Vihreät ajaa vain Venäjän etuja

On kummallista että vastustetaan vain ydinvoimaa. Eikö Ilmastomuutoksen vastustaminen olisi paljon tärkeämpi asia. Venäläiset kaasuyhtiöt vain hyötyvät ydinvoiman vastustamisesta.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen samaa mieltä savolaismummon kanssa että eikö se nyt riitä jo ydinvoimasta puhuminen. Kiinnittäkää huomio sen sijaan lisääntyvään maakaasun ja kivihiilen käyttöön eli ilmastomuutoksen torjuntaan. Tuntuu kuin vihreät saisivat tukea Venäjän kaasumonopoleilta.

Äänestä

Vihreä kannattavat epäsuorasti maakaasun käyttöä. Eivät muuten ole millään tavalla kommentoineet sen lisääntyvää käyttöä vaikka se lisää ilmastomuutosta. Luulisi sen olevan tärkeämpi kuin ydinvoimanvastustaminen. Venäjä ja vihreät ovat tässä läheisessä yhteistyössä ja venäjä tukee vihreitä. Venäjä hyötyy tästä todellakin miljardeja vuositasolla. Mahtaa heillä olla hymyssä pidättelemistä kun villapaitaporukka repii toisiaan parrasta euroopan toisella laidalla. Heille se tietää valtavaasti lisää rahaa, datsoja, sampanjaa ja kaviaaria

Äänestä

Niin kommentoivatko millään tavalla kaasuputken vetoa suomenlahdella?

Äänestä

Kettutarhaiskujen kuumaan aikaan luin jostain englantilaisten (siellä tehtiin 90-luvun lopulla enemmän tarhaiskuja kuin Suomessa) tekemän selvityksen tarhaiskuja tekevien anarkistijärjestöjen taustakytkennöistä.

Sieltä löytyi mm. Venäjän turkistarhaajien yhteenliittymiä, mafiaa ja kommunistivallan aikaisia anarkistiliikkeitä, jotka olivat palkanneet entisiä kgb-miehiä perustamaan länteen anarkistiryhmiä, joihin houkuteltiin teini-ikäisiä nuoria taistelemaan aktivisteina eläinten sortoa vastaan.

Netissä liikkui silloin linkkejä, joista näki, että joillain kovia keinoja suosivilla eläinuojelujärjestöillä oli samat toimistotilat, puhelin- ja faksinumerot kuin ääriradikaaleilla kommunistijärjestöillä.

Jutussa annettiin ymmärtää, että Venäjän tarhaajien kartellit rahoittivat iskujen suunnittelun ja toteutuksen entisten kgb-miesten kanavien avulla, koska sinisilmäinen ja hyvää tarkoittava nuoriso oli helppo yllyttää tekemään aktiivia kansalaistottelemattomuutta "hyvän asian" puolesta.

Äänestä

Mikähän mahtaa olla vihreiden ja greenpeacen suhde? Onko kenelläkään tietoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummosavosta kirjoitti:

On kummallista että vastustetaan vain ydinvoimaa. Eikö Ilmastomuutoksen vastustaminen olisi paljon tärkeämpi asia. Venäläiset kaasuyhtiöt vain hyötyvät ydinvoiman vastustamisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu