Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

mihin häviää?

eli mihin katoaa nyt ylimääräiset rahat kun jaetaan vaan 7.5 miljoonan pottia niinkauan kunnes se menee?? veikkaan että vaihto on kuitenkin ollut jonkunlainen ja pikkuvoitot ei kyllä ollu sen isompia kun ennenkään.. sanon suoraan että vitun veikkaus mitä kusetusta. äkkiä veikkaukselta monopoli pois!!!
22160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Joo, Veikkaus antoi ymmärtää, että 26.3 arvotaan niin monesti, että tulee täysiosuma. Mainos oli kullä tosi harhaanjohtava. Näinhän se on mennyt tähänkin asfti että tulee jos tulee täysosumia. Mitä mainostettavaa siinä nyt oli. Helvettiin koko systeemi.

Äänestä
  • Mainostettiin hirveitä ruuhkia joka paikassa ja näin saatiin porukka pelaamaan ennen lauantai-iltaa. Ensimmäistäkään ruuhkaa en nähnyt missään. Tällä viikolla varmaan sama juttu.

    Miksi iltapäivälehdet eivät kirjoita epäilyksistä koko arvontaa kohtaan - koska niitä arvatenkin on erittäin runsaasti?

    Äänestä

Olisiko Veikkauksella tosiaan kytköksiä maan taloudelliseen tilanteeseen - eli maan hallitus antaa ihan vapaat kädet lypsää köyhälistöä loton ym. rahapelien muodossa, että saadaan katettuja ''pakollisia menoja'' sekä näitä lainantakauksia ym. En lainkaan ihmettelisi, jos tämä olisi pelin henki ja koko monopolin idea. Jep jep.

Äänestä

Ihmettelin eilen myös, että lottoa pelattiin viime kierrokselle tuplasti, eli jotain 14 miljoonaa. Mihin se toinen puoli katoaa? :)

Äänestä

Samaa sitä täälläkin ihmetellään minkä takia ens viikolla on sama summa jaettavana!

Äänestä

Loton päävoitto-osuus maksetaan korotettuna yhtiön ennalta määräämillä kierroksilla niille Loton päävoittoon oikeutetuille, joiden varsinaiseen arvontaan osallistuneella päävoittotositteella pelatulla jokerinumerolla on voitettu mikä tahansa Lauantai-Jokerin voitto. Yhtiön on ilmoitettava kirjallisesti 14 vuorokautta etukäteen sisäasiainministeriölle, millä pelikierroksilla korotus on voimassa ja minkä suuruinen korotus on.

21. Loton kierroskohtaisesta kokonaisliikevaihdosta jaetaan seuraavat osuudet:

7 oikein 13,60 %
6 ja lisänumero oikein 2,45 %
6 oikein 2,60 %
5 oikein 3,95 %
4 oikein 16,50 %

Loton kierroskohtaisesta liikevaihdosta siirretään 0,9 % maksettavaksi pelin myöhemmillä kierroksilla yhtiön määräämällä tavalla.

22. Jos jollakin kierroksella ei ole yhtään seitsemän (7) oikein tulosta, ensimmäisen voittoluokan jakosumma siirretään kokonaisuudessaan seuraavalle kierrokselle jaettavaksi seitsemän (7) oikein veikanneiden kesken.

23. Jos seuraavalla tai sitä seuraavillakaan kierroksella ei ole yhtään seitsemän (7) oikein tulosta, ensimmäisen voittoluokan jakosumma sekä edellisillä kierroksilla jakamatta jääneet jakosummat siirretään kokonaisuudessaan edelleen seuraavalle kierrokselle jaettavaksi seitsemän (7) oikein tulosten kesken.

24. Jos viidennellä tai sitä seuraavilla kierroksilla ei ole yhtään seitsemän (7) oikein tulosta, näillä kierroksilla 6 ja lisänumero oikein tulosten kesken jaetaan neljä kierrosta aikaisemmin kertynyt ensimmäisen voittoluokan jakosumma. Kierroksella, jolla on veikattu seitsemän (7) oikein tulos, ensimmäisessä voittoluokassa jaetaan myös neljän edeltävän kierroksen ensimmäisen voittoluokan jakosummat.

ELIKKÄ JOKA KIERROKSELLA SIIRRETÄÄN 0,9% SIVUUN.

MIKÄ SITTEN MAHTAA OLLA TUO IHAN ALUSSA MAINITTU KOROTETTU

PÄÄVOITTO-OSUUS, JOKA YHDISTETTY LAUANTAI-JOKERISSA

VOITTAMISEEN? EIKÖS NE OLE KUITENKIN ERILLISIÄ PELEJÄ.

LIEKKÖ KOSKAAN KÄYTETTY TUOTA NS JOKERIBONUSTA, ELI VÄHÄN

KUIN ONNENNUMERO VIKING LOTOSSA, JONKA SAA PÄÄVOITON LISÄKSI.

EDELLYTTÄÄ SIIS TOISEN PELIN PELAAMISTA(JOKERIN) LOTON OHESSA.

Äänestä
  • Ihan esimerkinomaisesti, jos pelin ensi kierroksen liikevaihto on 20 miljoonaa

    euroa, eli ihmiset pelaa sillä summalla, 7 oikein potti kasvaa 13,6% eli

    0,136* 20 000000 =2 720 000 eli 2,72 miljoonalla eurolla, ihan sääntöjen

    mukaan jos mennään.

    1. kierros oli noin 1-1,1 milj

    2. kierros oli noin 2,2 milj

    3. kierros oli 7,5 milj, joka tuli siitä, ettei edellisillä kierroksilla ollut osumia

    plus 0,9 % jemmarahastosta, plus sentipyöristys, plus lunastamattomat voitot

    4. Kierros eli tuleva kierros 13/2011 POTIN TULISI KASVAA 13,6%,EIKÄ SE

    MINKÄÄN ESITETYN SÄÄNNÖN MUKAAN OLE SAMA, MISTÄ TUO SÄÄNTÖ

    ON KEKSITTY, KUN EI SITÄ MAINITA MISSÄÄN.

    Äänestä

Ne ylimääräiset rahat menee veikkauksen toimintaan. Veikkaushan sponsoroi isoilla summilla kaikenlaisia kohteita esim. taidetta, nuorisotoimintaa jne.

Äänestä
  • Joo, mutta ei se sääntöjen mukaan noin voi mennä, että pelaajille voittona

    kuuluvia osuuksia rahoista otetaan varastetaan.

    Muutenkin pelin voitto todennäköisyydet huonot, sitä huononnetaan vieläkin

    omilla keksityillä säännöillä, kesken kaiken.

    Äänestä

  • Jos potti kasvaa säännöllisesti joka kierroksella, niin minkä takia se nyt jumahtaa 7.5M€? Veikkaus pelaa omaa peliään ja ottaa pelaajilta vain rahat, kyllä kait se pelaajia närästää jos varat otetaan mutta pottia ei kasvateta!

    Äänestä

  • Metsänmiesmauno kirjoitti:

    Jos potti kasvaa säännöllisesti joka kierroksella, niin minkä takia se nyt jumahtaa 7.5M€? Veikkaus pelaa omaa peliään ja ottaa pelaajilta vain rahat, kyllä kait se pelaajia närästää jos varat otetaan mutta pottia ei kasvateta!

    Nimenomaan, nyt jää pelaajat kokonaan ilman osuutta kakusta tällä kierroksella.

    Perusteluna Koska viimeksi oli "extraa" joka tosin oli tehty lisäämällä

    0,9% siivuja aiemmista kakuista, ties miten monen viikon kakusta.

    Sitä Ei ole missään markkinonnissa ilmoitettu: Potti 7,5 milj, sisältäen aiemmilta

    kieroksilta kerättyä rahaa x milj euroa. Joka on täysin käsittämätön peruste

    olla kasvattamatta pottia. Eli veikkaus päättää ihan oman päänsä mukaan

    miten paljon se antaa takaisin pelaajille, vaikka säännöistä sanottaisiin toisin.

    TOSI REILU PELI:(

    Äänestä

  • Metsänmiesmauno kirjoitti:

    Jos potti kasvaa säännöllisesti joka kierroksella, niin minkä takia se nyt jumahtaa 7.5M€? Veikkaus pelaa omaa peliään ja ottaa pelaajilta vain rahat, kyllä kait se pelaajia närästää jos varat otetaan mutta pottia ei kasvateta!

    Miksiköhän sitten pitää maksaa, jos kerta potti ei kasva???

    Eikö se viime viikkoinen lappu olisi oikeutettu osallistumaan 7-oikein tuloksen

    arvontaan???

    Äänestä

niinno se on veikkauksen toiminta :D tietenkin pitäis olla niin että KAIKKI rahat siis joka pennonen menee pottiin ja sen saa sitten se joka osaa veikata oikein...toki valvojat ym. henkilökunta voi ottaa jonkun nimellisen palkkion tuosta "työstä" mitä tekevät

Äänestä
  • Nyt on kyse siitä, että isokaan pala kakusta ei riitä veikkaukselle, vaan pitää

    syödä siitä pelaajille kuuluvasta kakunsiivustakin.

    Säännöt ne määräävät kuinka paljon pelaajien tulee saada kakusta.

    Nyt Veikkaus alkanut soveltamaan laadittujen sääntöjen vastaisia omia

    sääntöjään. Ei kovin paljoa herätä luottamusta.

    Mitä järkeä tehdä iltapäivälehtiin juttua, miten arvonta on rehellistä, tottakai on

    mutta, tästä ei kukaan ole valmis nostamaan melua.

    Voittajalle ohje: Ota kiltisti ensin mitä tarjotaan, ja sitten ala riitelemään

    lopuista. Veikkaus näyttäköön sellaisen pykälän/säännön jonka mukaan potti

    ei kasva, säännöissä sanotaan, että 7 oikein osuus kasvaa 4 ekaa kierrosta

    13,6% kierroksen liikevaihdosta, vasta sitten aletaan ekan kierroksen rahoja j

    jakamaan alemmille voittoluokille.

    Äänestä

  • Älykäs kirjoitti:

    Nyt on kyse siitä, että isokaan pala kakusta ei riitä veikkaukselle, vaan pitää

    syödä siitä pelaajille kuuluvasta kakunsiivustakin.

    Säännöt ne määräävät kuinka paljon pelaajien tulee saada kakusta.

    Nyt Veikkaus alkanut soveltamaan laadittujen sääntöjen vastaisia omia

    sääntöjään. Ei kovin paljoa herätä luottamusta.

    Mitä järkeä tehdä iltapäivälehtiin juttua, miten arvonta on rehellistä, tottakai on

    mutta, tästä ei kukaan ole valmis nostamaan melua.

    Voittajalle ohje: Ota kiltisti ensin mitä tarjotaan, ja sitten ala riitelemään

    lopuista. Veikkaus näyttäköön sellaisen pykälän/säännön jonka mukaan potti

    ei kasva, säännöissä sanotaan, että 7 oikein osuus kasvaa 4 ekaa kierrosta

    13,6% kierroksen liikevaihdosta, vasta sitten aletaan ekan kierroksen rahoja j

    jakamaan alemmille voittoluokille.

    Sekin ihmetyttää, miten pääpottien summat voi olla tasalukuja, mutta esim

    4 oikein esim 12,60, 11,30 jne ja muutkin luokat laskettu todella tarkasti.

    Jos kerta säännöt sanovat tuon 13,6% kierroksen liikevaihdosta, miten ylipäätään

    voidaan sanoa pääpottia tasaluvuin?? Siinäkin kohtaa veikkaus laittaa osan

    pelaajien rahoista omaan taskuunsa. Potin suuruus ilmoitetaan alakanttiin

    suhteessa todelliseen myyntiin/liikevaihtoon.

    Äänestä

Ja ylipäätänsä, onko se arvonta edes rehellinen. Tuntuu aivan uskomattomalta, että tuollaiseen määrään pelattuja rivejä ei tule yhtään täysosumaa. Vikinglotossa viime viikollakin 2 ja molemmat tietysti Norjaan.

