Olisiko kenelläkään tietoa 1800-luvun Pyhäjäreven Sammallahdesta? Missä tuolloin siellä oli maatila ja tietoa tuon tilan vaiheista 1800-luvulla ja sen jälkeen.
Pyhäjärvi/Sammallahti 1800-luku
4
426
Vastaukset
- Haku-Veikko
Tutki Pyhäjärven kirkonkirjoja:
http://www.digiarkisto.org/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/pyhajarvi/pyhajarvi.htmmuuten saattas olla ihan hyväkin, mutta noissa asiakirjoissa käsiala epäselkeää, niin hankala saada selvää noista teksteistä.
- Maakunta-arkistossa
on maarekisteri, josta löytyy maatilat. Siellä on nimet ja loput löytyy kirkonkirjoista. Ne ovat Suomen sukututkimusseuran sivustoilla selväkielisinä.
- Haku-Veikko
Läheskään kaikki kirkonkirjat eivät vielä ole selväkielisinä tietokannassa. Jonkin verran on, mutta kylittäin ja taloittain tehtyjä rippikirjoja on edelleen tutkittava pääasiassa käsinkirjoitettuina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719747- 766740
- 286406
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996165Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436029Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1045917- 635335
- 455050
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604380- 503990
