Miten aloititte kokeilemaan kiinteitä? Mitä kokeilitte ensimmäiseksi, määrä? Onko lapsenne oireilleet mitenkään eri ruuista?
Kiinteän ruoan aloittaminen
iouiug
1167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aloitin yhdellä teelusikallisella maissia (kaupan sose), sitä syötin viikon ajan lisäten aina yhden lusikallisen per päivä (eli 1. päivä yksi lusikallinen, 2. kaksi jne.). 5. päivän ja 5 lusikallisen jälkeen siirryttiin syömään sosetta niin paljon kuin vauva itse halusi syödä.
Reippaan viikon jälkeen siirryttiin bataattiin. Tätä sosetta tein itse, koska kaupan soseessa oli muutakin seassa. Bataattia syötiin ensin 1-3 päivää pari, kolme teelusikallista, mutta sitten jo sen verran kun vauva itse halusi syödä.
Näiden lisäksi on maisteltu luumua ja päärynää muutamia lusikallisia. Uutta makua olen maistatuttanut aina päivällä "lounaan aikoihin".
Varsinaisia oireita ei ole tullut mistään soseista. Bataatti värjäsi ulosteen iloisen oranssiksi, mutta bataattihan on todella oranssia. Maissi aiheutti ehkä hieman ummetusta, mutta kipuja ei ole tullut mistään.
Päärynästä meidän typy on tykännyt kaikista vähiten ja bataatista eniten. Selkeästi senkin takia että bataatti on todella makea kun päärynä enemmän hapahko.
seuraavaksi sitten perunaa, porkkanaa ja kukkakaalia, kunnes on noin puolen tusinaa vihannesvaihtoehtoa, siirrytään sitten lisäämään pienen pieniä annoksia myös lihaa.