Oletteko eläkeiän noston kannalla
EI tai KYLLÄ ei voi olla vaikea vastata
Eerola/Wonterghem kyssäri
11
192
Vastaukset
- Vastausta!!!!!!
On se niin vaikeaa. Minä kerran kyselin samaa. Viesti poistettiin heti.
- alle68
Eiköhän vastaus kuulu en otakantaa,mutta työskennelkää 68 vuotiaaksi.
- 60-vuotias
VAstauksia KYLLÄ vai EI
Tiedämme että roikuttae täällä
Vai ettekö uskalla- tosimies*
Ei se ole vaihtoehtokysymys, vaan pakon sanalemaa. Tässä maassa on pidettävä kaikki työssä mahdollisimman pitkään eli selvästi pidempään kuin nyt. Muuten eläkeläisiä on 10-15 vuoden päästä enemmän kuin työssä käyviä ja se on taloudellisesti mahdoton yhtälö.
Eläkeikä voidaan nostaa aivan hyvin 65---68 ikään, sillä käytännössä porukka putoaa kuitenkin kuntonsa mukaan pois rattailta jo paljon aikaisemmin. Onhan nytkin keskimääräinen eläkeikä 59 vuotta vaikka papereissa lukee ihan muuta.
JOs eläkeikä pysyy alhaisena, niin eläkkeille ei ole tarpeeksi maksajia, mikä tarkoittaa talouden kiristystä kohoneiden eläkemaksujen ja verojen muodossa meille kaikille.
Ei näihin asioihin pidä suhtautua tunteella vaan ratkaisut pitää tehdä taloudellisten realiteettien pohjalta. - 60-vuotias
tosimies* kirjoitti:
Ei se ole vaihtoehtokysymys, vaan pakon sanalemaa. Tässä maassa on pidettävä kaikki työssä mahdollisimman pitkään eli selvästi pidempään kuin nyt. Muuten eläkeläisiä on 10-15 vuoden päästä enemmän kuin työssä käyviä ja se on taloudellisesti mahdoton yhtälö.
Eläkeikä voidaan nostaa aivan hyvin 65---68 ikään, sillä käytännössä porukka putoaa kuitenkin kuntonsa mukaan pois rattailta jo paljon aikaisemmin. Onhan nytkin keskimääräinen eläkeikä 59 vuotta vaikka papereissa lukee ihan muuta.
JOs eläkeikä pysyy alhaisena, niin eläkkeille ei ole tarpeeksi maksajia, mikä tarkoittaa talouden kiristystä kohoneiden eläkemaksujen ja verojen muodossa meille kaikille.
Ei näihin asioihin pidä suhtautua tunteella vaan ratkaisut pitää tehdä taloudellisten realiteettien pohjalta.Eerola kommentoi puskista. Ei uskalla vastata omalla nimellä.
Minusta tuo teemana on ennenaikaista. Ensin olisi työllistettävä viimeisen 20 vuoden aikana maahan tuotu reservi.
- PERSKELES
Älä Freddy venkoile, vaan vastaa, kun kunnolla, kun kysytään.
Minusta pitäisi kysyä saadaanko yli viisikymppisiä yleensä työllistetty, on aivan turha ja typerä tuollainen kysymys, vastaan ei pidä nostaa, koko kysymys ei ole ajankohtainen.
Oikea kysymys olisi, olisiko syytä työllistää 370.000 työikäisiä työnhakijoita, vai jaaritellaanko teoreettisella pohjalla eläkeiän nostosta.
Ilmeisesti tässä on kysymys lähinnä työvoimareservin kasvattamista eikä työllistämisestä.- oikea työläinen
persut ovat oikeistopuolue ja he nostavat eläkeikää. persut polkevat työläisten oikeuksia!
Minä olen tässä ihmetellyt miten voi tälläinen ihminen kuin tämä Freddy olla niin rasistinen ja maahantulo politiikan vastainen?itse olet tullut tänne suomeen ja olet myös ulkomaalainen ,sillä ei ole mitään merkitystä oletko jo suomen kansalainen vai et?silti sinä et ole suomalainen.En voi ymmärtää myös että,tuollaiset rasistit saavat olla vaikuttamassa meidän elämäämme?menkääs ihmiset lukemaan hänen sivustojaan niin ymmärrätte miksi kirjoitan näin.En minä itsekään halua tänne enää lisää ulkomaalaisia kun eihän meillä hoideta omien kansalaisten asioitakaan,mutta monikulttuurisuus on todellakin rikkautta.
- E.Epäusko
Jyrkkä ehkä sanoisin minä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645070Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362309Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti652236- 2292230
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2181413Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191404Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai49978- 89976
- 66907
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12889