RKP on siis vaihtanut nimensä, joka on nykyään: "suomen ruotsalainen kansanpuolue".
Miksi suomi-liitettä yleensä käytetään puolueiden nimissä? Koska halutaan erottua muiden maiden puolueista, Suomen sosiaalidemokraatit, Suomen keskusta, Suomen kommunistinen puolue, Suomen kristillisdemokraatit, niissä kaikissa on tuo suomi-liite koska vastaavat puolueet löytyvät useista muistakin maista.
Vaan mistä muusta maasta löytyy "ruotsalainen puolue", josta RKP siis haluaa nyt erottua? Minä en keksi/tiedä yhtäkään.
Uskon, että RKP tulee vaihtamaan nimeään taas seuraavan 10 vuoden aikana, kriisi identiteetin suhteen jatkuu.
Miksi suomi-liitettä yleensä käytetään puolueiden nimissä? Koska halutaan erottua muiden maiden puolueista, Suomen sosiaalidemokraatit, Suomen keskusta, Suomen kommunistinen puolue, Suomen kristillisdemokraatit, niissä kaikissa on tuo suomi-liite koska vastaavat puolueet löytyvät useista muistakin maista.
Vaan mistä muusta maasta löytyy "ruotsalainen puolue", josta RKP siis haluaa nyt erottua? Minä en keksi/tiedä yhtäkään.
Uskon, että RKP tulee vaihtamaan nimeään taas seuraavan 10 vuoden aikana, kriisi identiteetin suhteen jatkuu.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ruotsi on täynnä ruotsalaisia puolueita. RKP on ainoa Ruotsin ulkopuolella toimiva ruotsalainen puolue. ;)
Miten olisi jos Ahvenanmaalla perustettaisiin Suomalainen puolue ?
Riippuu aivan Ahvenanmaan omasta lainsäädännöstä, saako vieraskielistä yhdistystä/puoluetta perustaa. Ahvenanmaahan on yksikielinen alue.
RKP on nimensä kanssa täysin umpikujassa:
Miten olisi ruotsinkielisten puolue? Ei käy, kasvava osa äänestäjistä on kaksikielisiä ja uusien äänestäjien hankkiminen olisi lähes mahdotonta.
Miten olisi liberaalit? Ei käy, rkp:n suurin pelko koko ajan on, että ankkalampelaiset eivät pidä heitä enää kielipuolueena ja siirtyvät muualle, esim. vihreiden kanssa on lähes mahdotonta kilpailla.
Ongelman ydin on siinä, puolue on perustettu 1800-luvulla
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruotsalainen_puolue
tilanteessa jossa osa ruotsia puhuvista piti itseään ruotsalaisina, jotka olivat jääneet rajan väärälle puolelle Ruotsin hävittyä sodan, osa taas oli sitä mieltä, että Suomen kuuluu olla ruotsinkielinen, osa taas halusi pitää rannikkoalueet ruotsinkielisenä. Nimi oli tuolloin täysin looginen, kyse oli yhteydestä emämaahan eli Ruotsiin.
Suomi ja alueen geopolitiikka on muuttunut valtavasti sitten 1800-luvun ja RKP on historiallinen reliikki siitä ajasta. RKP on mahdottomassa tilanteessa itsenäisessä Suomen valtiossa, jossa puhutaan lähes yksinomaa suomea. Tätä voi verrata siihen miten kommunistien kävi kun NL sortui, puolueiden pohja katosi, tilanne muuttui.
Ongelma nimen kanssa tulee nousemaan heti vaalien jälkeen taas pintaan kun aletaan lähestyä 2015 vaaleja 3% leikkurilla.
Huomattavaa on,että puolueen nimi on suomeksi:
-Suomen ruotsalainen puolue
eikä
-Suomenruotsalainen puolue
Vrt. Suomen ruotsalainen vs. suomenruotsalainen
Puolue haluaa viitata nimellään olevansa ruostalaisten asialla Suomessa.
Lisäksi tämä puolue on rekisteröity yksikieliseksi puolueeksi puoluerekisteriin vaikka puolue eniten meuhkaa kaksikielisyydestä.
Suomen ruotsalainen puolue on siis käännös puolueen virallisesta ruotsinkielisestä nimestä.
SURUSÄÄTIÖIDEN VERINEN, SALATTU JA PIMEÄ MENNEISYYS OSA 1 :"
"Klaus Fleming teurastutti 3000 talonpoikaa ja jätti naiset ja lapset huovien raiskattavaksi." "Turun verilöyly 1599. Silloin Kaarle herttua mestautti 14 suomalaista aatelismiestä." Eikö 500 vuoden sortovalta riitä JO !!!
