Mitä mieltä olette hankkeesta?
Kotkansaarelle ydinvoimala!
ydin halkeaa
9141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyvä ajatus vettäkin saatavana joka puolelta ja paras raha tulee sillä. Siinä sossuilla onkin menestyvä idea.
no jumme jamme heti ydinvoimaa saarelle,ja sinne johtoon kotkan kirkkaimmat valotähdet.
johan alkaa lamppuja menemään,ja myynti nousee. sitten vielä uusi tehdas jossa voidaan räätälöidä,tuottoista toimintaa olipa kyseessä mikä tahansa tuote.
ja ponuksena johtaville henkilöille ilmaiset sähköt ihan julkisesti ilmoitettuna. ( ettei tule puheita jälkikäteen ) ja avot sentään kaikilla on hyvä olla kun ( r )siirtohinnat ovat korkeat,ja yhä nousee vaikka linjoille ei tehtäisikään mitään.
mutta lainataan vuokrataloilta teemaa. kiinteistö kulujen nousun takia.
tottakai kannatan ydinvoimaa,sehän on tulevaisuutta mahdollistaa kaiken. ( jopa ydinvoima onnettomuudetkin ))
Kyllä ehdottomasti! Varmasti laskee järjettömiä sähkönsiirtohintoja kun voimala on ihan vieressä.
Torin laidalla on sitäpaitsi laatikkomainen ruma, turha rakennus jonka tilalle voisi ydinvoimalan laittaa.
Mielestäni Kotkansaari ei ole paras sijoituspaikka, Pyhtäälle tai Haminaan päin tulisi mennä paikkaa etsimään, mutta ei välttämättä kovin kauas, ydinvoima on turvallinen energiamuoto Suomen oloissa. Jos Fortum luvan saa niin nyt kannattaisi lähteä voimalaa tavoittelemaan.
Kymen sähkön sijoittajavirkamiehiltä menee kyllä aika makeat bonukset, jos vuotava Ydinpommivoimala rakennetaan Kotkan kantasatamaan.
JOO,hyvä idea, kaupungintalosta tehdään se reaktorirakennus ja valakallion päälle se piippu.
nyt kannattaa olla tarkkana sijoituksen kanssa,oiva paikka on hirssaaren vastapäinen ranta.
sieltä olisi johtajienkin hyvä katsella dollarin kuvat silmissä kiiluen miten kotkan oma ylpeys tahkoaa rahaa,piipusta hönkien niin valkoista usvaa.
jospa sitä myöten rahaa kilisisi kaupungin pohjattomaan kassaan,joilla voisi sitten palkata lisää henkilökuntaa, aina alati pienenevään porukkaan.
voisi kaupungin johto hykerrellen hieroa käsiä yhteen,ja lausua yhteisessä kokouksessa (( voi tätä onnen autuutta ja rahan tuloa )) olemme tehneet sen ja saaneet niin alati turvallisen atomivoimalan saarellemme.
tästä mallia.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/03/1292975/ranskalaisfirman-keksinto-vedenalainen-ydinvoimala
Ei se voimala Kotkansaarelle mahdu.