Eikös asia Timo Flink ja Antti V(aletohtori) Kantola niin että sapattia voi viettää lepopäivänä ja olla Taivaan Isän kanssa yhteydessä olematta adventtikirkon organisaation maksumiehenä?
Eikö sapattia voi pyhittää uskomatta että sunnuntai pedonmerkki tulee sitten "joskus" hamassa tulevaisuudessa vuoden 1844 jälkeen?
Uskovatko muut protestantit että sunnuntai olisi pedonmerkki ja sapattikäsky loistaisi kirkkaimpana Taivaassa?
Ovatko "tohtorit" erimieltä?
6
124
Vastaukset
- korjaus
Uskovatko muut protestantit että sunnuntai tulisi olemaan pedonmerkki ja sapattikäsky loistaisi kirkkaimpana Taivaassa?
Pedonmerkki => helvettiin joutuva!- PYH!
muut protestantit = luopiot
Ajan merkit ovat selvät, se ei ole Japani tai Libvya vaan tällä palstalla. Enää eivät
uskovat vedä yhtä köyttä ei-uskovien propagandaa vastaan, vaan lepopäivän
vastustajat muodostavat yhteisen rintaman sapattia vastaan. Adventistien näky
tuntuu alkavan toteutua: sapattiajattelu (sinetti) on leimaa-antava uskovaisille ja
sapatin vastustaminen yhdistää uskossaan rappiolle ajautuneita ynnä muita
jumalattomia. He hurraavat pedolle, kun se aikanaan julistaa sunnuntailain -
he nauttivat siitä, että voivat siten vastustaa sapatinvastustamisen kautta niitä,
jotka pitävät elävän uskon ja Jumalan käskyt.
// Eikös asia Timo Flink ja Antti V(aletohtori) Kantola niin että sapattia voi viettää lepopäivänä ja olla Taivaan Isän kanssa yhteydessä olematta adventtikirkon organisaation maksumiehenä? // (Kukahan kirj.?)
Taidan sittenkin liittyä Adventtikirkkoon. Sillä näyttäähän siltä, että sapatista
todella muodostuu vedenjakaja. Toiset sapattiasian kautta pilkkaavat Jumalaa ja toiset ovat lepopäivän puolesta. Jumalattomat järjestäytyvät riviin sapattia vastaan. Alkaa olla ilmeistä, että sapatti on Jumalan sinetti ihmisissä ja sapatin vastustaminen pedon merkki toisissa ihmisissä. Enkä minä sitäkään ymmärrä, miksen saisi antaa Jumalan käyttöön hieman aineellista hyvää, kun olen Häneltä saanut kaiken hengellisen hyvän.Kantola:
"... Taidan sittenkin liittyä Adventtikirkkoon...."
Kuinka monta vuotta sinä sitä oikein olet harkinnut?
Jos a-kirkon oikeassa oleminen olisi ollut ilmiselvää, kaipa olisit voinut tehdä päätöksen jo aikoja sitten?
Vai oletko niitä, joista on kirjoitettu: "...ulkopuolella ovat pelkurit..."???- Samaa mieltä
Näyttävät teologit Kantola ja Flnk olevan sovinnollisesti samaa mieltä, niinkuin
kristittyjen pitääkin pyrkiä sovittelevia olemaan. Mutta te samat, jotka tahdotte
nähdä heidän olevan eri mieltä, pilkkaatte heitä siitä, jos ovat samaa mieltä.
Nooh, ei Jumala teitä kuumin kivin heitä muttei suklaasydämiäkään teille viskele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734376Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1272758Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272406Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581877Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3801826Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi641504Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221489Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1101420Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1631301