millasia nuo Ameriikkalaiset Jeepit on?

Nivaman

Niva pitäs vaihtaa, joten kysyn, millainen maasturi Jeeppi on? Onko jatkuvaa nelivetoa, alennusvaihdetta, tasauspyörästön lukkoa, yms tarpeellista? Millainen kulutus? Peräkärry? Mikä malli on paras? Paljonko maksaa?

10

1249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grandcherokee-08

      se millainen Jeeppi on riippuu siitä millaisesta Jeepistä on kyse,niitä malleja kun on useita.joten vastaukset ovat
      -millainen maasturi. riippuu mallista
      -lukot ym. riippuu mallista
      -kulutus. riippuu mallista
      -ei ole peräkärry vaan auto
      -paras malli. riippuu mihin tarkoitukseen jeeppiä on hommaamassa
      -hinta. riippuu mallista

    • 20+11=?

      Wrangler on Rubicon varusteltuna parasta mitä maastoon on tehty. LSD:n lisäksi oikeat 100%-lukot jäykillä taka- ja etuakseleilla, kallistuksen vakaajien sähköinen irtikytkentä ja mitä lie.

      Toinen vaihtoehto on Grand Cherokee, jos olet valmis tinkimään hieman maasto-ominaisuuksista saadaksesi premium-luokan mukavuudet. Varustelutasoksi Limited tai Overland ja korimallista riippuen nelivedoksi Quadra Drive tai Quadra Drive 2. Kumpikin QD-nelikko kykenee siirtämään 100% vedosta mille tahansa renkaalle.

    • safsgb

      Ainakaan vanhemmissa jeepeissä ei ole jatkuvaa nelivetoa, vaan erilaisia nelivetovaihtoehtoja on paljon, joissain xj cherokeissa esim. vaihtoehdot takaveto, hidas neliveto, nopea avoin neliveto ja nopea keskilukittu neliveto. Jeeppihän on oikein maasturien maasturi, tunnettu maastokelpoisuudestaan. Jos puhtaasti maastokäyttöön ajattelit niin parhaat vaihtoehdot malleista ovat wrangler, cherokee XJ tai grand cherokee ZJ. Moottoreista on parhaita 4.0 powertech suora-kutonen tai tohon grand cherokeehen 5.2 magnum v8

      • wagoneer 360

        Niin vanhemmissa jos puhutaan alle 1970 luvun. Mulla oli Wagoneer quatra trac vm 75 ja ainakin siinä oli jatkuva neliveto.. Jatkuva neliveto on jeepeissä tosi vanha keksintö.


    • 20+11=?

      Nopea avoin on kuitenkin se, mitä jatkuvalla yleensä tarkoitetaan? Myös WJ on suunnilleen samalla viivalla ZJ:n ja XJ:n kanssa, paitsi WJ:ssä on varustelusta riippuen hydrauliset lukot etu- ja takaperässä. Myös ulkomitoissa, jousituksessa ja korin jäykkyydessä on pientä eroa WJ:n eduksi.

    • qfrfeqfe

      jep, meni hiukan käsitteet sekaisin tuon jatkuvan osalta, mun moka

    • 3+10

      Ne on sellaisia, että niitä saa korjata melkolailla( WJ), huono laatu, mutta perustekniikka yksinkertaista. Täällä EU:n reunalla koilliskairassa syrjäkylällä se tuntuu ja harmittaa (vitun kallista). Jenkkilässä varaosat on halpoja, siis oikeasti halpoja suhteutettuna ostovoimaan. Ei haittaa, jos auto on paskaa laatua, se on halpaa korjata.

      No, esimerkiksi: Suolakurkkupurkin ja pyöränlaakerin hinta on paljon lähempänä toisiaan kuin täällä tsuhnalandiassa. Täällä sen laakerin päälle lyödään kerros kultaa ennen myyntiä???.
      Käytetty Jeeppi on oikea rahamiehen auto tsuhnalandiassa, melkein pärjää vanhalle Audi A8:lle varaosahinnoissa.

      Eli, jos perse kestää, niin osta Jeeppi. Sillä ajetaan ASENTEELLA!!!.

    • qevdwe

      Niin mitäs WJ:ssä sitten muka on niin huonoa? Itellä ei ikinä oo ollu mitää ongelmia oman -02 grand cherokeen kanssa, enkä kyllä tajua mikä siinä niin huonolaatuista on? Omasta mielestä loistava auto kaikin puolin, mutta totta on että varaosat on kalliita.

      • 17+16=?

        Paskapuhetta. Jeep on laatuauto joka oikein huollettuna kestää isältä pojalle. Varaosat kannattaa kyllä tilata jenkeistä. AK:lla moninkertaiset hinnat ja ammattitaidoton henkilökunta.


      • 3+10
        17+16=? kirjoitti:

        Paskapuhetta. Jeep on laatuauto joka oikein huollettuna kestää isältä pojalle. Varaosat kannattaa kyllä tilata jenkeistä. AK:lla moninkertaiset hinnat ja ammattitaidoton henkilökunta.

        Vastaan teille molemmille. Pidän Jeepistä, ja aion ajaa sillä vielä pitkään. Minun kohdalle on osunut lähes kaikki tyyppiviat. WJJEEPS.COM:ssa niitä kerrotaan. Taisi olla maanantaipäivän WG-01 LTD 4,7. Nyt 200tkm. Olen työntänyt puolessa vuodessa 25tkm.
        Talvella eniten vitutti se, kun kuskin penkin lämmitin hajosi. Yritin korjata kaksi kertaa, mutta ei kestänyt kuin korkeintaan päivän. Sitten hajosi lämppärin puhaltimen säädin, pakkasta oli melkein 26 astetta eikä puhallinmoottori enää pyörinyt. Vitutti. Mutta, 30-asteen pakkasessa jyrähtää käyntiin ilman mitään lämmittimiä miehekkäästi. Sitten takajarru laahasi, ja nyt vuotaa öljyä käsijarrukengille. Kuumeni ja stefa vaurioitui. Stefan vaihtoon pelkät osat maksaa 200eur. Lisäksi vuotaa kampiakselin stefa ja toinen pakosarja on halki, räpättää. Jeeppi pidetään isältä pojalle, poikani täyttää kolmen vuoden päästä 18, ja haluaa Jeepin ensimmäiseksi autoksi. Mutta, remonttiraha piikki menee sitten kiinni :).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe