2 erilaista poomsea?

hulluaikkää

Moi,

yritän opetella ekaa poomsea ja etin netistä ohjeita. Mutta aika monessa on sellainen, johon kuuluu ylä ja keskitorjunta sekä vielä potku! itse ollaan opeteltu vain lyöntiä ja alatorjuntaa ja hyvin harvasta löydän juuri tämän kuvion. siis onko näitä kaksi?

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opettajat tietää..

      Ensimmäinen poomse/tul on suurimmissa taekwondo-liitoissa Chon Ji. Sain tekstistäsi kuvan että tarkoitat Saju-liikkeitä, jotka tunnetaan suomeksi neljään suuntaan iskuina. Niitä on kolme jotka ovat sagi, jirugi ja makgi eli potku, lyönti ja torjunta. Parhaiten nämä selviävät kysymällä aina ensin omalta opettajaltaan.
      Sitä varten siellä harjoituksissa käydään.

    • r

      Joskus poomset tuntuu vaihtelevan jopa saman seuran eri opettajilla.

    • Samaa ihmetellyt

      Olet vissiin treenannut ensimmäistä ns. Kibon-poomsea, mitä väännetään ainakin STU:n (Suomen Taekwondo Unioinin) seuroissa. Siinä on tosiaan vain alatorjuntaa (aremakki) ja keskivartalolyöntiä (momtong tzirugi) ja kaikki liikkeet pitkällä seisonnalla (ap kubi).

      Nuo netistä löytämäsi 1.poomsen ohjeet ja videot ovat todennäköisesti Taeguk-poomsesarjan ensimmäisestä (Taeguk il Jang), jossa tekniikoita ja seisontoja on enemmän.

      Itse treenasin 90-luvun alussa Unionin alaisessa seurassa ja nyt vanhemmalla iällä uudelleen lajin pariin palanneena (eri seuraan) jouduin ihmettelemään samaa poomse-ongelmaa, kun eka poomse ei ollut yhtään sen oloinen mitä muisti. :)

      Nykyjään Unionin puolella treenaillaan myös Taeguk-poomseja, joten kulttuurishokkien pitäisi olla vähentymään päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      383
      5704
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1682
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      864
    5. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      842
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      832
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    10. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      129
      815
    Aihe