Pukki palasi pari tuntia sitten pelimestoille Argentiinan tulikuumista öistä kauden kohokohtaa
tsiigaamaan. Sääli etten päässyt aiemmin, sillä pari edellistä ifk:n murskavoittoa mekkojokereista
olisivat olleet sydäntäni lähellä. Alistuneena, kyyneleet silmäkulmasta valuen sekä selkä kumarassa kuuleman mukaan jokerit dallasivat boxista himaansa matsien jälkeen, - olisi kyllä ollut näkemisen arvoista – todella !
Ifk – Stadilaisuuden sekä isänmaallisuuden ilmentymä on valmistautunut tämän kevään suurhyökkäykseen paremmin kuin vuosiin ja sekä peliflabat, klyyvari sekä attitude osoittavat ainoastaan yhteen päämäärään… totaaliseen ja kiistattomaan voittoon sekä kunniaan.
Nürnbergin oikeudenkäynneissä tuomittiin aikanaan sotasyyllisiä rangaistuksiin, mutta suomessa suurin rangaistus on ollut kymmenen vuoden ajan jääkiekon alasajo tarjoamalla pelitavaksi mekkokiekkoa tikkari huulessa Kanadalaiset arvot ja ihanteet täysin unohtaen. Ainoastaan ifk on suoraselkäisesti stondannut näiden arvojen vieressä aivan kuten talvisodassakin, jolle ifk organisaatiostaan menetti suuren osan terveistä ja hyväkuntoisista miehistä.
http://www.hifksoccer.fi/index.php?k=13088
http://www.hifk-bandy.fi/index.php?p=1_26_Historia
Kuka vielä kehtaa tuon jälkeen haukkua Suomen isänmaallisinta jengiä hurreiksi? Tuokaa toki muiden seurojen historiaa faktoineen pöytään, niin myönnän, että joku muukin sm-liigaseura on
tehnyt urotekoja stondaamalla suomen rajoilla itsenäisyytemme ratkaisuhetkillä. Eipä vaan taida löytyä.. Heh heh
Ifk on muuten alkanut käyttää ilmeisesti myös pukin vuosia käyttämiä sloganeita omilla sivuillaan ”sota jatkuu”. Pukki on siitä hyvin.. -hyvin iloinen.
http://www.hifk.fi/
Runkosarjan piste-ennätys. Kaikkien merkittävien pistetilastojen kärkimestat skrubaavat
kiistattomasta auktoriteetista runkosarjassa, jonka pysäyttäminen osoittautui lähes ylivoimaiseksi
landeseurojen kiisselibyysille. Skrubasin jo aiemmin loppukauden tapahtumista, joten keskitytään nyt vain mekkojokereihin..
Jokereissa vaikuttavat tällä hetkellä Kekäläinen sekä Erkka. Molemmat ovat pukin mielestä hyvin suoraselkäisiä, isänmaallisia karjuja. On sääli, että tuollaiset kyvyt hukataan organisaatiossa, jossa
tahtipuikkoa heiluttaa snadin kokoinen soutuveneilijä, jolta auktoriteettia saa kaivamalla kaivaa. On aivan sama, jos legendaarisen nekkailugurun Pekka Mäen käskettäisiin valmentamaan Tuksun aviomies Arto Länsman Robert Heleniuksen seuraavaksi vastustajaksi ja sanottaisiin, että hänen on pakko voittaa, sillä Artossa on todellista taistelijan potentiaalia 7 päivää lehden mukaan.. Ei väärin bygattua jengiä saa pelaamaan loistavasti, vaikka kuinka yrittäisi. Realiteetit ovat aina realiteetteja.
Tämän päivän taistelu valitettavasti hävittiin, mutta onneksi huomenna on uusi päivä ja battle. Pukilla ja frendeillä on varattuna kokonainen penkkirivi huomiseen myllyyn pasilan heinälatoon, jossa armoa ei tulla pyytämään, eikä anelemaan. On isänmaallinen tunne laittaa jälleen Ifk:n 70 luvulla käyttämä pelipaita päälle ja dallata brändin vierelle suoraselkäisenä ylpeys sekä historian tuoma nöyryys sydämessä. Tuota tunnetta ei voi tsöpata mistään.
