Kuka osaisi kertoa mikä moottori on kyseessä tässä kuvassa:
http://vmm.kuvat.fi/kuvat/Fiskari/IMG_3396.JPG
http://vmm.kuvat.fi/kuvat/Fiskari/IMG_3396.JPG
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Näyttää hyvin paljon viimeisten mallien joko Olympialta tai Wiksrömiltä petroolikoneelta.
Wickström 3
Wicström W-3 ja näkyy olevan vielä dynastartilla varustettu. Ilmeisesti jostain 70-luvun puolivälin paikkeilta.
Wiki on. Onko myynnissä? Tarjoan 1500, jos magetto on kunnossa ja puristukset tasaiset 8.
Eikö 1500 ole sopiva? Missä näytteillä? Oikein hyvästä, jossa herkkä vaihteisto ja suora potkuriakselisto saatan maksaa yli paritonniakin!
Sorry, tuo ei ole oma, mutta välitän terveisiä eteenpäin.
Mutta luulen että myynnissä on lähinnä koko vene moottoreineen... Mittaa n. 7,5 m, runko peruskorjattu. Mikä olisi hinta-arvio edellyttäen että moottori ja tekniikka on kunnossa?
Venehän pitää purkaa pois ympäriltä! Siitä näköjään on tehty makeavesijäähdytteinen, kun putki kiertää kylkeä säiliöineen.
Itse pidän 1500 euroa maksimina, kuten tuossa joku on tarjonnutkin. Silloin tekniikan pitää olla priimaa.
Vaihdelaatikkoon ei saa enää kunnollisia osia. Purkamojobbarit nyy 200 euroon sellaisia väsäämiään juttuja, jotka eivät kestä tosipaikassa. On liimalla kiinnitettyjä kitkoja, jotka lämpimässä öljyssä irtoaa. Rattaita on hitsattu ja jyrsitty uudeleen. Sellainen hitsaushammas kestää 150 tuntia ja on lopussa! Sytytinlaitteistot on koottu "pikaliimoin" ja nippusitein.
Saisipa noita uusina kansiventtilein!
Mulla on tuollainen heinäladossa. Siinä on kai sitten se vaihdekin mukana, ku on sellainen akselilaippakin. Se on ollu siellä kai 20 vuotta. Paljonko maksat? Se on Sulkavalla ja kai ollut aina vain Saimaassa, jote ei kai oo ruostunutkaa. Ei se kyllä pyöriny joskus 10 vuotta sitte, kun veljeni sitä kangella yritti kääntää. Se kai kaato sinne tulpista öljyäki.
Anna tarjous ja puh no.