Riskibusiness?

Tervehdys!Päätinpä tos pari viik sit maksaa mun 5t velan ottamalla 8t velkaa toisesta pankista.Lopul 3t ostin Nokiaa hintaan 6,7e n645kpl.nyt ku hinta on 5,9 ajattelin kotiuttaa kaik ylityöt n1000e ja ostaa lisää.Lumityöt noksuun.Työmiehen netto on 1800e ja elatuksiin menee 250 kuukaudes.pystyn pitää osakkeet about vuoden mit sit pitää ainaki jotain kotiuttaa ja lyhentää velkaa.Ooks mä ihan sekaisin?ajatus on että myynnistä laitan kaikki velan maksuun ja vuoden kuluttua mul on velkaa alle 3000.
258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä, riskibusiness

Sijoittaminen on toki hyvä ajatus pitkällä aikavälillä, mutta vuoden tähtäimellä olet aika pahasti onnen armoilla. Ensinnäkin olet sijoittanut vain yhteen yhtiöön. Sen kohtalo voi poiketa huomattavastikin yleisestä kehityksestä. Toiseksi olet sijoittanut velkarahalla. Mahdollinen epäonnistuminen tulee kahta katkerammaksi, jos joutuu hampaat irvissä maksamaan palkkatuloistaan tappiolliseen sijoitukseen otettua velkaa.

Nokia on juuri tehnyt suuren strategisen muutoksen, jonka läpivieminen tulee kestämään luultavasti vuosia. Tällaisissa tilanteissa yhtiön tuloksella on taipumus huonontua ainakin väliaikaisesti. Sinun aikataulullasi saattaa käydä pahimmillaan niin, että Nokialta tulee muutama heikko vuosineljännes ja kurssi laskee juuri sopivasti pohjaan silloin, kun vuoden kuluttua joudut myymään. Sitten Microsoft-yhteistyö alkaa tuottaa ja Nokian osake nousee taivaisiin. :)

Lainasumma ei ole mitenkään mahdottoman suuri, eikä taloutesi varmaankaan kaadu vaikka kärsisit esim. parintuhannen euron tappion. Olettaen, ettei sinulla ole muuta merkittävämpää omaisuutta, pidän kuitenkin velkasijoittamista todellakin riskibusineksena. Erityisesti siksi, että omistuksellasi on takaraja, johon mennessä pitäisi jotain myönteistä tapahtua. Tältä keväältä saat tietysti osingot, mutta voi olla ettei sen jälkeen muuta myönteistä tapahdukaan.

Äänestä

Niinpä!Taidan tehrä kaikki aloittelijan mokat.Mut jotenki mulla on semmone tutina et nokia saattaa vielä nousta tänä vuonna ja tappioki voin kuittaa ylitöillä kuten omistusaikaa myös.Tavoite on kuitenki vähentää ylityön määrää vähentämällä velkataakkaa.pienellä tuurilla ja kohtuullisella ylityömäärällä olen ens vuon velaton tai sit en,ja elatusmaksut raahaa kuitenki normina mut sehä vasta sijoitus onki vai mitä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Duunarin strategia! kirjoitti:

Tervehdys!Päätinpä tos pari viik sit maksaa mun 5t velan ottamalla 8t velkaa toisesta pankista.Lopul 3t ostin Nokiaa hintaan 6,7e n645kpl.nyt ku hinta on 5,9 ajattelin kotiuttaa kaik ylityöt n1000e ja ostaa lisää.Lumityöt noksuun.Työmiehen netto on 1800e ja elatuksiin menee 250 kuukaudes.pystyn pitää osakkeet about vuoden mit sit pitää ainaki jotain kotiuttaa ja lyhentää velkaa.Ooks mä ihan sekaisin?ajatus on että myynnistä laitan kaikki velan maksuun ja vuoden kuluttua mul on velkaa alle 3000.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu