Martinpäivää juhlittiin

Ev.kel.lut.historiaa

Vuonna 1938 polttamalla synagogia, uskonpuhdistaja Martti Lutherin ohjeiden mukaisesti.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkkopyhä M.L:lle

      Pitäisikö tai voisiko tästäkin päivästä 9-10. marraskuuta tehdä kirkollinen juhlapyhä, muiden pyhimmysten muistamisen rinnalle?

      • Martinpäivää vietetään pyhimys Pyhän Martin kunniaksi ja luterilaisessa kirkossa Martti Lutherin muistoksi. Päivällä siis on jo kristillinen merkitys.


      • Kynttilät palamaan
        a-teisti kirjoitti:

        Martinpäivää vietetään pyhimys Pyhän Martin kunniaksi ja luterilaisessa kirkossa Martti Lutherin muistoksi. Päivällä siis on jo kristillinen merkitys.

        Siitä voisikin tehdä kaikkien joukkotuhontaan syyllistyneiden uskontojen puhdistajien muistopäivän, alkaen kirkkoisä Augustinuksesta aina suureen kanalliseen puhdistajaan Aadolf Hitleriin asti, joka osoitti "Kristalliyönä", olevansa heidän seuraajansa teoissaan, eikä vain opeissaan.


    • Hyvä Martti!

      Hieno idea! Voisimme kaikki luterilaiset polttaa vaikka oikein kynttiään tuon Martinpäivän kunniaksi, - vai kuinka?

    • Kaikkilla erikivaa

      Lapset voisivat leikkiä Martinpäivänä vapaasti tulitikuilla, ja poltella kirkollisten perinteden muistoksi vaikkapa nukkeja joista eivät enää tykkää.

      Samalla kerrottaisiin kuinka kerettiläisiä ja juutalaisia on puhdasoppisesti, poltettu kirkkojen toimesta savuna ilmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1813
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      990
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      90
      981
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      945
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      200
      914
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      879
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      843
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      779
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    10. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      756
    Aihe