Joka ikinen kerta kun jään odottamaan ristyksissä oikealta tulevia tai liikennevaloista lähden nii auto sammuu.. miten se pitää tehdä oikein ettei se sammuis. vaihe on kyllä ykösellä ja sillee mutta ne polkimet... autokoulun opettaja vaan alkaa lässyttään rauhallisesti käynnistä moottori ja pllaa plaa. :)
Aina sammmuuu
tyttökujallla
16641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kytkintä ei kannata ikinä pitää turhaan "tuntumalla", silloin auto vain sammuu helpommin jos vähänkin liikutat jalkaa ylöspäin eikä se tee muutenkaan hyvää sille... sitten vasta kun olet lähdössä risteyksestä/valoista alat rauhallisesti nostamaan kytkintä ja ennen kuin pääset tuntuma kohtaan ala painamaan kaasua rauhallisesti 1200-1500rpm ja sitten vain nostat kytkimen kokonaan ylös ja polkaiset vauhdin siihen 15-20kmh ja vaihdat kakkoselle... kantsii harjoitella isän/äidin tai kaverin autolla tuota kytkimen hallintaa esim. vaikka talon parkkipaikalla kun tuohon riittää pienekin tila....
Sano sille opettajalle et teet kohta sen sammumisen tahallasi jos lässyttää ni käy ku Lappeenrannassa.
Nostaessa kytkintä, pidä sitä hetken aikaa paikallaan samalla kun painat kaasua.
Tuossa joku sanoi että pitää testaa jonku kaverin autolla. No se kaverin auton kytkin on mitä ilmeisimmin aivan erillainen kun tämä (oletettava) autokoulun auto. Idea on että tutustut siihen autokoulun auton käyttäytymiseen ja sanot sille opelle että nyt mennääki johoki parkkikselle vähä treenaamaa tota lähtöä. Itse hieman ennen valojen vaihtumista haen kytkimellä tuntumakohdan ja tätä ei kannata pelätä siinä mielessä että auto sammuisi, vaan pitää siinä kohdassa kun auto hieman tärisee eli veto on päällä ja jarru siis painettuna (tämä siis muutamia sekunteja ennen liikkeelle lähtöä). Yleensä pelkästään jarrun vapautuksella saat auton lähtemään eteenpäin ja tähän kun lisäät vielä kevyesti kierroksia muutamaan tonniin niin saat auton mukavasti liikkeelle, eli nimenomaan kun tuossa joku sanoi aikaisemmin että pidät kytkintä paikallaan, eli hieman kaasua ja vasta auton liikkuessa vapautat kytkimen kokonaan, niin ja mäissä sitten tämä nk. tuntumakohta on tärkeä, että vältät auton valumisen taakseppäin ja ruttaamasta joskus hyvinkin lähelle puskuriin tullutta autoa. Tässäkin tilanteessa pelkkä tuntumakohdan hakeminen pitää auton täysin paikallaan ilman jarrua, josta pääset sitten rauhassa siirtämään jalan jarrulta kaasulle. Mutta mutta, siis harjottelua tuo vaan kaipaa ja itsekin aina uudella autolla ajaessani haen kytkimen tuntumakohdan niin tiedän että nappaako nk "ylhäälä vai alhaalla" ja siitä sitte tietää että paljo voi antaa löysiä ennenku auto ampasee liikkeellee. Turha sitä sammumista on pelätä. Se voi olla ehkä turhauttavaa mutta täysin sallittavaa esimerkiksi inssi-ajossa.
Kaikki kytkimet ja kaasut on samanlaisia.
2 läpykkää ja kolmas jarru läpykkä.
mä en tiiä, onko se sitten autosta kiinni mutta: mut on ainakin nyt autokoulussa opetettu silleen, että pidän koko sen lyhyen paikalla olon ajan kytkimen pohjassa ja sitten kun lähden liikkeelle, niin nostan hitaasti sitä kytkintä ylöspäin ja lähden sen avulla liikkumaan. se auto kun liikkuu pelkästään sitä kytkintä nostamalla. sit kun on tarpeeks kulunut ainaa (vähä yli 3sek), niin nostan hitaasti sen kokonaan ylös ja painan kaasua :)
nii ja kannattaa tosiaan muistaa vaihtaa se vaihde sinne ykköselle.
Moni autokoulunopettaja neuvoo pahaa-aavistamattomalle liikkeellelähdön kuvaamallasi tavalla. Se on täysin hanurista. Ko. operaatiossa kuluu aikaa yli viisi sekuntia, mikä on useimmissa tilanteissa ikuisuus ja vaarallista. Itse opetan ihan normaalin aikuisten lähdön, kaasua ja pois tilanteesta. Kakkosvaihde pitää saada silmään 2-3 sekuntia liikkeellelähdön aloittamisesta.
diesel ei sammu niin helposti, mutta kyllä kaasua pitää painaa jo ennen kuin kytkin on kokonaan ylhäällä
Kuinka se voi sammua, kun vapauttaa jarrun niin autohan lähtee heti liikkeelle.
Sä ajatkin automaatilla
Heh! Sherlock...
autosa o k y llä vi w ku semmwaauu . laier kldöeoi .kssau pölles . ksiwkeiu.auenrooe. nwusas, seicnd. naterwjkx. pewjdyeb.
Dieseleissä on vaan niin paljon vääntöä verrattuna esim bensa-autoon, mutta mitä itse kytkin ongelmaan ehdotan niin reilusti vaan sitä kaasua, ei se auto mihinkää karkaa ykkösellä :)
Autokoulun autoilla ajelessa on yks kiva juttu, nimittäin se että saa luistattaa kytkintä niin perkuleesti :D ei muutaku kelaatte kierokset sinne 5000 ja kytkintä kokoajan luistattaen liikeelle valoissa, ei sammu, se on 100% fakta :D
Paina vähän kaasua samalla kun nostat hellästi kytkintä, niin ei pitäisi sammua.
Kunnolla sitä lenkkaria ja kytkin ylös...