Vista ja Explorer 9

Vista ja Explorer

Vihdointkin Windows alkaa olla uskottava jopa Linux käyttäjille.
Explorerin lataus takkusi enemmän kuin Ubuntu ja mokkula.
Kohta vannoutuneetkin Linux käyttäjät palaavat windows maailmaan,
kun saa samalla tavalla ladata ja ladata ja välillä kokeilla toisella
koneella, ja siltikään ei lataa.
Oisko Gatesin rahat menneet Nokian järjestelmien kehitykseen,
kun kukaan ei ole viitsinyt kokeilla toimiiko tuo uusi Explorer 9
oikeasti esimerkiksi Vistassa. Vai onko tahallaan laitettu se
toimimaan vain Windows 7 ja uudemmissa?

5

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosi outoa

      Ainakin minulla IE9 asennus Vistaan teki temput. Vistassa luotettavuusindeksi romahti täydestä 10.00 arvosta välttävään 5.89 ! Tätä luotettavuusindeksin romahtamista ei ole tapahtunut asentaessani Firefox 4 ja Opera selaimia.

      • RuuPuu

        Tuleeko se IE9 Updatesta niinkuin ennenkin, mulle ei ainakaan ole tullut eikä näkynyt. Sieltähän ne edellisetkin versiot on pärähtänyt..


    • 616

      Ei ole tietoa. Latasin itse IE9:n MS:n sivuilta. Vaati vielä yhden lisäboottauksen asennuksen jälkeen. Ilman sitä pyöri tehtävänhallinnassa joku system prosessi ja vei 50 % koneen tehosta. Nyt tuntuu toimivan.

      Ulkonäkö on vähän erilainen, mutta siihen tottui nopeasti. Etuna on FF:sta tuttu adblock, jolla saa ison osan mainoksista pois halutessaan.

      Tuntuu sinänsä toimivan nopeasti, kun vaan palvelimet pystyvät syöttämään kummolla. Pari sivustoa on, jotka eivät tahdo lähteä latautumaan kuin viiveellä. Täytyy tutkia vielä XP-koneella (IE8), ovatko ne todella jumissa vai onko syy IE9:ssä.

      Itseäkin vähän arvelutti mennä lataamaan IE9 ilman, että WU ilmoitti siitä. Saattaa piileksiä vielä bugeja, joihin aikanaan tulee päivityksiä.

    • apuva...

      IE9 ei toimi minulla. Valittaa jtn. Internet Explorer ei voi näyttää WWW-sivua ja kun
      teen yhteyden vianmäärityksen se sanoo, että ongelma löytyi, mutta sitä ei pystytä korjata automaattisesti.

      Mitä teen? -katsoin netistä, mutta en saanut korjattua ongelmaa. Ei sillä, että pahemmin IE9 käyttäisin, kun Chrome on paljon parempi monella tapaa.

    • 516

      Mulla on kanssa pieniä ongelmia IE9:n kanssa. Jotkin sivut eivät aina lataudu kunnolla ja johonkin foorumiin ei saa viestiä lähtemään. Huomasin, että käyttämäläl operaattorin proxya eli välityspalvelinta, homma toimii. Olen välillä googlaamalla yrittänyt selvittää, mistä oikein on kysymys. Kaikkea on yritetty paitsi koko windowsin uudelleen asennusta. Siihen en viitsi ryhtyä, koska muuten kaikki toimii hyvin.Ei ole löytynyt vaan vastaavaa ongelmaa. IE8:lla toimi hyvin. Ei viitsisi siihen enää palata, koska IE9:ssä on joitakin hienoja ominaisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      317
      11931
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      152
      11079
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      252
      6407
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      226
      5222
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      168
      3684
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3558
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2523
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2000
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1834
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1735
    Aihe