"Kihelmöinti" kasvoissa

LiianHerkkä

Olen 23-vuotias tyttönen ja sekaisin huolesta :(
Lauantaina alkoi oudot tuntemukset poskella. Lähinnä vasemmalla poskella. Vähän niiku kihelmöis tai kiristäis. Ei ole siis tunto poissa tai mtn. Liikkuu normaalisti, ilmeet ym. normaalit.
Muita oireita ei ole. Mutta voiko olla ensioire ms-taudille? Olen jostain syystä koko elämäni pelännyt ms-tautia ja nyt kun tuli tämä oire iski pelko taas jostain menneisyydestä.
Tosiaan en ole muita oireita havainnut. Sairastin teininä paniikkihäiriötä ja olen aika herkkä, olen myös narskutellut hampaitani pitkästä aikaan, olen siis ollut stressaantunut ja ahdistunut. Voisko liittyä siihen vai pitäiskö jo mennä lääkärin puheille?? :(

3

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kj

      Kuulostaa stressioireelta. Mene lääkärille, jos olet huolissasi hyvä ihminen. Kerro stressistä, ahdistuksesta ja peloistasi. Turha jäädä miettimään yksin.

    • Liianherkkä

      nokun ennen olin sillai luulosairas että koko ajan luulin että on syöpä tai joku... sitten oli paniikkihäiriö ja sitten "paranin", lopetin itseni tutkiskelun.. mutta nyt yhtäkkiä masennuksen/ahdistuksen/stressin yhteyteen tuli täää oire... pelottaaaa et ois kuitenki tällä kertaa syy pelkoon... avomies vakuuttelee et huolehdin turhaan... mut oon niin monta kertaa saanu lääkäriltä hullun leiman otsaan sillon kun mulla oli ph, et en uskalla mennä... ja pelkään jos ne alkaakin epäilee ms-tautia nii mä en selviäis.
      googlailin ja kuuluu ms-taudin oireisiin ja ensioireisiin.... ääääää :(

      • typerä provo

        Ms:ää ei voi luulotella. Ärsyttävät ihmiset, jotka kyselevät täällä typeriä kysymyksiä, tai selvästi provoilevat. Tosin tyypillistä suoli24 palstan saastaa häiriköt.

        Lääkäri on se joka tutkii ja tekee diagnoosin, eivät netissä tuntemattomat ihmiset!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3420
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2966
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      60
      2450
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2340
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      53
      2260
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2235
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2217
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2149
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1556
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1543
    Aihe