Onko Suomessa vihapuoluetta?

Tappouhattu

Kyllä on. Asiaa on tutkittu vähän. Niin, ”vihan kasvualustaa” on pyritty hoitamaan erilaisin sääntelyin ja valvonnan keinoin, mutta itse vihatuotannon järjestelmiin ei ole juuri kajottu.
Vihatuotannon ja syrjinnän käytännön menetelmät ja toimenpiteet ovat tunnettuja. Mutta vihatoiminnan tuottajat saa olla rauhassa. Missä on poliitikkojen vastuu? Tuntuu tosi pahalta, kun asiassa tehdään vahvaa propagandaa äänestäjäin sumuttamiseksi.

Järjestelmällinen vihatoiminnan kehitys alkoi näkyä jo 1970 luvun alussa ja sitä organisoitiin sekä puolueen ay-toiminnan koulutus uudistettiin. 1980-luvulle tultaessa alkoivat uudistukset tuottaa tulosta. Toiminnan edelleen tehostamiseksi piti ensisijaisesti samoista äänistä kilpaileva lähin puolue tehdä kelvottomaksi ja kilpailukyvyttömäksi. Tämän vuoksi käytännön koulutustoiminta ulkoistettiin Skdl:n myötävaikutuksella SAK:n. Tästä yhteistyöstä kehkeytyi Sdp:n tuhannen taalan paikka ja sen Sdp käytti hyväkseen.

Vihakoulutustoiminnan ulkoistaminen oli todella kieroudessaan nero ja ovela. Niin ovela, ettei sitä lähin kilpaileva puolue Skdl havainnut tai ei ymmärtänyt ennen kuin puolue hajosi sisältä päin. Noina aikoina Sdp toiminta oli supersolidaarista vaikuttaja kommunisteja kohtaan, jossa vihan kärki oli suunnattu kokoomukseen ja työnantajapuoleen. Tämä supersolidaarinen, vaikuttaja kommunistien hyväily sokaisi Skdl:n ylätason uskomaan demari toverien aitouteen. Niinpä Skdl:n ay-toiminta valjastettiin työnantajavastaisuuteen ja kapitalistisen oikeiston parjaamiseen. Demarit haukkuivat heitä ”Kirveslinjalaisiksi”. Kuvaavaa on, että vaikuttaja kommunistit eivät tunnistaneet solidaarisen vihakärkitoiminnan satavan ropoja vain Sdp:n laariin.

Näin tapahtui. Sdp/SAK:n demarit liittoutuivat salaa työnantajapuolen kanssa 1970-luvun alussa. Liittoutumisessa työnantajapuolen kanssa Sdp sitoutui kommunismin eliminoimiseen maasta. Työelämän suoritustasolla toiminta oli raakaa. He kaatoivat kaiken viha-, lakko- ym. vastaavat operaatiot ja yhteiskunnallisen rettelöinnin kommunistien niskaan. Palkkioksi työnantajapuoli järjesti erityisesti teollisuudessa sdp:läisille työnjohto- ym. etumiesasemaa. Kaikkinensa edut olivat hyvin merkittäviä suorittajatasolla. Työpaikoilla kommunistien vaikuttajahenkilöt olivat suuren, mitä moninaisimman demarien ylläpitämän psykososiaalisen parjauksen kohteena. Muun ohella ja lisäksi myös öiset koti- ja perherauhan rikkomiset puhelimitse ja muuten olivat hyvin tavallisia.

SKDL:n hajottua demarit suuntasivat hyvää tulosta aiemmin tuottaneen vihatoimintansa Keskustapuolueeseen ja muihin ei sosialistisiin vaikuttajiin. Varsinkin Smp oli ”hauska” pilanteon kohde, mutta myös Kokoomus puolue sai osansa, mm. ”riistokapitalismi” vakiintui käsitteeksi. Presidentti Mauno Koiviston välistäveto (Holkerin hallitus), avasi demareille vihatoiminnan portit Kepua kohtaan. Vihatoiminta nousi uuteen kukoistukseen Paavo Lipposen hallitusten aikana ja tällöin kohteena oli lisäksi maa- ja metsätaloustuotanto sekä kunnat. Vaikka kunnissa sosialistien vaikutus pitäisi olla vähäinen, he ovat silti pystyneet luomaan vakavia ristiriitoja työyhteisöjen sisään. Erityisesti kaupunkikunnissa. Tässä yhteydessä ei voi antaa pluspisteitä Kokoomukselle, koska se tuki voimakkaasti demarien vihapolitiikkaa. Paavo Lipponenhan oli demarien vihapolitiikan tähti ja se tuntui hyvin raskaana työelämässä.