"Nuijasodasta Euro-Suomeen Haavikko pauhaa kuin profeetta
Päähenkilönsä Klaus Flemingin tavoin Haavikko "puhuu yksinkertaisin sanoin ja ankarasti, mutta lohduttavasti kuin kenttäsaarnaaja taistelun edellä". Hän erottaa Suomen historiassa kolme suurta murrosta: ensimmäinen oli nuijasota, sitten vuoden 1918 sisällissota ja kolmantena tämä nykyinen.
Haavikon hypnoottinen teksti tuntuu munaskuita myöten, kun lukee esimerkiksi 400 savolaisen talonpojan teurastuksesta Mikkelin Kenkäveronniemen pappilassa kevättalvella 1597.
Haavikko ei kaihda kutsua nuijasotaa sisällissodaksi ja pysyvän miehityksen alkupisteeksi. Hän jyrisee tapahtumasarjan täyttävän sekä sisällissodan että miehityksen tunnusmerkistön: poliittisen johdon fyysisen tuhoamisen, suomalaisen yhteiskunnan romahduksen ynnä omakielisen kulttuurin alistamisen.
Suomesta tuli suurvalta-Ruotsin kylmä nurkka. Suomalainen, keskiaikainen, maakuntiin perustuva itsehallinto hävisi. Sen tilalle tuli keskitetty suurvaltabyrokratia. Kohtalon oikun Haavikko näkee siinä, että historiassa on alettu käyttää nimitystä Ruotsi-Suomi juuri kun Suomi alistettiin täysin Tukholman komentoon.
Haavikko rinnastaa 1600-luvun murroksen nykyhetkeen, Tukholman kätyrit Brysselin byrokraatteihin: "Väärinrakennettuja, käsittämättömiä lauseita mongertava virkamies taikka poliitikko ei ole yhtään hienostelevaa 1600-luvun kirjuria ihmeempi."
MATTI KINNUNEN
Kirjoittaja on fil. lisensiaatti, joka valmistelee väitöskirjaa historian oppikirjoista. Hän on Helsingin Sanomien artikkelisivun toimittaja.
Paavo Haavikko: Nuijasota. Sisällissodan vuodet 1596-1599. Art House 1996. "
Ehkä Ankdum ei tiedä edes kuka Paavo Haavikko on, puhumattakaan HILKKA ALMISTA (josta hänellä vain mielikuva), joka on tehnyt upean tositapahtumiin perustuvan historiallisen romaanin vailla vertaa, jonka ensimmäinen osa on nimeltään "KAUKANA VIHREÄT NIITYT". Kannattaisi lukea enemmän, niin tietäisi mistä puhuu !!!
PS perusuomalaisilla on esim. :
http://www.vaalimanifesti.fi/index.php/allekirjoittajat
Kun taas RKP:llä ooneton mamuhehkuttelu jatkuu vaan. Aiotteko tehdä mamuista uusia ruotsinkielisiä palvelijoita itsellenne ja uusia renkiä kartanoihin ???
http://www.sfp.fi/fi/etusivu/#front-page?offset_3858=10
Ote tästä onnettomasta ja kuivastakin politrukkisivusta:
"MINISTERI THORS: SUOMEN POHDITTAVA LINJAANSA TURVAPAIKANHAKIJOIDEN
KREIKKAAN PALAUTUSTEN OSALTA Maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors toteaa, että Suomen on arvioitava linjaansa turvapaikanhakijoiden Kreikkaan palautusten osalta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen tämän päivän päätöksen takia.
JA ÄLKÄÄ TAAS SENSUROIKO TÄTÄ, KOSKA PITÄÄHÄN OLLA VERTAILU KOHDE JA JONKINVERRAN SUVAITSEVAISUUTTA. VOISIHAN SITÄKIN KOKEILLLA VAIHTEEKSI ???
Uusin nimi ei ole loppuun asti ajateltu koska se tuotettiin hätäisesti, kun Liberaalit nimi kaatui neuvotteluissa pohjanmaan kielitalebanien vastustukseen.
RKP on Riesa Kansan Puolue Rosvo Kansan Puolue. jne..
Eihän pakkoruotsitus ole liberalismia, joten se siitä Liberaaleista.
Parempi nimi RKP:lle olisi Perusruotsalaiset vrt. Perussuomalaiset.
Samanlaisia hörhöjä kiihkoilijoita molemmissa, enteeksi nyt vaan. RKP on pelkkä kielipoliittinen populistipuolue.
HS:n nuorten mielipidepalstalla kehoitetaan RKP:tä vaihtamaan nimensä vähemmän Ruotsiin vittaavaksi.