Pahoinvointi/etoaminen

Voiko paniikkihäiriö aiheuttaa pitkittynyttä huonovointisuutta ja oksettavaa oloa? Joissain tilanteissa se aina pahenee. Mikä avuksi?
3411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voi. Itselläni ainakin paniikkikohtauksen iskiessä saattaa tulla etova olo, ja aika usein on mentävä pöntölle yökkimään. Yleensä tämä olo tulee, jos ahdistus ja paniikki pitkittyy, enkä saa oloa katkaistua. Yleensä yökötys ja pahoinvointi loppuu vasta sitten, kun viiltelen itseäni. Tätä en tietenkään suosittele kenellekään...

Äänestä

mulla tulee kanssa oksettava olo paniikin yhteydessä. Esimerkki = oon lähössä jonnekki vaikka kauppaa ja iskee paniikkikohtaus ja järjetön oksettava olo. Sitten päätän olla menemättä ja PUM paha olo katoaa :F

Äänestä

Mulla oli yhteen aikaan oksettava olo,rupesin yökkäilemään,en kuitenkaan oksentanut.Vatsahermot siellä reistailee...oletteko aina olleet vatsalla jännittäijä?
Minä olen ja jo pienenä kun leikittiin kuurupiiloa niin piti kesken leikin mennä vessaan kun rupesi aina vatsa toimimaan niin sukkelaan siitä kihelmöivästä jännityksestä ....olette myös varmaan useassakin leffassa huomannut ilmiön kun
joku järkyttyy niin laatta lentää...eli normaali ilmiö kun jännittää.
Jännittyneellä pallealla voi myös olla tekoa eli rauhallinen palleahengitys auttaa,ja tätä pitää jokaisen panikoijan harjoitella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


,,,,,,,, kirjoitti:

Voiko paniikkihäiriö aiheuttaa pitkittynyttä huonovointisuutta ja oksettavaa oloa? Joissain tilanteissa se aina pahenee. Mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu