Voisko joku valaista mulle tätä pakkoruotsi hommaa. Eli siis jos pakkoruotsi lähtis pois, tulisko tänne pakkovenäjä? Vai saisiko valita ruotsin tai venäjän? Meniskö ruotsi kokonaan pois kouluista? Ite jos pitäs valita, ottaisin ihan ehdottomasti ruotsin, ihan sen takia, että opiskelen ruotsin ja englannin lisäksi saksaa ja ranskaa ja venäjä tuntuu todella vaikealta.
Pakkoruotsi ?
Minävaa.............
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Venäjää tarvitsee nyt ja tulevaisuudessa todella monella liikealalla. Saksa on myös ihan hyvä, mutta senki vaihtaisin ennemmin italiaan, Ranskaa tarvii myös vähemmän.
Vai valaista..? Vapaa kielivalinta on homman nimi. Nythän olemme Ruotsin alamaisia pakkoruotsilla , pakko on kaukana länsimaisesta demokratia ihanteesta. Eniten vit..taa tuo ällöttävä valehtelu, pakkoruotsin autuudesta. Valtion velat häviää, kaikialla maailmassa pärjää pakkoruotsilla, se takaa sivistyksen.? Se on (esto)portti muihin kieliin.jne. Tästä kaikesta näkyy että tavallista suomalaista pidetään erittäin tyhmänä, kun tummoista soopaa levitetään..! Kysehän on vain pienen kielivähemmistöön eduista, joista halutaan pitää kiinni kynsin hampain. Ota huomioon että, maailma on hiukan erillainen nyt, kuin silloin pakkoruotsista päätettäessä (poliittinen lehmänkauppa) Nyt olisi tarve opetella muita kieliä, ihan oppilaan valintojen mukaan. Se takaa parhaan oppimistuloksen. Me tarvitsemme muita kieliä ilman pakkoa, pakkoruotsin tilaan.
Ruotsissakin pärjää englannilla. Etenkin nyt, kun täynä mamuja!
Ruotsi jäänne orjuusvuosiltamme.