Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa

500 arkkia kopiopaperia maksaa Clas Olsonilla Helsingin keskustassa 2,95 €. Itäkeskuksen Gigantti myy samaa tavaraa vajaalla kuudella eurolla.
15995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Onkohan oolssonin papereista maksettu teostomafian osuus? Kopiopaperiahan voidaan käyttää esimerkiksi laulujen sanojen kopiointiin.

Äänestä

Ja Robinhood myy 5 riisin laatikkoa 12,50e, eli 2,50e riisi. Nyt kopiopaperi halvinta vuosikausiin.

Äänestä

Onko teillä jokin painofirma, kun on oleellista...
Itsellä ainakin paperia menee niin vähän ettei sitä kannata erikseen mistään hakea, ihan sama se 2€ viiteen vuoteen...

Äänestä

Tuo paperi on niin kätevää ja siistiä, että se sopii moneen tarkoitukseen. Tulee halvemmaksi ostaa lapsille piirustuspaperiksi kopiopaperia iso nippu kuin joku 2,50 euroa maksava piirustuspaperilehtiö, jossa on 20-30 arkkia paperia... ja lapsillahan saattaa mennä monta paperia päivässä kun intoutuvat piirtämään ja askartelemaan.

Äänestä

Lähimpään Olssoniin matkaa 65 kilometriä ja Giganttiin 3 km, arvaa vaan kumpaan menen?

Muuten olen samaa mieltä, että hintoja toki kannattaa aina verrata.

Äänestä

Niin, ja sitten Gigantti sanoo, että on tyhmää maksaa liikaa. Eli, ei kannata maksaa liikaa, menemällä Giganttiin. Näin ollen heidän sloganinsa voisi kääntää heitä itseään vastaan, valheellisena ja epä-realistisena huuhaana.

Äänestä

Gigantti, se nyt vaan on tyhmä ja maksaa liikaa.

Äänestä

Liikaa ei kannata maksaa, mutta papereissakin on eroja kuinka herkästi niiden kanssa tulee syöttöhäiriöitä tms.
Onko teillä muuten jokin painotalo, kun on parista eurosta kiinni, itsellä riisi paperia riittää kolmisen vuotta...

Äänestä
  • "Onko teillä muuten jokin painotalo, kun on parista eurosta kiinni, itsellä riisi paperia riittää kolmisen vuotta..."

    Ei ole painotaloa, ja riisi riittää itsellänikin kolmeksi vuodeksi. Rahaakin on tilit täynnä. Paperin ostaminen ei ole hinnasta kiinni. Tarkoitus oli vain saada kansa huomaamaan miten kallis kauppa yrittää uskotella olevansa halpa.

    Asun hyvin lähellä Helsingin ydinkeskustaa, joten Olsonin keskustassa sijaitsevat kaksi kauppaa sopivat paperin ostoon sijaintinsakin puolesta paljon paremmin kuin Itäkeskuksen Gigantti, jonne on mataa kaiketi kymmenisen kilometriä.

    En kylläkään ole mikään Olsonin mainostaja ja tiedän oikein hyvin, että ei kaikki siellä suinkaan ole halvinta ja parasta.

    Äänestä

Onhan tietysti hyvä, että tulostuspaperinkin saa halvalla, mutta vielä enemmän on merkitystä, että värikasetit saa halvalla. Ne tulostuksessa maksavat.

Äänestä
  • Jos erehtyy ostamaan mustesuihkutulostimen, niin valintakysymys...

    Äänestä

  • Sitä saa mitä kirjoitti:

    Jos erehtyy ostamaan mustesuihkutulostimen, niin valintakysymys...

    Halvimman luokan mustesuihkutulostimilla onkin kallista tulostaa. Jos sijoittaa tulostimeen vaikka 150-200 euroa, saa tulostukset jo lasertulosteita halvemmalla. Lisäksi saa paljon monipuolisemman laitteen syöttölaitteineen, kaksipuolisine tulostuksineen jne. Oma mustesuihkutulostimeni kustantaa 1,5- 2 senttiä sivu värien puolesta. Kasetit eivät kuivu käyttämättömyytään.

    Tuossa on oma tulostimeni.

    http://www.verkkokauppa.com/fi/product/23237/dfhvj/HP-Officejet-Pro-8600-Plus-e-All-in-One-mustesuihkutulostin

    Nyt saa 50 euroa HP:ltä takaisin. Kun itse ostin sai 60 euroa takaisin. Takuun saa 3 vuodeksi, kun rekisteröi HP:lle ostoksensa. Tuo tarjous ei koske pelkästään verkkokauppa.comia.

    Vaikka minulla on laserikin, tulee sitä ihmeen vähän enää käytettyä. On nyt lähinnä varatulostimena. Alun perin ajattelin, että käytän mustesuihkutulostinta vain silloin, kun tarvitsen värillisiä tulosteita tai kopioiden ottamiseen. Tilanne muuttui todella täysin. Edellinen mustesuihkumonitoimikone 5 vuoden takaa oli hinnaltaan kalliimpi, samoin käyttökuluiltaan ja muutenkin selvästi huonompi.

    Kasetit ostan enimmäkseen ulkomailta alkuperäisinä. Saa halvemmalla.

    Äänestä

Jos haluaa vertailla Kiinalaisen elektroniikan hintoja, niin täältä löytyy kattava vertailu e-ville.com hinnoista ebay:hin verrattuna, aika hurjaa luettavaa:

http://samahalvemmalla.webnode.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei tyhmä kirjoitti:

500 arkkia kopiopaperia maksaa Clas Olsonilla Helsingin keskustassa 2,95 €. Itäkeskuksen Gigantti myy samaa tavaraa vajaalla kuudella eurolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu