Nettitullaus

nettishoppaaja

Tullilla on tulossa maalis-huhtikuun vaihteessa uusi palvelu. Tullauksen voi hoitaa kokonaan netin kautta ja paketti tulee tämän jälkeen kotiosoitteeseen tai ainakin lähipostitoimipaikkaan. Palvelusta ei mene mitään palkkioita.

"Nettituonti
Huom! Nettituonti-palvelu ei ole vielä käytössä. Linkki asiointipalveluun lisätään Tullin nettisivuille kun palvelu on käytettävissä.

Tulli ottaa Nettituonti-palvelun käyttöön maalis-huhtikuun vaihteessa. Sinun ei enää tarvitse käydä Tullissa, jos teet tulli-ilmoituksen netissä. Ilmoituksen tekeminen netissä edellyttää, että sinulla on verkkopankkitunnukset, olet saanut Postista tai kuljetusyhtiöstä saapumisilmoituksen ja sinulla on asiakirja, josta tavaran arvo selviää (esim. kauppalasku tai tilausvahvistus). Nettipalvelun kautta voi saman tien maksaa tullauspäätöksen/laskun verkkopankissa.

Kun olet maksanut verot, saat postipaketin suoraan kotiisi tai lähipostiin. Rahtilähetyksen tullauksissa saat maksamisen jälkeen nettipalveluun luovutuspäätöksen, jolla voit hakea tavarat rahtiterminaalista.

Mitä muita vaihtoehtoja tavaran tullaamiseen on?
•Voit valtuuttaa huolintaliikkeen tekemään tullauksen puolestasi. He veloittavat palveluistaan hinnastonsa mukaan. Postipakettien tullauksen osalta löydät ohjeet Itellan tai Posten Ålandin saapumisilmoituksesta.
•Voit pyytää siirtämään postipakettisi itseäsi lähimpänä olevaan tullitoimipaikkaan ja käydä itse toimipaikassa. Siirtopyynnön jälkeen et enää voi hoitaa tullausta netissä.
>> Lista postipaketteja hoitavista tullitoimipaikoista"

http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/netista_ostaminen/nettituonti/index.jsp

***

Itselläni on pysväismääräys Itellalle siirtää kaikki tullattavat paketit lähitullipaikkaan, jossa olen tehnyt tullauksen itse. Ilmeisesti joutuisin tuon siirtomääräyksen peruuttamaan, jotta voisin alkaa käyttää nettitullausta.

2

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nettishoppaaja

      Hyvinhän tuo tuntuu toimivan. Tuli kaksi EMS-pakettia Kiinasta, jotka jouduin tullaamaan. Tullauspäätös tuli heti. Maksettuani alvit verkkopankin kautta lähti tullilta heti Itellalle tieto siitä, että paketit voi laittaa tulemaan. Tulivat kahden päivän päästä kotiovelle. Yksi tullaus vei noin 20 minuuttia kokonaisuudessaan. Toinen tullaus meni jo vähän nopeammin.

      Ainoa homma, mikä voi tuottaa ongelmia, on taric-koodi. Jos ei luettelosta itse saa selvitettyä, voi kysyä koodia tullivirkailijalta puhelimitse kesken lomakkeen täytön.

      Tulli kertoo jossakin ohjeessa, että ei saa alkaa tullata ennenkuin Itellalta on tullut ilmoitus. Toinen ohje sanoo, että ei saa tullata ennen maahan saapumista. Hyvin onnistui ilman Itellan Itellan ilmoitustakin seurankoodien kerrottua, että paketit ovat Tullipostissa.

    • hopsistahooo

      Täytyy myöntää, että johan on hankala tuo nettituonti palvelu. Eikä mulla sinällään koneiden kanssa ongelmia ole ja täytän lomakkeet nopeasti.

      Mutta kun se lomakkeiden asettelu on niin älyttömän harhaanjohtava, että pakosti heille jää antamatta jotain tarvittavaa tietoa tai sitten antaa tiedon väärään kohtaan. Esimerkiksi kun kysytään vastaanottajan tietoa ja samalla sivulla lähettäjän tietoja, voi helposti ymmärtää, että kysytäänkin tulli-ilmoituksen lähettäjän tietoja. Näin kävi mulle ja keljuttaa. Ei tullut päätöstä heti. Saavatpa sit pähkäillä miksi joku Jarmo lähettää amerikasta ravintolisiä ja nimi on sama kuin vastaanottajallakin.

      No voi mua haukkua hölmöksi, mutta helpostiko tuon väärin ymmärtää, kun ylempänä kysytään vastaanottajaa ja sitten ei eritellä että "TAVARAN LÄHETTÄJÄ" vaan "LÄHETTÄJÄ". Helposti ymmärtää ihan vikaan, jos täyttelee nopiaaan.

      Lopuksi Taric koodisto on epäloogisesti järjesteltyjä, että ihmettelenpä kuka ihmeen insinööri moiset on aikaiseksi saanut.

      Äh, luulinkin että moinen oli helppo käyttönen. No eipä näköjään ollu ku tuli kämmi tehtyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe