Harmaa talous kuriin ja ay-liikkeelle kanneoikeus. Tämä on myös rehellisten yrittäjien ja työnantajien etu. Verotukseen oikeidenmukaisuutta ja työmarkkinoille ja työelämään lisää yhteistyön henkeä. Demareiden johdolla mm. näitä asioita toteuttamalla Suomi nousee!
Harmaa talous kuriin
Isänmaan ystävä
1770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
http://www.talouselama.fi/uutiset/article560442.ece
http://www.nordius.fi/index.php?pg_id=10&alaid=30&page_id=251
Ja näin katoavat verotulot ja yrityksiltä toimintmahdollisuudet. Miksi niin moni suomalainen yrittäjä ei pysty kilpailemaan aloilla, joilla meille rahdataan työvoimaa muualta. Verokertymää tänne ei tule näistä työpaikoista ollenkaan. BKT:sta harmaa talous on jo lähes 7 %.
Näitä asioita pidettävä esillä kaikin tavoin ennen vaaleja, nämä ovat oleellisiä juttuja. Porvarimedia ei näitä asioita halua käsitellä julkisuudessa.
Samaa mieltä. Vahva ay-liike on näissä olosuhteissa palkansaajan ainoa turva. Poliittiisen puolen pitää luoda painetta myös työnantajiin, jotta ei käy kuten nykyhallituksen aikana. Kaikki annettiin työnantajalle (tupojen lopetus, Kela-maksun poisto jne.), eikä vaadittu mukaan mihinkään isänmaan yhteiseen pelastusoperaatioon.
EDUSKUNNASSA ON PALJON HUIJAUSTA.poissa oloja.lintsausta.lomia.esimerkinä huono kansalaisille.siivous aloitettava nyt,vaalit kun on.äänestämällä siistiä rehellistä väkeä eduskuntaan.sairaat ja vanhukset ei kuulu työ elämään.....väistykööt.työtä nuoremmille.terveille yksilöille.
Rehti ja rehellinen SDP:n ehdokas on varma valinta eduskuntaan.Kokoomus on EK:n rautanyrkki työläisille.
NAAPURISSA ASUU KEPULAINEN YKSITYIS YRITTÄJÄ JOKA TEKEE YLI PUOLET VUOSITULOISTAAN PIMEÄSTI. ja kehuu olevansa yhteiskunnan tukipylväs. VEROT MAKSAA PIENIMMÄN MAHDOLLISEN MUKAAN JA ELÄKE MAKSUT MYÖS, sillä pimeä raha on niin paljon suurempi mitä ne korkeammat eläkemaksut aikanaan toisi, että on kannattavaa kun ei siitä kiinni voi jäädä, kun on yksin. Itse vaan levittelee tälläisia....
seurailkaa niitä kepulaisia niin huomaatte yhtäläisyyksiä tuon edellisen textin kanssa. mä oon sen jo hiffanu.
kokoomuksen ehdokas EEERO LEHTI...tuusulan tien varret kuvia täynä.oikein oksettaa.....poissa oloja,sairas lomia isolla palkalla koko ajan.AHNEUKSISSAAN VIELÄ EHDOKAS...Vaikka ei kykene työtään hoitamaan.työ nuoremmille.PERUSSUOMALAISET EI OTTAIS EHDOKKAAKSI NÄIN SUURTA LINTSARIA:KUN TIETÄÄ ETU KÄTEEN:ettei ole työ kykyinen.
mitä niistä persuista jauhatte kuin jumala olisi. tuutte huomaamaan että kovimmat leikkaukset ja näitten työtävieroksuvien etujen karsinnat on edessä. Nämä työnviorojat kuitenkin ovat suurin ryhmä joka persuja äänestää EIVÄTvaan huomaa ennenkuin on myöhäistä.
Demarithan ne saa harmaan talouden kuriin
Kun on oma lusikka sopassa, ei linee paljoa haluja kaivella totuuksia.
Jostakin pitää kuitenkin aloittaa
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9779713
Saattapi jotain löytyä tostakin tunkiosta
tunkionsa kullakin ,mutta KEPULLA SUURIN JA LIKAISIN, MONTA LUURANKOA LÖYTYY VIELÄ JOS JOKU VÄHÄN TUNKIOTA TONKASEE....
KYLLÄ VALTION RAHAT KUULUU JAKAA KOKO KANSALLE.EIKÄ PELKÄSTÄÄN AHNEILLE...NIIN KUN NYT ON KÄYNYT:AHNEET OTTANEET MILJOONIA.kymmeniä miljoonia.pääsevät eduskuntaan kirjoille..siihen se työ loppukin.oma etu alkoi-.KANERVA.EERO LEHTI..TÖRKEYDEN HUIPPUJA.
KUULUKOOT MIHIN PUOLUEESEEN HYVÄÄNSÄ.ROSVOUS TOP.HARMAA TALOUTTA KOKO EDUSKUNTA TÄYNNÄ.lehtomäkin.tyrkyllä edustajaksi.odottaa vauvaa.ja tietää jo etu käteen.että jää pitkälle lomalle...samoin nämä ikä loput ehdokkaat....jatkuvilla poissa oloillaan kukoistavat.kunhan vaan saavat isot tulot.paskat ne mistää'n työstä välittävät.eikä ole enää minkään tekiäksikään.
Verotus on ihan hyvä keksintö, mutta kun verottajakin käy ahneeksi niin se synnyttää harmaata taloutta. Koska mitä ei koeta enää inhmillisenä ja oikeudenmukaisena ei siinä sanktiot auta. Ilman harmaatataloutta puuttuis monelta köyhältä monta tuiki tarpeellista palvelua, niin paljon tehdään tutun kauppaa kaveripohjalta ja hyvä niin, että jotenkin hekin pärjää. Harmaatalous keventää pyrokratiaa ( suuri houkutus ) työntikijän palkkauksessa, koska sitä ei ole tapana tilastoida ja rapaortoida kaikille sadoille viranhaltioille.
Myös vuokratyövoimalla (myös ulkomaalasella) vähennetään yrittäjän riskiä ottaa nopeasti ja edullisesti lyhyeen työhön työntekijä. Koska työntekijää ei voi palkata paperien perusteella vaan puskaradion, jossa painaa eniten henkilön oman maineensa vaaliminen, henkilö joka ymärtää ajatella pisemmällä tähtäimellä työuraansa ei hyödynnä työehtosopimuksen takaamia pykäliä pilkulleen vaan sopeutuu asiallisesti tilanteisiin. Tällä hän varmistaa hyvän maineen ja kysyntää riittää paremmin. Koskee myös pitkiä työsuhteita ei ajaudu lähelle ulko-ovea.
Jos meillä kerran on SAK ja muut systeemit, niin mikä sitten touhussa mättää?
Hommat on kertakaikkiaan nyt yhteiskunnan kannalta päin prinkkalaa, eikä sitä yksi sdp saa kuntoon, vaan nyt vaaditaan tiukkoja toimia yli puoluerajojen.
Taitaa olla niin, että tämä maamme ei olekkaan niin hyvä ja rehellinen, kuin annetaan ymmärtää.
Porvareille on haarmaatalous, kuin kuuma peruna kämmenellä! Ne pyörittelevät sitä, mutta eivät uskallla koskea siihen! Eikä ole haluaakaan, koska suuri harmaantalouden harrastaja porukka on porvareiden äänestäjiä! Sama tilanne on Italiassa, Kreikassa ja Pirugalissa. Keskustelin asiasta Tapani Mäkisen kanssa. Hän on Vantaan kaupungin hallituksen puheenjohtaja ja eduskunnassa kansanedustaja (kok). Hän totesi! Kaikissa edellä mainituissa maissa on harmaantalouden osuus on puolet kansantaloudesta! Nyt siellä menee huonosti ja Suomen veronmaksajia vaaditaan tukemaan periaatteessa näin maiden harmaantalouden tappioita! Huh huh!
Kas kun porvarien finninaamat ei ole kommentoineen kirjoitustani!