Upeeta ajella autollaan Kotkalaisessa liikenteessä. Tilanteet ovat ennakoitavissa kiitos kanssaliikkujien, jalankulkijat vilkuttavat suojatien kohdalla, hyväntuulisia ihmisä kaikkialla - liikenne kulkee sujuvasti!
Huomio kiinnittyy erityisesti risteystä lähestyvään autoilijaan joka hyvissä ajoin ennen risteystä laittaa Ensin suuntavilkun päälle ja Seuraavaksi hiljalleen vähentää nopeutta jolloin perässä tulevalle mikään edellä ajavan toiminnassa ei tule yllätyksenä. Kyllä Kotkassa on hyvä ajella.
Kaikkialla ei ole näin. Teeppä "Haminalaiset naisautoilijat" ; jarruta voimakkaasti juuri ennen käntymistä ja ehkä nopeasti lopuksi vinkkua, ehkä. Kyllä se siitä. Kokeile.
Huomio kiinnittyy erityisesti risteystä lähestyvään autoilijaan joka hyvissä ajoin ennen risteystä laittaa Ensin suuntavilkun päälle ja Seuraavaksi hiljalleen vähentää nopeutta jolloin perässä tulevalle mikään edellä ajavan toiminnassa ei tule yllätyksenä. Kyllä Kotkassa on hyvä ajella.
Kaikkialla ei ole näin. Teeppä "Haminalaiset naisautoilijat" ; jarruta voimakkaasti juuri ennen käntymistä ja ehkä nopeasti lopuksi vinkkua, ehkä. Kyllä se siitä. Kokeile.
Vastaukset 7
Vanhimmat
autoista mopoihin. Kohta alkaa mopokelit ja tulee tytöt mopoilla liikenteeseen. Ovat vaaraksi itselleen. mitä vanhempien päässä liikkuu kun likoille mopoja ostavat. Pää ei käänny katsomaan sivulle, vaikka mikä olisi. MENEEKÖ TUKKA SEKAISIN jos vähän kurkkaisi sivulleen. PAKOLLISET pysähdykset myös unohtuu.Luottavatko siihen että ovat omasta mielestään niin kauniita että kaikki väistää. HENKI ON HUPAA jos niin uskovat.Viime kesänä onnistuin väistämään viimetipassa ainakin 7 eri tyttöa jotka ei omaa turvallisuuttaan ajatelleet. Yhdelle huomautin, kun samaan baariin menimme, niin oikein pelästyi. ettei ollut huomannut koko tilannetta.Tämäkin johtui siitä ettei pää kääntynyt.Kannattaa varoa kun nämä taas lähteeliikkeelle ja uudet untuvikot siinä ohessa.
tuotapa näin, nainen ratissa motarilla karhulassa vai missä?
http://www.youtube.com/watch?v=LK9-Ikcu0sY
Tuo vilkku on tosi tärkeä, mutta:
* Sen on syytä syttyä AINA ennen jarruvaloja, koska se kertoo, että kohta tapahtuu, jarruvalo kertoo, että NYT tapahtuu.
* Sitä tarvitaan AINA kaistaa vaihdettaessa, mutta kun ollaan jo kääntymiskaistalla (josta ei muuta voi kuin kääntyä) sen käyttö on turhaa informaatiota - ei tietenkään kiellettyä.
* kun käännytään vasemmalle ja siihen ei ole omaa kaistaa ON RYHMITYTTÄVÄ keskiviivan välittömään tuntumaan, jotta suoraan jatkavat voivat ohittaa oikealta.
* Riittävän aikainen vilkun käyttö sivutielle kääntymistä ilmoittamaan "antaa luvan" sivutieltä tulevalle tulla päätielle.
Naisista polvi ei parane. Se on havaittu liikenteessä. Vilkun käyttö tarkoittaa suuntamerkin käyttöä hyvissä ajoin liikenteessä eikä vilkuittelua miehille.
Toista se on meilä täälä Kymisä. Tori pysäköintiä katelessa toisen kerroksen kulttuuri paarin akkunasta näkee useita vaara paikkoja kun parkista lähdtää peruuttaa eikä nähä jo liikkeelä olijaa. Paitti meiän Anna jka osaa laitaa auton oikein päi parkkii!
Kukaan ei aja paremmin autoa kuin minä, niinhän. Valitettavsati suurin osa kolareista on miesten aikaansaannoksia. Bussitkin kestävät paremmin naiskuljettajien käytössä jne.
Miksi nämä munanheiluttajat luulevat olevan joka asiassa parempia kuin muut. Kuuntelet varmaan parempaa musiikkia kuin naapurit?
BMW- KOLLIT NE PARHAITA KUSKEJA OVAT.... JA NOPEIMPIA MYÖS . VANHA ROMU ALLE JA KARVANOPAT HEILUMAAN[ MIKÄHÄN TARKOITUS NIILLÄKIN ON....] VÄLILLÄ IHMETYTTÄÄ MISSÄ NE POLIISIT LUURAA..... SAKKOJA VOISI KYLVÄÄ NÄILLE MAANTOIVOILLE. TUTKA MOTARILLE VÄLI MOTELLI---KYMINLINNA, NIIN JOHAN KASSA KARTTUU. JA MONTA KRTAA PÄIVÄSSÄ MIELUUMMIN JOKAPÄIVÄ.