Mutta nyt pukki lähtee radalle. Ytimessä odottaa eräs muutaman vuoden takainen missifinalisti pukin käsittelyä. Ei friidujen saa antaa ikinä odottaa..
En gång Ifk, alltid Ifk
IFK – TALVISODAN HENKI
9
333
Vastaukset
- Ifk pettää aina!
Pupu Tupuna päästeli viimeiset kuolonkorinat tältä vuodelta. Vielä kerran pitää hurrien vetää vermeet päällä ja ottaa vastaan taas isän kädestä huomenna kaukalossa. No Suomen kiekkoileva kansahan on jo tottunut siihen ettei ruåttalaiset pysy tosipelien alkaessa mukana kuin kierroksen pari. Ifk on siitä erikoinen joukkue että vuodesta toiseen liigan suurimpia budjetteja ja nimimiehiä niin kaukalossa kuin penkinkin takana mutta aina vaan floppaa! Vuoden 1998 jälkeen ei mitään,ei kertakaikkiaan mitään menestystä!! Miten ammattilaisseura voikaan joka helvetin vuosi olla kuin märkä tiskirätti kun play offit alkaa??! Varmaan se virkamieskiekkoilu aiheuttaa sen että kesälomille teke boijkarnan mieli. Rahat on jo taskussa joten mitäs sitä sitten enää hikoilemaan. Shortsit jalkaan ja säärikarvat höylätään veke niin rantsukausi voi alkaa. Sukkikset ja mekot tietty käsilaukkuun vielä. Huraa,huraa!! Heja,heja Ifk pojkarna! Pappa petalar...!!
Puhut enemmän kun asiaa:D
RuÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅtsalais-venäläinen Mekko-Tyttö-Vellibyysa-Rupusakki ei voi pärjätä kun helvetinmoisella tuurilla...kuten vuosi sitten...mut nyt se tuuri on ohi:D
Seuraavaa tuuria on odotettavissa taas kahdentoista vuoden jälkeen:D
Jännää...eikö? *NAURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA*
- Hesalaiset haisee
Faijas kortsu petti ja nyt siitä saa kärsiä kaikki, jotka ovat tekemisissä kanssasi!!
- Hesalaiset haisee
Tuo viesti oli siis tarkoitettu haisevalle narrifanille, jonka Rexona pettää aina.
- Geeri
Ei pakkoruotsille!
- susi peto
Monta vuotta siinä meni, että taas kaksi suosikkijoukkuettani kohtaa kuumissa välierissä. Muistan stadinpukin jäätävät kommentit tapahtumista jo monien vuosien takaa ja on hieno taas nähdä mitä pukki tuumaa kun lukko lyö jälleen miestä seinälle niin pelillisesti kuin fyysisestikin. Tästä ei viihde enää paljoa voi parantua..
- Janna Käkkä
Talvisodan lumet ovat sulaneet......
Pakko tunnustaa, ettei HIFK:n playoff-sarjassa ollut, punanuttujen puolelta, edes kalpeaa aavistusta mistään taisteluhengestä. Näin aneemista stadilaisryhmää en ihan heti muista nähneeni vastaavassa tilanteessa. Ja olen sentään aktiivisesti HIFK:n otteita seurannut Carl Brewerin ammoisista ajoista lähtien 60-luvun lopulta.
Nyt on kyllä ihan pakko myöntää; että HIFK oli pelkkiä lyijyjalkaisia vellibyysiä tässä sarjassa Jokereita vastaan. Ei liikkunut luistin, ei ajatus. 13 erää eikä yhtään maalia tasaviisikoin ja muutenkin vain 4 maalia yhtä monessa matsissa. Ei samat jätkät, jotka olivat loistavia runkosarjan lopussa voi näin paljon alisuorittaa. Matikainen hävisi oman pelinsä Erkalle 100-0, kuten Hakki kommentoi.
Hävettää!!!- Stadi.
Elämä menee välillä näin. So what!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14113076Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k21311966Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t16210125Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729581Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949064Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k137695Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht187547Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386684Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1406089Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa915925