Nuoret eivät ole rikollisia

näin se on

Kaikki sen tietää että nuoret lataavat netistä musiikkia. Silti se on rikollista. Miten voi olla että asia jota kaikki tekevät on rikollista? Se ei ole muuta kuin vallanpitäjien tapa alistaa kansalaisia. Rikollisia voidaan pelotetella rangaistuksilla ja rikollisilta voidaan evätä kansalaisoikeudet.

On täysin moraalitonta syyllistää nuoria lataajia. Heillä tulee olla aivan samat oikeudet kuin muillakin, eikä heitä tule uhkailla vahingonkorvausrangaistuksilla eikä rikosrekistereillä. Mikä ei ole oikeus ja kohtuus, se ei saata olla lakikaan, sanovat tuomarin ohjeet. Tekijänoikeus lait on poistettava heti.

11

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • llefklefk

      onhan heillä samat oikeudet kuin muilla, mutta näihin oikeuksiin ei pitäisi kuulua toisilta varastaminen.

      rangaistusten ja korvausten pitää olla kohtuullisempia, mutta muuten tekijänoikeksiin ei pidä tehdä poistoja.

    • tiukkizz

      Sitä on vaan pirun vaikea ymmärtää että netistä lataaminen on rikos mutta kaverin/kirjaston levyn kopioiminen on sallittua.

      • siiri34xx

        Olet erehtynyt. Kirjaston/kaverin levyn kopioiminen on samalla tavalla rikollista puuhaa. Otappa selvää asioista.


      • Gunilla13

        Tässä onkin epäkohta jonka me rkp:ssä aijomma korjata ensi vaaleissa.


    • tiukkizz

      Nyt olet siiri34xx itse hakoteillä, kirjaston/kaverin levystä saa ottaa laillisesti kopion.

    • PeenanenGP

      Onnittelen! Logiikkasi on hiekkalaatikkotasoa. Ensinnäkin, vaikka kaikki kaveripiiriisi kuuluvat teinit lataisivatkin musiikkia netistä tämä ei tarkoita että KAIKKI teinit näin tekisivät. Toiseksi vaikka näin olisikin, että kaikki lataisivat musiikkia netistä, tämä ei pois sulje, etteivätkö kaikki syllistyisi tässä tapauksessa rikokseen. Suomen laissa ei ole missään kohtaan mainintaa, että kun kaikki ihmiset tekevät tietyn rikoksen, asia ei oli enää rangastavaa.

      Ja millä perusteella on moraalitonta syyllistää nuoria lataajia? Heillä on tdellakin samat oikeudet kuin muillakin ja myöskin samat velvollisuudet. Ei siis mitään erivapauksia olla noudattamatta lakia.

    • ihmettelenkö yksin?

      Miksi säätää lakeja joita ei valvota / pystytä valvomaan?

      • dfcölgzfö

        Myös ylinopeuksien, rattijuopumuksien, pahoinpitelyjen, tappojen jne jne tapahtumista ei pystytä kaikilta osin valvomaan, vaikka ne ovat laissa kielletty. Piraattilogiikalla nämäkin rikoset tulisi siis sallia.


      • ihmettelenkö yksin?
        dfcölgzfö kirjoitti:

        Myös ylinopeuksien, rattijuopumuksien, pahoinpitelyjen, tappojen jne jne tapahtumista ei pystytä kaikilta osin valvomaan, vaikka ne ovat laissa kielletty. Piraattilogiikalla nämäkin rikoset tulisi siis sallia.

        Aika huono yritys, kaikkia mainitsemiasi rikoksia valvotaan ja niistä rangaistaan.
        Myöskään rikoksina ne eivät ole verrattavissa nettilataamisiin joka muistuttaa rikoksista eniten ehkä näpistystä.
        Myöskään lataajan mahdolliset uhrit eivät joudu sairaalaan/ruumishuoneelle kuten ehdottamiesi rikosten uhreille on vaarana käydä.


      • Valot päälle jo
        ihmettelenkö yksin? kirjoitti:

        Aika huono yritys, kaikkia mainitsemiasi rikoksia valvotaan ja niistä rangaistaan.
        Myöskään rikoksina ne eivät ole verrattavissa nettilataamisiin joka muistuttaa rikoksista eniten ehkä näpistystä.
        Myöskään lataajan mahdolliset uhrit eivät joudu sairaalaan/ruumishuoneelle kuten ehdottamiesi rikosten uhreille on vaarana käydä.

        Kyllähän piratismiakin valvotaan siinä määrin kuin resurssit riittävät - aivan kuten muidenkin rikosten kohdalla. Resursseja pitäisikin lisätä digitaalisessa muodossa olevien tuotteiden varastamisen ehkäisemiseksi.

        Pointti, arvon piraattispede, on se, että edellä mainittuja rikoksia tapahtuu, vaikka valvontaa on olemassa - sama asia laittoman kopioinnin kohdalla.

        Summa summarum: onneton argumenttisi on naurettavan helposti kumottavissa.

        Seuraava yritys.


    • JackSparrow`n Serkku

      Toivottavasti Piraaattipuolue jaksaa jatkaa hidasta nousuaan äänestäjien tietoisuuteen.

      Mielestäni näistä seuraavista erittäin merkittävistä asioista valtapuolueet ja kaikki valtamediat ovat vaienneet:

      1. Sisäsiisti vallankaappaus EU:lle käynnissä perustuslain kautta
      2. Todellinen Euroopan velkojen verkosto läpivalaistuna
      3. Kaikki Nuorisosäätiöltä vaalirahaa saaneet keskustatahot
      4. Nelikantainanen vahinkovakuutus- ja työeläkejärjestelmämme perustuslain vastaisia, perustuslain 88§:n mukainen korvausvelvoite

      "Katsausta Suomen cosa nostraroitumiseen" | Rauhanomaisin tapa kostaa on äänestää 17.4.2011: http://bit.ly/hlPWok

      Kannustan etenkin kaikkia nuoria kaikesta huolimatta äänestämään.

      Sillä sellaista tarjoilua vaaleilla valituilta päättäjiltämme tulemme jatkossakin saamaan, mitä kaikkea olemme valmiita nielemään.

      Mitä enemmän yli 80 prosentin äänestäneiden määrä äänioikeutetuista nousee, niin sitä lähempänä olemme todellisten parannusten alkamista.

      Toivottavasti Suomen suurimman puolueen eli nukkuvien puolueen 2 miljoonaa jäsentä näyttävät näissä vaaleissa kaapin paikkaa kokovartalokorruptoituneelle eliitillemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      108
      2364
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2071
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1647
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      53
      1582
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      155
      1550
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1436
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      145
      1370
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      112
      1180
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1176
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1134
    Aihe