Onko kuor-

saus syntiä?

Helsinkiläinen vl-mies oli kutsunut kaksi kaveriaan vieraaksi. Illan aikana jo iäkkäät miehet veisasivat laahaavia hoitokokousvirsiä ja väsähtivät lopulta. Kolmikko kävi nukkumaan.

Yöllä isäntä hermostui toisen kaverinsa voimakkaaseen kuorsaukseen. Hän sai päähänsä herätellä ja "pelotella" tätä tupakansytyttimen avulla. Isäntä kärvensi sytyttimen liekillä kaverinsa housuja takapuolen kohdalta.

Sitten isäntä kävi nukkumaan. Aamulla kun hän heräsi kaveri oli ilkosillaan . Kuivassa, polttavassa hengessä nukkuva kaveri oli saanut palavat vaatteet yltään mutta sitä ennen saanut vakavia palovammoja etenkin vasempaan reiteensä.

Uhri joutui seitsemäksi viikoksi sairaalaan. Hänet leikattiin kahteen kertaan ja hänelle tehtiin ihonsiirtoja.

Tapaus sattui Helsingin Vartiokylässä, Itäkeskuksen kupeessa toissa vuoden huhtikuussa. Hoitomiesoikeuteen se ehti vasta nyt. SKR vaati 61-vuotiaalle miehelle rangaistusta törkeästä henkivastaisuudesta..

Uhri yhtyi syytteeseen ja vaati entiseltä ystävältään korvauksia: kivusta ja särystä 12 000 euroa, pysyvästä kosmeettisesta haitasta 6 000 euroa ja loukkauksen aiheuttamasta kärsimyksestä 3 000 euroa.

Teolle ei löytynyt muuta motiivia kuin kaverin voimakas kuorsaus.

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Karhuryhmä

        Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
        Jämsä
        27
        3326
      2. Mitä sä pelkäät

        Ettei tää etene?
        Ikävä
        90
        3064
      3. Mitä kaikkea sä

        Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
        Ikävä
        76
        2984
      4. Raisionkaaren koira hyökkäys

        Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
        Raisio
        67
        2895
      5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

        Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
        Maailman menoa
        51
        2847
      6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

        Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
        Ikävä
        85
        2609
      7. Ei me saada toisiamme

        Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
        Ikävä
        33
        2414
      8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

        ja mikä huonoin?
        Ikävä
        49
        2269
      9. Satuit vain olemaan

        Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
        Ikävä
        41
        2137
      10. Vielä ei ainakaan

        Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
        Ikävä
        32
        1923
      Aihe