Intti huoltojoukoissa?

Onko kellään kokemuksia intin käymisestä huoltojoukoissa? Millaista hommaa se on, taisteluryynäämistä ei kuulemma ole yhtään? Jos haluaa päästä helpolla ja 6kk niin onko huolto oikea paikka?
411230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaikki pääsee ryynäämään jossain vaiheessa..Jos helpolla haluat päästä, niin keittäjäksi vaan. 6 kk homma ja kohtuu helppo.. Joudut vaan herätä aamuyöllä keittämään puuroa yms. Toinen kohtuu lopponen puolen vuoden homma on Teka= telakuorma-auto kuski. Teka kuskiksi vain on halukkaita yleensä moninkertainen määrä valittuihin nähden. Jos satut oemaan B-mies, niin todennäköisesti sinut laitetaan komennuspaikkajoukkueeseen, jossa yleensä on helpot hommat. Esim ns. "B-Lääkintämies" viettää ison osan ajastaan varuskuntasairaalassa kuumetta mitaten ja mehupulloja täyttäen.

Äänestä

Ite ilimottauvuin Karjalan prikaatiin suoraan huoltopiälliköks. Heleppo homma puol vuotta majurin vakanssilla. Ei tarvinna ryynäellä.

Äänestä

2014 tarkotus olis mennä huoltopuolella, kuin aikaisin siel oikeen sit pitää herätä ja miten pitkiä työpäiviä siel tehdään? Onneksi olen juuri kouluttautumassa elintarvikkeiden valmistajaksi.

Äänestä
  • Riippuu monesta asiasta. Mikä prikaati, mikä koppanja, tuleeko sotakomppanja, mikä tehtävä, millaiset esimiehet... Itse olen jääkäriryhmän johtaja jääkärikomppanjassa. Meillä huoltojoukot tekivät kasarmilla yhtäpitkiä päiviä kuin muutkin. Toisin heillä oli usein helpompia hommia, koska heistä oli suurin osa b miehiä ja heidän koulutuksensa ei ollut yhtä rankkaa jääkäriryhmän jäsenillä. Maastossa huoltojoukoilla oli välillä pidempiä ja välillä lyhyempiä päiviä kuin jääkäriryhmäläisillä. Huoltojoikoista osa heräsi parituntia jääkäriryhmiä ennnen valmistamaan aamupalan. Kellon ajat riippuivat paljon päivän ohjelmistosta. Usein he heräsivät noin klo 4.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Inttiin siis kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia intin käymisestä huoltojoukoissa? Millaista hommaa se on, taisteluryynäämistä ei kuulemma ole yhtään? Jos haluaa päästä helpolla ja 6kk niin onko huolto oikea paikka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu