mitä mieltä olette pioneerikoulutuksesta? itseä se vähän kiinnostais, mielummin leikin isoilla pommeilla kuin leikin sotaa metsässä, jos nyt lapselliseksi heittäydytään. Maaston raivaaminen, kalliokiipeily ja erityisesti rakentaminen kiinnostaisivat myös räjäyttelyn ja miinoituksen ohella.
mitenkäs tämä homma menee, onko keuruu ainut paikka josta saan koulutuksen tähän aselajiin?
kuinka pitkään koulutus kestää?
onko mahdollisuus keplotella itselleen tätä kautta c-luokan kuorma-autokortti tai panostajan paperit?
Niin ja onko pioneeriksi vaikea päästä,onko paljon hakioita?
olen normaali kuntoinen,2900-cuupperissa, yli 10-leukaa, kohtalainen uimari. 186cm pitkä ja painoa 75-kg, ei mitään sairauksia tai vikoja terveydessä tai aisteissa. opiskelen ammattikoulussa sähkö alalla.
pioneeriksi
6
593
Vastaukset
- Parolassa..
on ja taitaa kaikissa varuskunnissa olla pioneerikomppania.Kutsunnoissa ilmoitat halukkuutesi niin yleensä ne otetaan aika hyvin huomioon.Panostajan paperit voit suorittaa autokoulunkin ehkä.Aika on sama 6-12 kk kuin muussakin varusmiespalveluksesssa
- fdsfd
Missä kaikissa paikoissa tuon kuorma-autokortin voi suorittaa?
- ajokortti....
armeijassa on kyllä aika edullinen mutta suht harvinainen.Huoltokoulussa Hennalassa se suoritetaan ja autokomppaniassa tietysti.Muualla peruskoulutuskauden jälkeen tulee erikoiskoulutuskausi ja pioneereissaa on kyllä aika paljon konekoulutusta. Autokouluun komennetaan sopivuuden perusteella joku mutta kilpailu on aika kova.
- Anonyymi
ajokortti.... kirjoitti:
armeijassa on kyllä aika edullinen mutta suht harvinainen.Huoltokoulussa Hennalassa se suoritetaan ja autokomppaniassa tietysti.Muualla peruskoulutuskauden jälkeen tulee erikoiskoulutuskausi ja pioneereissaa on kyllä aika paljon konekoulutusta. Autokouluun komennetaan sopivuuden perusteella joku mutta kilpailu on aika kova.
Pioneereissa kädet venyy. Tulo- ja lähtötarkastuksessa mitataan kädet, kainalokuopasta keskisormen päähän. Venymä keskimäärin 2.8 cm, keskihajonta 0,7 cm.
Toveri demokratian pioneeri: 👷♂️
Toveri Putinin johdolla
Z 🇷🇺🎖
Kansojen onni
on loppumaton!🇷🇺🇰🇵🇨🇳
Loppu Naton!☠️⚰️🪦
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1367177Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254991L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa674356TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153493Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021779Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241626Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91609- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581448