moikka! onko kellään kokemuksia tästä lääkkeestä?
cymbalta
pohjat
4795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen kuullut paljon hyvää, vaikka itselleni ei kyseinen tuote sopinutkaan. Hävettää oikein, kun jouduin lopettamaan ensimmäisen pillerin jälkeen. Otin lääkkeen illalla ja yöllä tuli mahdottomat sydämmentykytykset, hikoilut, pyörtyilyt, oksennukset ja suuri ahdistus. Olisi varmaan pitänyt olla jotain rauhoittavaa lääkettä käytössä aloittaessa.
lohduttavaa et joku on kuullu hyvää ku ite en oo..Lääkärin mielestä tää kuitenki olis parempi ku nykyne..Ja tänään piti ottaa eka nappi. Eikä ainakaan viä oo tullu mitään oireita, mut oon ottanu rauhottavaa=)
Itse käytin cymbaltaa viimeisimpänä lääkkeenäni. Sitä ennen käytin sitalopraamia (citalopram) ja paroksetiinia (optipar). Cymbalta on snri-lääke, joten se on periaatteessa tehokkaampi kuin ssri-lääke. Ainoa haittapuoli oli cymbalta hinta, joka on aika suolainen verrattuna esimerkiksi optipariin.
Mitään muuta, kuin hinta, pahaa sanottavaa minulla ei cymbaltasta ole. Citalopram ja varsinkin optipar aiheuttivat minulle huimausta.
Täytyy toivoo et tää olis kans mun viimene lääke..hinta ei haittaa, ku vaan pääsisin tästä möröstä eroon..mun kohalla onnex pahin on ehkä jo ohi. Onnittelut muuten sulle! ja hatunnosto! oli meinaan kiva luukee sun juttujas ja se lämmitti todella sydäntä että haluut auttaa muita..ehkäpä minäkin jonain päivänä teen samoin.