Kyllä iltasanomat ja iltalehti hehkuttelivat koko viikon mahtavalla potilla ja hirveillä jonoilla pelipisteillä. Ensimmäistäkään jonoa en nähnyt. Halusivat kai saada ihmiset pelaamaan ennakkoon, että on sitten materiaali valmiina, mihin ei varmasti voittoja osu. Kaikkihan ovat tallentuneet jo Veikkauksen tiedostoihin ja ne voi siletä läpikäydä ennen arvontaa. Kyllä oli tarve selitellä virallisten valvojien ja koneen toimintaa ennen arvontaa ym.

Miksi ei iltapäivälehdet ollenkaan puutu näihin epäröinteihin, joista kirjoitetaan esim. täällä. Kyllä yksityisten ihmisten esim. nyt tiina Jylhän veloista kirjoitetaan mutta ei kaikkia ihmisiä koskevista asioista, jota tämä veikkaus on. Onhan tässä valtiokin mukana.

Ikinä enää emme suurella joukolla pelaa Veikkauksen pelejä, onneksi eivät saaneet ravipelejä.

Äänestä
  • Suurin epäkohta on sääntöjen rikkominen. Lotossa vielä rivi kuitenkin

    arvotaan mekaanisella laitteella, kenoonkin tuli sitten mekaaninen laite, jonka

    valmistuminen kesti. Muistakaapa kuitenkin, että koneet olivat ne sitten

    mekaanisia tai sähköisiä, voivat tehdä virheitä. Se, tieto, ettei täysosumia ole

    tullut tai on tullut n kappaletta, ei ole niin satavarma.

    Tarkkana saa olla ja pitää itse olla. Itse pitää todistaa ja osoittaa virheet.

    Äänestä

  • Niin kyllä se mielenkiinto menee kun toimitaan tuolla tavalla, josta jokainen

    normaalilla järjellä varustettu tajuaa, että eihän tuo nyt mene kuten pitää.

    Ymmärrän, että epäilyjä ja epäselvyyksiä voi syntyä monimutkaisissa peleissä

    mutta nyt on sotkettu jo perinteinen lottokin mukaan, se on jo suuri synti ja vilppi.

    En mitään kirjoittaisikaan tälle palstalle, jos kaikki menisi sääntöjen mukaan,

    mutta kun ei mene, niin sitten kirjoitan. Mielenkiintoista, että kukaan

    kirjoittajista ei ole vielä esittänyt että olisin väärässä, puhuisin puuta heinää.

    Väite,toteamus,johtopäätös: Ei toimita sääntöjen mukaan.

    Äänestä

Joo samoin tässä vähän aikaa sitten, potti nousi vain 100 000 eurolla vaikka

ei ollut täysosumia.

Joku ihmeen tapa rajoitelle potin normaalia kasvua 7 , 7.1,7.2,7.3,7.4 ja nyt 7.5

Säännöissä ei kuitenkaan ole kohtaa, jossa sanotaan, että pääpotti voi olla

kiinteänsuuruinen kierrosten liikevaihdosta riippumatta.

Äänestä

Taas tyhmät ihmiset lottoaa 20 miljoonalla eurolla ja vaikka kävis niin että päävoitto ei mene kenellekkää niin veikkaus ei nosta pottia paljo paskaakaa.

Äänestä
  • Itse asiassa se ei nouse yhtään, sillä viikolla 12 keksittiin sääntö:

    Potti 7,5 miljoonaa, kunnes 7-oikein tulos / tuloksia löytyy.

    Eli se ei nouse edes paskaakaan.

    Äänestä

  • Älykäs kirjoitti:

    Itse asiassa se ei nouse yhtään, sillä viikolla 12 keksittiin sääntö:

    Potti 7,5 miljoonaa, kunnes 7-oikein tulos / tuloksia löytyy.

    Eli se ei nouse edes paskaakaan.

    Katsos kun: siinä oli jo extraa. LOL LOL

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lottoaja kirjoitti:

eli mihin katoaa nyt ylimääräiset rahat kun jaetaan vaan 7.5 miljoonan pottia niinkauan kunnes se menee?? veikkaan että vaihto on kuitenkin ollut jonkunlainen ja pikkuvoitot ei kyllä ollu sen isompia kun ennenkään.. sanon suoraan että vitun veikkaus mitä kusetusta. äkkiä veikkaukselta monopoli pois!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu