä kurkkaamassa tuon linkin.

    Äänestä

  • No joo, siinähän tuo. Juuri tuollaista halusin. Tein itse samantyylisen, mutta hieman kömpelömmän version. Kiitokset vinkistä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kameramies2 kirjoitti:

IP -valvontakamerani lähettää ftp:llä kaikki palvelimelle lähtevät kuvat eri nimellä. Onko olemassa koodia, joka uudelleen nimeäsi tulevan kuvan palvelimella, niin, että siellä olisi vain yksi kuva, joka aina vain päivittyisi uudella? Olisiko tämä tehtävissä PHP:llä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu