Eli siis onko Juno tytön vai pojan nimi. Tiedän poikakoiran, jonka nimi on Juno, mutta toisaalta siinä Juno-leffassahan se on tytön nimi?
Tietääkö kukaan? Koiran nimeksi olen tätä miettinyt.
Juno - tytön vai pojan nimi?!
10
4644
Vastaukset
- minusta
musta se nimi on pojan. Tiedän yhden laulajan joka käyttää nimeä juno ja on siis mies. Ja muutenkin kuulostaa pojan nimeltä:)
- vaanjokainentavallaa
Minustakin kuulostaa pojan nimeltä enemmän. Tulee hivenen mieleen nimi juuso joka myös pojan nimi.
- Junonen
Kiitos vastauksista :)
Koira tullut kotiin, joten uskallan siis pojan jo opettaa nimeensä ;)- Ifhiihfgih
Juno räppäri
- Sedä
Semi myöhässä, mutta Juno on kyllä naisen nimi :P Alkuperänä roomalainen jumalatar
http://fi.wikipedia.org/wiki/Juno - Randomtyyppi
Hmm mun kaveri on juno hän on tyttö kylläkin
- Anonyymi
Juno on sukupuolineutraali nimi
- Anonyymi
Juno on tytön nimi. Eikö kouluissa enää opeteta roomalaisten jumalien nimiä?
- Anonyymi
Junosta en tiedä mutta ainakin Jere on koiran nimi.
- Anonyymi
Juno - Sukupuolineutraali nimi Suomessa ja muualla maailmaa. Yhdistetään useimmiten Juno jumalattareen, mutta on yhtälailla käytössä myös poikien nimenä. Se, että joku teistä tietää yhden naisen tai miehen kyseisellä nimellä EI tee siitä tietyn sukupuolen nimeä. Unisex nimi ja kaunis sellainen kuten moni muukin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1524071Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa111748Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741003
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23901- 52872
- 71859