Ei ihmisten rahoilla saa pelleillä sanoi muuan KePu Pelle
http://atuubi.yle.fi/videot_ja_kuvat/id-1009968
http://atuubi.yle.fi/videot_ja_kuvat/id-1009968
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
valheilla on lyhyet jäljet.
Sehän tuo Hoskonen haasto tuolleen leipomossa. Taispa samoin sanoa telkussa.
Muuten, minnekähän Paula Lehtomäki on hävinnyt. Lieneeköhän suunnittelemassa Belgiassa jäteputkea suoraan Seineen ilman jätelaitosta.
Oli muuton malli esimerkki noiden soiden raatelemisesta turvetuotantoon keski-suomesta. Tuhottiin iso suoalue ja nyt ruotsalainen yritys ennallistaa lähialueen vesistöä, joka tuhoutui tuossa touhussa.
Eikä maksa paljon.
niin tuo paskalaki. Turvesuot. Nyt järvieen lampien ennallistaminen näiden soiden kupeelta. Veromaksajat taas maksaa.
Huokasi moni mökinukko kun paskalaki murtui!
Viekissäkin oli eräs jätesesijärjestelmän kustannus olisi tullut maksamaan enemmän, mitä koko mökin arvo tontteineen olisi ollut!
Mistä kohtaa se muuttui. Ainoostaan ikäraja tuli. Paska mikä paska, edelleen.
laatima laki alunperin?
- no eehän se ollunna vaen olis voinna olla ja senpä takija se on syyllinen.
- no kukas se oli ympäristöministeri sillon kun se laki laadittiin?
- sehä se taes olla se Eenestammi.
- kuinka on sitten mahdollista, että se laki on Lehtomäen syytä?
- ka se nyt vaen kääp silleen paremmin sossuillen ja persuloillen.
Sitten toinen juttu.
Lehtomäki ei ole "kadonnut" mihinkään vaan hän tekee vaalityötä toisessa vaalipiirissä.
Se, että kyselijä ei tiedä asiasta johtuu ihan vaan siitä, ettei häntä oikeasti edes kiinnosta - paitsi tietysti tuollaisten populististen heittojen kirjoittelun yhteydessä.
Tuollaista nimitetään kansan kielessä rollailuksi ja tyhmyydeksi.
Se on Suomessa sivistymättömyyden merkki ja eniten sitä esiintyy maassamme juuri Lieksan kaltaisilla paikkakunnilla.
http://atuubi.yle.fi/videot_ja_kuvat/id-1009968
Katohan änkkä ensin tuo leike, ja tulehan sitten sitä valhetta kylvämään.
Lain alkuun laittoi Anneli Jäätteenmäen hallitus.
Kaikki on selvitetty tuossa ohjelmassa,
- kuinka on sitten mahdollista, että se laki on Lehtomäen syytä?
Lehtomäki olisi halutessaan voinut muuttaa tuon lain ja tuoda se hallituskäsittelyyn. Vaan ei.
Painoiko asiassa maksetut vaalirahat kuten julkisuudessa on esiintuotu.
Tuohon toiseen juttuun.
Lehtomäki on kyllä nykyään kovasti tykätty pohjois suomessa. Kannattaisi mennä sinne vaalityötä tekemään. Hakemaqan vaikka sivistystä tai selkärankaa jota myös moraaliksi kutsutaan.
Pietariin Lehtomäki kuitenkin upotti 30 miljoonaa euroa. Paskapuhistamoon.
Lehtomäki ajoi hampaat irvessä tuon kohtuuttoman lain läpi eduskunnassa, vaikka puheenvuorojen perusteella eduskunnan enemmistö vastusti sitä. Asiasta saa kärsiä tulevissa vaaleissa koko Keskusta. Toivottavasti uusi eduskunta laittaa asian kuntoon.
Yrittääköhän joku pelastaa itsensä vauvauutisella?
Tulkaa hyvät ihmiset kuuntelemaan tuo asia tiistaina Hoskoselta paikanpäällä Lieksassa miten asia meni sitten eduskunnassa.
