Pihapiirin maa on liian savista kasveja varten. Saakohan mistään pääkaupunkiseudulta multaa ilmaiseksi - tai ainakin lähes. Lannoitetta eli hevosenlantaa saanee hevostalleilta.
Ilmaista multaa?
4
687
Vastaukset
- MULTAA VARPAISSA
JOS JOTAIN MUSTAA MULTANA ILMAISEKSI SAAT NIIN VOIT OLLA VARMA ETTEI SE AINAKAAN ISTUTUSKELPOISTA MULTAA OLE, sssttaa ulla jotain saastunutta poistomaata josta omistaja haluaa eroon. Myös loppuunkäytettyä peltomultaa myydään joskus , mutta se on myrkkyä istutusalustaksi koristekasveille. Vesilaitokset valmistavat hyvää kompostimultaa , mutta sitä taas ei pidä käyttää syötävien kasvien istutus- tai kylvömaana. ON HYVÄÄ JA SUHT'EDULLISTA EIKÄ TARVI LANNOITTAAAINAKAAN 3 VUOTEEN.
- helppojosmiettii
Itse hain lähikoulun pihamaalta, kuulemma saa ottaa koska nurmikko ei siihen kasva kuitenkaan. Öisin voi käydä hakemassa vihermyymälöiden pussikamaa, itse otin reilun peräkärryllisen.
- niin on
mäkin mätin 7 ylimäärästä säkkiä kun ostin 5 viimekesänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840