Tyhmät tuntemukset(ko)

Parron

Olen seurustellut noin puolitoista vuotta. Itse rakastan häntä kovin, mutta olen aina välillä epävarma hänen tunteistaan. En edes tiedä onko tämä oikea palsta kirjoittaa tätä, mutta haluan purkaa tunteitani ja saada niihin palautetta.

Alussa sain tietää, että hän oli ihastunut erääseen henkilöön, mutta henkilö ei ollut hänestä kiinnostunut eikä heidän jutusta tullut mitään. Mutta kun me aloitettiin meidän suhde, hän mainitsi kerran, että minä olen helppo ratkaisu. halusiko hän edelleenkin naisen joka on tuon ihastuksen kaltainen? olenko minä vain jokin korvike, helppo, karkeasti sanottuna tylsä?

Hän myös kertoi kerran kun puhuttiin seksistä, että hän oli joskus harrastanut seksiä kännissä jonkun ystävänsä kanssa ennen meitä. Voiko tämä uusiutua? Kun hän ei kerran ollut miettinyt asiaa loppuun? Tiedän kyllä kuinka helppoa on kännissä tehdä jotain harkitsematonta.. mutten usko että voisin unohtaa pettämistä, jos sellainen tapahtuu. En voisi kuin ajatella häntä jonkun muun kanssa, joten suhde loppuisi siihen.

En ymmärrä miksen pääse noista ajatuksista eroon.. Hän on sanonut, että rakastaa minua, miksi minä kaivan vaan asioita esiin, jotka myrkyttää minun uskomusta, ettei hän ole tosissani minun kanssani? Miten miehet ajattelevat? Jotenkin sekin kun hän ei kauheasti kerro mitä puhuu ystäviensä kanssa "sellaista perus"...

4

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peetsamoinen

      Luulen, että sinun kannattaisi rohekasti ja syyttelemättä koettaa keskustella asiasta miehesi kanssa. Sanoisin, että se on ainoa ratkaisu näissä ihmissuhdeasioissa.

    • jtn tais mennä ohi

      "Hän myös kertoi kerran kun puhuttiin seksistä, että hän oli joskus harrastanut seksiä kännissä jonkun ystävänsä kanssa ennen meitä. Voiko tämä uusiutua?" siis mitä? kuka ? täh?

      siis...ei nyt ihan auennu....??? tuosta saa sen kuvan että sun mielestä hänen olisi pitänyt synnytyslaitokselta lähtien säästää itseänsä vain sulle?
      ja se on hänen menneisyytensä, mitä tekemistä sillä on pettämisen kanssa?

      • Parron

        Siis, asian pointti oli se, ettei se ollut mitenkään harkittua vain extempore kännissä sekstaillut, tuntu hyvältä idealta. Että onko sellaiseen extempore käytökseen heikkoutta.
        Ihan sama se mulle on muuten on, mutta tapa jolla se tosta kertoi oli vaan jotenkin outo, joten se jäi mieleen.

        Anteeksi mutta tekstisi on kyllä aika loukkaavalla tavalla kirjoitettua, voi sitä asiallinen olla vaikka jokin asia luetussa tympii.


    • jtn tais mennä ohi

      no ei se ollut tarkoitettu loukkaukseksi, mutta yritin tosiaan lukea tuon aloitusviestin monta kertaa ja joka kerta pysähdyin ihmettelemään, että mitä tekemistä hänen menneisyydellään on pettämisen kanssa. (ainakin sain sen käsityksen että sillon kun hän on seksiä harrastanut kaverinsa kanssa, hän on ollut sinkku)?

      Ehkä sitten itselläni on tulkinnallisia ongelmia, mutta tuosta nyt vaan sain sen käsityksen, ettei hänellä olisi saanut olla muita ennen sinua...

      Kaikilla meillä kuitenkin on menneisyytemme.

      Pahoittelen jos olin mielestäsi tyly ja loukkaava, se ei tosiaan ollut kuitenkaan päämääräni.

      Mutta, hyvää kesän odotusta joka tapauksessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      198
      1519
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      931
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      720
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      719
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      646
    Aihe