ei ole rahaa....

uupunut.....

miten ihmeessä tässä tilanteessa jaksaa,ollaan tämä syöty pelkkää kaurapuuroa ja kurkkua,aamulla,päivällä,illalla.
Eilen oli onnenpäivä ku löysin muutaman tyhjän pullon kaupungilta ja vein ne kauppaan ni sain tytölle ostettua tikkarin.
Mä en saa tällä hetkellä mitään muuta ku lapsilisän,tyttö täytti pari kk sit 3vuotta ni en saa enää kodinhoidontukea,sossu on jahkaillu asioissa jo sen pari kk,viikon välein tulee sossusta kirje että joku tietty lappu puuttuu,mä en jaksa enää sossun kanssa tapella,mieheni saa työttömyystuen,jota minä en saa sen takia kun minulla ei ole ammattia,en käynyt kouluja,olin nuorena aina vain töissä kun ei koulut kiinnostanu ja nytkö siitä saa sit kärsiä,meidän paikkakunnalla on niin huono tilanne että ei vaan löydy mistään töitä,ollaan mietitty että muutettais johonki muualle,mut millä rahalla ja onko se elämä sit helpompaa missään muuallakaan.
Ei tälläinen ole enää normaalia.
asumistuesta emme aiemmin tienneet,vasta saimme tietää sellaisesta tuoesta ja viikko sit teimme hakemuksen mutta ei ole viel kuulunu mitään.

Miten tälläsessä tilanteessa oikeesti jotku jaksaa?
Joka päivä käyn kirjastossa ja osallistun netissä kaikkiin mahdollisiin kilpailuihin joissa voi voittaa rahaa,mutta eipä ole mitään tullut.

Meillä ei ole nettiä,eikä tilata mitään lehtiä,mulla ja miehelläni on kummallakin kännykkä,mutta halvin mahdollinen liittymä kummallakin,emmekä soittele muuta kuin todella tarpeellisissa asioissa.

miksi rahan pitää olla näin tärkeä nyky elämässä,ja miten sitä rahaa on näin vaikee saada....
mun voimat on nii lopussa,en enää keksi mitä tekisin...

5

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap

      siis ollaan tämä viikko syöty kaurapuuroa ja kurkkua.

    • .

      Missä kunnassa asutte?

    • wdefgds

      Et siis kuulu ammattiliittoon, vaikka töitä olet tehnyt? Työttömyyspäivärahaan ei vaikuta se, onko ammattinimikettä vai ei. Millaista työtä olet tehnyt? Jos siivonnut, ole ammatiltasi siivooja, tms. Miksi syötte kurkkua? Siinä ei juuri ole muuta kuin vettä ja on verrattain kallista... Osta kilo porkkanoita ja perunoita, kaali on nyt halpaa. Miehesi kuitenkin saa työttömyyskorvausta, mihin se raha menee? Voiko tosiaan olla, ettei MITÄÄN työtä sinulle löydy?? Lehdenjakamista? Siivousta? Miten ette ole aiemmin kuulleet asumistuesta?? Kyllä ahkera aina töitä löytää, ompele vaikka kauppakasseja ja myy niitä torilla. Ja kannattaa ne tikkarit jättää kaupanhyllylle, osta mielummin ruokaa silläkin rahalla. Onkohan kirjoituksesi provo...

    • näitä riittää

      Provoilulta kuulostaa.

    • ahertaja ja uupunut

      niin siis työhän on elinehto, ainakin minulle, 3 lapsen yh:na. En pärjäis mitenkään jos en kävis joka vitun päivä töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe