Tapahtumia ja dokumentteja luonnonsuojelusta?

suojelusrinkeli

Mietin tuossa että millaisia dokumentteja olette katsoneet luonnonsuojelun tiimoilta? Yle Areenasta varmaan ainakin löytyy vaikka mitä, onko kellään mitään suosituksia? Itse olen katsonut ainakin Vihreän kaupungin, oli todella hyvä ja voin suositella muillekin!

Dokumenttien lisäksi kiinnostaisi aiheeseen liittyvät tapahtumat, mutta hirveästi en ole löytänyt. Tällainen kuitenkin pomppasi silmään (lainaus nettisivuilta http://tulevaisuuskyla.net/ ):

"Tulevaisuuskylä-tapahtuma Tampereen Keskustorilla 2.-3.9.2011 jakaa tietoa ilmastonmuutoksesta ja kestävästä elämäntavasta. Tulevaisuuskylän keskustelutilaisuuksissa kohtaavat nuoret ja kaupunkisuunnittelijat, aktivistit ja liiketalouden ammattilaiset, tulevaisuudentutkijat ja kansantieteilijät. Tapahtuma haastaa eri arvomaailmoja edustavat yhteisöt rakentamaan yksissä tuumin kestävää tulevaisuutta."

Että tällainen ainakin tulossa ja vaikuttaa mielenkiintoiselta, vaikka ei pelkästään luonnon suojeluun liitykkään. Mutta eikö kestävän elämäntavan kehittäminen ole juuri sitä itseään, luonnon tasapainon säilyttämistä ja kunnioittamista, eli riiston ja tuhoamisen vastustamista?

Millaisia dokumentteja te olette katsoneet aiheen tiimoilta? Olisko hyviä suosituksia? Oletteko käyneet jossain tapahtumissa, millaisissa? Aiotteko osallistua tapahtumiin tulevaisuudessa?

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

        Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
        Pieksämäki
        50
        5147
      2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

        Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
        Pieksämäki
        67
        2925
      3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

        Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
        Sinkut
        279
        1418
      4. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        72
        1133
      5. Jenkkilahkojen kastekaava

        Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
        Kaste
        139
        1114
      6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

        Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
        Kaste
        161
        1085
      7. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        128
        1058
      8. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        74
        1054
      9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

        Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
        Ikävä
        169
        1030
      10. Se mies rakastaa minua

        Ja minä rakastan häntä. 😌
        Ikävä
        49
        914
      Aihe