Asunnon lahjoittaminen/myyminen lapselle?

Jepulisjep

Olisiko apuja tämmöiselle. Eli myönnän totaalisen tietämättömyyteni asiassa, saa nauraa. Ikääkin on, mutten ole vastaavanlaisten asioiden kanssa tekemisissä ollut, eikä ole niin kiinnostanutkaan. Mutta nyt täytyisi skarpata. Mutta siis, tilanne on tämä. Äitini olisi lahjoittamassa minulle asunnon, jossa olen asunut vuokralla tähän saakka. Mietin vaihtoehtoja ja lahjaveron maksamiseen tarvitsen lainan. Jota toivon mukaan saisin sitten asuntoa vastaa. Olen määräaikaisessa työsuhteessa vuoden loppuun, jatkosta ei tietoa, eli vähän hirvittää. Asunnon arvo on pauttiarallaa 150.000 €. Sain vinkin, että jos vain kylmästi tekisimme kauppakirjan, enkä maksaisi vielä mitään - kuinka tämä käytännössä menee? Voiko kauppakirjaan merkitä, että maksu tapahtuu myöhemmin? Eli jos raha ei tässä vaiheessa vaihda omistajaa, puuttuuko verottaja ja millä tavalla. Leimaveroon olisi rahat nippa nappa hankittavissa. Ja kuinkahan pankista lainaa saa, jos tosiaan palkka nippa nappa elämiseen riittää.. eli saako asuntoa vastaan lainan tuosta vaan, vaikka pankki laskisi, että lyhennyksiin jää kuussa aika hintsusti muiden menojen jälkeen, tyyliin "herran haltuun vaan". Että näin.

Kertokaa hyvät ihmiset, miten tässä pääsisi mahdollisimman pienellä uhrauksella. Kun ei muuta omaisuutta ei ole, eikä suuria tuloja ja asia olisi kuitenkin hyvä saada hoidettua. Kiitos!

4

1235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainan tarvitset

      Kaksi tapaa:

      - Teette normaalin kaupan. Kauppahinta ei saa olla alle 70% asunnon käyvästä hinnasta, eli tässä tapauksessa 105.000€, muuten verottaja tulkitsee tuon kaupasta huolimatta lahjaksi. Ja kaupassa on todellisuudessa liikuttava rahaa. Eli mitään "lumekauppaa" ei voi tehdä. Verottaja kyllä tarkistaa rahan alkuperän, jos epäilys herää, eli sinulle on "putkahtanut" omaisuutta.

      Tässä on tietysti se ongelma, että työsuhteesi ja tulojesi takia pankki tuskin lainan myöntää. Mutta kannattaa tietysti kysäistä pankista.

      - Toinen vaihtoehto on sitten se lahja. Maksat tietysti siitä lahjaveron, ja tarvitset sitä varten lainaa.

      Mutta onhan olemassa kolmaskin vaihtoehto: Jatka vuokralla-asumista siinä asunnossa, ja teette kaupat sitten, kun työ- ja taloudellinentilanteesi on vakaampi.

      • mä vaan

        Sen hinnan on oltava vähintään 3/4 eli 75 %:a


    • Pikkusen järkee

      Lahjavero olisi reilu 17 000 euroa. Jos haet 20000 € lainaa 15 vuoden maksuajalla, lyhennys jää nykykoroilla alle 200 €/kk.

      Kannattaako alkaa värkkäileen moisen takia?

      Jos asunto myydään ilman minkäänlaista maksua, mitä kummaa lukisi kauppakirjassa?
      Myydään ilmaiseksi, omistusoikeus siirtyy heti, ostaja maksaa joskus jos jaksaa?
      Ehkä voisi lukea, että myydään velaksi ja maksuista sovitaan erikseen kirjoitettavalla velkakirjalla. Siinä pitäisi olla maksuohjelma ja rahaa olisi oikeasti siirrettävä, koska takuulla verottaja tarttuu asiaan.
      Jotta voisit asuntoa käyttää lainanvakuutena, on sinulla oltava siihen omistusoikeus. Jos et ole mitään siitä maksanut, niin lahjahan se on, vai mitä?

    • HuldaFors

      Aloittajalle pari täsmentävää lisäkysymystä:

      1. onko teitä muitakin sisaruksia kuin sinä ?
      2. onko äitisi koskaan asunut kyseisessä asunnossa vai onko se sijoitusasunto ?
      3. Onko tuosta asunnon todellisesta käyvästa arvosta ulkopuolista lausuntoa ? - esim, kiinteistövälittäjältä ?

      Vastaahan ensin näihin, niin katsotaa sitten lisää !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe