Oltiin porukan kanssa mökillä tuossa joskus 90-luvun puolella. Itse olin paininut junnu vuosina kovasti ja aikuisiällä punttia oli tullu otettua aika kovasti. No porukassa oli mukana kaveri, joka reenas kovasti karatea ja oli humalassa aika pahapäinen (vyön väri taisi olla ruskea). Meille tuli jossain vaiheessa iltaa erimielisyyttä ja sehän meni hulinaksi sen jälkeen kun se potkas mua rintaan. Yllätyin nopeudesta, mutta myös potkun tehottomuudesta. Minähän vedin kaverin "pystyyn" ristivyöllä ja perään sitten perinteistä oikeaa suoraa. Se oli siinä...
Eli treenaamatta tehokkaita itämaisia lajejakin voi siis pohjoisen poika pärjätä.
Eli treenaamatta tehokkaita itämaisia lajejakin voi siis pohjoisen poika pärjätä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
... että suomesta löytyy useampikin humalainen öykkäri, jolla ei ole minkäänlaisia tapoja selviytyä keskustelun avulla riitatilanteesta vaan käyttää näennäistä taitoansa toisten vahingoittamiseen.
Ymmärrän kyllä asian painijoiden taholta ja veikkaan että kyseinen karatekakin oli paperitiikeri.
todistit olevasi pahaentinen trolli joka pitäisi bannata jos sellaista vaihtoehtoa täälä olisi.
Juuri sinunlaisiasi miehiä tarvitaan. Todistit juuri minulle miten tehoton laji karate/kaikki muutkin kamppailulajit on! jos et olisi kertonut minulle tuota yleispätevää totuutta, olisi voinut käydä niin, että jatkaisin oman lajini treeneissä käyntiä vielä vuosia. No nyt minun ei sitten tarvitsekaan mennä tänään treeneihin. Voinkin ottaa koko illan kuppia ja auta armias jos joku karateka ninja tulee baarissa eteeni. Saa kyllä tältä pohjolan viikingiltä kyytiä. Miten se nyt menikään - niin joo; "pystyyn" ristivyöllä ja perään sitten perinteistä oikeaa suoraa.
Tai jos nyt kuitenkin kävisin vielä tänään treeneissä vetämässä mun valmentajaa lättyyn.
Kiitos Painija todella. Kännissä koetut kamppailukokemukset todistavat aina yhtä sun toista tyhmistä kamppailuharrastajista. Missä olisimmekaan ilman sinua.
Kannattaa loppuun asti yrittää puhumalla selvittää tilanne mutta kyseisessä tilanteessa puolustit vain itseäsi. Painijana olisit kuitenkin voinut olla käyttämättä lyöntejä. Tehokas sidonta ja se on siinä....=)
onko nuo kännireissujen pikku nujakoinnit se todellinen mittari, jolla mitataan se mikä on hyvä laji ja mikä ei?! Painijat kestää viinaa paljon paremmin kuin esim. karatekat, koska painijat on tunnetusti juoppoja. Itse olen kyllä sitä mieltä, että kunnon painija pärjää kyllä kelle tahansa, mutta kännireissut on kännireissuja. Koordinaatiota vaativissa lajeissahan se pikkukänni nyt ensin näkyy. Ja miksi se karateka kaatui oman potkun voimasta? Olisiko demon alcohol kuvioissa mukana? Ja luulen, että se sun perinteinen oikeasuora ei kyllä ole kovempi kuin sen ruskeavöisen karatekan. Yhtä lapsellista olisi, jos se karateka kehuisi olevansa parempi painija kuin sinä.
että voimia kokeillaan vähän väliä kännissä. Mutta voisitte kokeilla kehässä vapaaottelussa pienet pehmusteet kädessä. Kaverituomarin kera ettei tule kuolinuhreja.
Semmoista se on. Joskus vaikka kuinka treenaa jotain lajia niin ei tule Litmaseksi millään. Ei se kamppailulajeissakaan välttämättä merkitse mitään kuinka kauan olet harrastanut. Tosiasia on, että vain harvoille koko kamppailulajin harrastamisesta on mitään hyötyä itsepuolustus mielessä. Se on ihan yksilöstä kiinni minkälainen fysiikka löytyy.
..ja kännissä on pystylajin harrastaja vielä erityisesti heikoilla, kun koordinaatio ei niin hyvin toimi, se mitä itse olen kokeillut potkiskella (ihan itekseen ei missään nakkikiskalla) baari-illan jälkeen niin aika huonoja potkuja lähtee, eikä tasapaino ole tekniikan jälkeen ihan parhaimmillaan.
Painilajeissa taasen pidetään siitä toisesta kiinni, joten pystystä jos horjahtaa, niin saa sen toisen vedettyä mukaan ja matossa sillä tasapainolla ei ole niin suurta merkitystä kuin pystyssä.
Näin on. Itse pyjamalajitreenarina olen yhden kerran aivan kauheassa kaasussa tapellut ja siitä oli tekniikka kaukana. Vain suoria lyöntejä ja apinan raivoa. Homma meni aika nopeasti painimiseksi. Muutaman pikku mustelman siitä sain ja lopuksi paskattin sovinnoksi kättä päälle.
jotkut ihmiset saavat hyvät geenit jo syntyessään, onni niille näissä tapauksissa ratkaisevat vain reaktionopeus ja voima sopivassa suhteessa. yhteenveto jotkut ovat hiekkoja ja hitaita kun taas toiset ilman mitään hienoja harjoituksia hyviä. ei voittamiseen tarvita tietoa.