Muuten ehdokkaita on jo maanantaina liikkeellä Lea Oravalahti Hannu Mikkilä jaMinisteri Vehviläinen on Lieksassa klo 14 S marketti ja olen muuten mukana taitaa olla syötävää myös tarjolla (en syö kuormasta) MK
Hoskosen ja Vehviläisen kannatus on pudonnut kausi kaudelta. 2007 Oli Vehviläinen jo liipasimella eikä Hoskosellakaan ollut vara henkseleitä paukutella.
Vehviläisen ansiot, jos niiksi voi sanoa, oli kiistely rautatieyhtiön kanssa. Nimeenomaan kiistely. Asiahan ei korjaantunut.
Hoskosen monumentiksi jää risusavotta, joka on jo nyt mennyt perseelleen.
Toinen oli sitten tuo pelleteatteri Paskalain aikana.
Haloo tulkappa todella kuulemaan asioiden oikean laidan miten on toimittu.Eli Hoskonen on tiistaina Lieksassa ja Vehviläinen Maanantaina S-marketin luona jossa on myös Lieksalainen Lea Oravalahti mukana ja keskustalaisia naiskansanedustajaehdokkaita muitakin Tänään sunnuntaina Eero Reijonen ja Lea Oravalahti ovat illalla isäntärengissä
Kuitenkin toteaisin Lieksassa tehdään rautateille vaunuihin osia ja myös nyt tuli Suomeen laivatilaus joten ei nämä kansanedustajat ole olleet ja ministeri tyhjän panttina asioita ajamassa sekin tulee muistaa.
Mielestäni paikalla olleena kuulin Laurin ja Anun suusta miten yhteistyötä heidän osalta on tehty asia liittyy moneen asiaan mutta lähinnä nyt kuhmontiehen.MK
Ai pitäs kattoo livenä uusinta valehtelusta. Eipä paljo kiinnosta. Eikä muutenkaan kiinnosta puolue, joka söi kansan kuormasta. On muuten ihme juttu, kun kansa maksaa palkan, kulut ja saavat hyvät edut. Mikään ei riitä. Vielä yritysten pitää maksaa näille.
Älkää marisko jatkuvasti! Kyllä te olette jo tarpeeksi paskassanne tilsineet ja on
jo aika viimeinkin teidänkin oppia ihmismäisille tavoille.
Haluatteko elää kuin ryssälässä?
Hoskosella olisi ollut aikoinaan mahdollisuus pitää ääntä jätelaista. miksi suu aukeaa vasta kun vaalit on tulossa?
Turve, turve, turve pelastaa energiapulan, hokee Hoskonen. Turveröppöä vaan puolipolveen, joka lammessa joka järvessä (ellei olekin jo)
Kotilampeni, 1960-luvulla kirkasvetinen, hiekkapohjainen. Nyt mutaa puolipolveen, rupanen kuin sammakko on uimasta noustua. Kiitos ojitusten, kiitos turpeen!
Miksi ojitutit suot ,ja muta kylpy on terveellistä .Sammakko ei ole rutanen uimasta noustuaan.Hoskosen Hanski saa ääneni!
Keski Suomessa hapetetaan paraikaa isoa vesistöä. Eli ennallistetaan. Ruotsalaisyhtiö tekee sen. Vesistön ympärillä on laajat suoalueet jotka on poltettu energiaksi. Eli tässäkin Vapo kuori kerman ja ennallistamisen maksaa suomalainen veronmaksaja.
sama se on Ilomantsissakin.
Tuosta paskalaista, niin kyllähän se on yliampuva.
Ilkee joku vielä näiden eessä kumartaa ja tehä vaalityötä. No joutavilla jotain. Senkiajan tekisivät vaikka oman lieksalaisen puolesta ja eteen vaalityötä.. Mutt kepu on kepu. Näitä fossiileita täytyy puoluejohdon ohjeen mukaan kumartaa ja suorittaa poskiotot. Ilmankos puolue näivettyy.
Homma on puolueen osalta kuin Libyassa.