Hei!
Ajattelin tehdä tänä kesänä pienen puutarhalammen n. 2 m x 3. Syvää siitä ei tule, kun kallio on pian vastassa.
Mitä kaloja teillä on pikkulammikoissa? Mikä olisi semmonen kala, joka ei kasva isoksi ja menestyy pienessä ja matalassakin altaassa. (Talveksi joudun ottamaan ne sisälle, koska lampi ei tule olemaan syvä).
Olen lukenut kaloista kyllä netistä, mutta niitä tuntuu olevan aika paljon erilaisia; karppeja, ruutanoita yms.) Ja mistä näitä kaloja voi ostaa?
Kaloja pikkulampeen
8
864
Vastaukset
- Hauskaa seurattavaa
Ei kannata kaloja noin pieneen lampeen laittaa. Lampeen tulee mielenkiintoinen pienelämistö luonnostaan, kun ei kaloja sinne laita, pian ilmestyvien sammakoiden touhuja on hauska seurata, peukalonpäänkokoisia petosukeltajia sinne ilmestyy, joku sudenkorento voi ottaa sen reviirikseen ja västäräkki pomppii reunoilla mielellään.
- 6+6= tuota tuota,,,,
Jos lampesi on ainakin 50 cm syvä jostain kohdasta ja ei aivan kokopäivää auringon paahteessa, voisit ottaa sinne komeettapyrstökultakaloja. Meillä olleet jo 10 vuotta, ja moneskohan sukupolvi jo menossa. Lisääntyvä helposti, liiankin helposti, jos poikasilla on lymypaikkoja, muutenhan isommat kalat popsivat ne suihinsa.
Talvella ovat akvaariossa, kokoa 50x50x100 cm. Ruutanat menee kultakalojen kanssa oikein hyvin ja ovat kestäviä. Karpeille tarkoitettu rakeinen ruoka käy hyvin näille kaloille. Allas vaatii kyllä kunnon suodatusjärjestelmän.- ihmetteleväinen
miten sun kultakalat mahtuu noin pieneen akvaarioon?
- bacilisco
mullakin on kuusi karppia altaassa joka on n. metrin syvä,3 x 3 metriä leveä. kutevat joka ainut kevät. en ole koskaan havainnut tilanpuutetta..karppeja saa eläinkaupasta tilaamalla ,17e kappale oli mun omat ainakin.
- bacilisco viel
siis 1 syvä,3 levee...........
- Meillon kans
bacilisco viel kirjoitti:
siis 1 syvä,3 levee...........
Sellanen vaan pikkanen lammikko. Siinon meillä muutama vasarahai, jotain pirun raijoja ja sitten Niilin krokodiili.
Ette muutes sattumalta oo nähäny meidän mutsia?
Silloli tapana käydä uimassa siinnä lammikosa. Nyt sitä ei oo näkynny keittiössä pariin viikkoon. Täs ov vähän nälkä jo. - KOIjareiden altaat
Meillon kans kirjoitti:
Sellanen vaan pikkanen lammikko. Siinon meillä muutama vasarahai, jotain pirun raijoja ja sitten Niilin krokodiili.
Ette muutes sattumalta oo nähäny meidän mutsia?
Silloli tapana käydä uimassa siinnä lammikosa. Nyt sitä ei oo näkynny keittiössä pariin viikkoon. Täs ov vähän nälkä jo.hiukka ohjetta
http://p1.foorumi.info/koijarit/viewtopic.php?p=58&sid=1c6dd9f871c1d1b077ef1fb7b7df50ed
- ruutanat
Meillä on ruutanoita piha-altaassa, ovat kauniita ja kestävät hyvin talvetkin. Kalat viihtyvät ja lisääntyvät hyvin. Nyt onkin huolena, voivatko ne lisääntyä liikaa, vai säännösteleekö luonto lisääntymistä. Ei millään viitsisi ruveta jatkuvasti kalastamaan ja tappamaan kaloja. Jos kuitenkin pyydystän niitä kerralla kymmenittäin tai satoja, niin voiko ne haudata suoraan vai pitäisikö tappaa yksitellen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553670Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk843138Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852605Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442499Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?672445Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,212346Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1362307Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522195Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville381909Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121806