Onneksi gallupit kertovat, että äänestäjät ovat valveilla. Erityisesti sinua nuori äänestäjä haluan kehottaa, älä anna ääntäsi vihapuolueelle eli Sdp:n. Nykyinenkin Sdp:n johto, Jutta Urpilainen ja M. Junger puhuvat täysin palturia sanoessaan, että puolue on ”tasa-arvon ja oikeudenmukaisuuden puolue”. Myös Kokoomus ja Rkp ovat osoittaneet selkärangattomuutta, kun ne ovat antaneet tukensa vihapuolueen toiminnalle hallituksista käsin.
Siitä huolimatta, että Perussuomalaisen puolueen gallup-suosiota ja sen tukijoita parjataan, ymmärrän kaikkia niitä ihmisiä, jotka ovat löytäneet ”toivontien” tuoda ahdinkonsa meille kaikille tiedoksi. Tämä on suuri asia, pilkkaajat ja häpäisijät ja rasistiksi leimaajat.
Perussuomalaisiin liittyneet, ”toivontielle” astuneet, ovat väkevää työssään ahkeraa ja rehellistä, suomalaista juurikansaa.

Itse asiassa, vaikka Kokoomuspuolueella on toisaalta ansioitakin, niin Sdp:n vihatoiminnan tukeminen hallituksista käsin on käsittämätöntä. Se on anteeksiantamatonta. Se on anteeksipyynnön paikka kokoomukselta. Kuinka älymystö tekee tuollaista? Loputtomiin ei voi pysyä – salassa!

Edellä kirjoittamani on totta. Olen ollut yli 25 vuotta mukana empaattisena vihatoiminnan rinnalla, saunonut, istunut kokouksia jne. myös selvityksiä tehden. Ammatillinen työrupeamani ei ole ollut millään mittarilla helppo. Toivon, ettei yksikään Suomen nuori joutuisi tekemään psykososiaalisen hiostuksen myllytyksessä näin vaikeaa työuraa, kuin mitä itse olen joutunut kokemaan. Ja kaikki vain järjestäytyneen sosialistisen vihatoiminnan vuoksi.

0

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

        https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
        Kuhmo
        24
        1292
      2. Nyt se syksy on sitten alkanut

        Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
        Maailman menoa
        77
        1263
      3. Olet nainen ollut vaikein rasti

        Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
        Ikävä
        84
        1201
      4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

        Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
        Tv-sarjat
        8
        985
      5. Anteeksi J-mies

        Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
        Ikävä
        129
        985
      6. Riittääkö mahkut

        Kaivattuusi 🤭.
        Ikävä
        71
        913
      7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

        LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
        Ähtäri
        85
        831
      8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

        Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
        Sinkut
        132
        692
      9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

        Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
        Ähtäri
        50
        682
      10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

        Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
        Ikävä
        86
        667
      11. haluatko lopettaa

        ihan lopullisesti
        Ikävä
        146
        584
      12. Tilanteenne

        Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
        Ikävä
        50
        569
      13. Kerro kolme hyvää asiaa

        Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
        Ikävä
        28
        568
      14. Miten sinä voit?

        Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
        Ikävä
        91
        567
      15. Moottoripyöräonnettomuus

        Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
        Alajärvi
        53
        540
      16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

        Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
        Ikävä
        37
        538
      17. 46
        533
      18. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

        Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
        Suomalaiset julkkikset
        13
        529
      19. Jos oikeasti haluat mies

        Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
        Ikävä
        94
        516
      20. voi luoja kun uskaltaisin

        laittaa viestiä sinulle...
        Ikävä
        21
        510
      Aihe