Lähtien jo nimestä. Vaalien jälkeen nimi muuttuu Muutos 2015-puolueeksi? Ja seuraavien jälkeen Muutos 2019? jne.
Kyse on Homma-forumin mamuvastaisten öyhöttäjien projektista, vaikkakin he julkisuudessa tekevät itseään tunnetuksi suoran demokratian kannattajina. Kovin harva rivimuutoslainen vain kerkeää islam- ja muulta mamuvastaisuudeltaan ottamaan kantaa suoraan demokratiaan.
Valitettavasti ei tule onnistumaan. Suora demokratia ei toimi - josko sen nyt todellisuudessa on hommapuoleenkaan mielestä väliksi toimiiko vai ei, kyseessä lienee aivan muu agenda - sillä kansahan on keskimäärin tyhmää ja vaaralisen tyhmää päättääkseen itse monimutkaisista ja tärkeistä asioista.
Lisäksi meillä on jo Persut, jonne moderni äärioikeisto on jo tehnyt pesänsä Soinin siunauksella.
Nolo puolue
12
237
Vastaukset
- Miniluv
Sellasta seuraa, kun piripäät touhuaa.
- Pöllämystynyt
Ai tuliko se lasti jo Virosta?
- vanha SMP: jäbä
Niin... silleenhän se tapahtuu. Muutos tulee vain vähän kerrassaan ja nyt ovat vaalit 2011. Nimi kuvaa hyvin puolueen pyrkimyksiä. Kyllä se muutos tulee jos muutosta sitkeästi etsitään... Vaikkapa neljän vuoden välein.
- Persukset
Tuo nimen kirjoitus tuntuu olevan ainakin vaikeaa-- oikohan lsd parempi alku. Muutenkin asiat tuntuvat olevan kovasti sekaisin.
- soraääni
Mikä teitä Muutoksessa oikein pelottaa, kun sitä niin kovasti dissaatte? Kehuisitte mielummin omianne, niin saisitte paremman lopputuloksen!
- Muutoksia
MUUTOS 2011 on sama kuin TOTALREVISION 1848 tai WENDE 1989
http://jounijokela.puheenvuoro.uusisuomi.fi/56897-muutos-2011-suomi-wende-1989-ddr-totalrevision-1848-sveitsi-aikataulu - Minäkin olen Miniluv
Mahdollisesta nimenvaihdosta ei ole vielä ollut puhetta :)
On totta, että lähtökohta oli Hommaforumilla. Laajat keskustelut ja ohjelman laatiminen eivät ehkä olisi helposti onnistuneet muualla. Mutta jäsenkanta on laajentunut hommalaisista, kuten pitääkin.
Muutoksen oma keskustelufoorumi: http://www.muutos2011.fi/vb/forum.php
Oman vaalipiirini Muutos 2011-ehdokkaista kukaan ei kampanjoi maahanmuuttoteemalla. Suora demokratia on hyvin keskeisesti esillä.
Sinulla voi olla oma mielipiteesi suorasta demokratiasta, mutta me luotamme suomalaisiin ja uskomme, että se Sveitsin esimerkin mukaisesti voisi toimia täälläkin.- Mamuviha taustalla?
"Sinulla voi olla oma mielipiteesi suorasta demokratiasta, mutta me luotamme suomalaisiin ja uskomme, että se Sveitsin esimerkin mukaisesti voisi toimia täälläkin."
Heh heh. Etteköhän te kannata suoraa demokratiaa siksi että toivotte minareettien kieltämistä kansanäänestyksen perusteella, niin kuin Sveitsissä tapahtui... Keppihevonen mikä keppihevonen!
- Reukku
Kuhaa ny Persut raivaa hiukan tilaa, niin kyllä se tulee vielä Muutoksenkin aika. Ei roomaakaan päivässä, tai yhdessä vaalikaudessa rakennettu.
- ö
Äänestäkää Persuja nyt... niin muutos tulee jo 17.4 2011!
- Muutos 2011
Tuskin kukaan Suomessa jaksaa kerätä kymmeniätuhansia ääniä sen vuoksi ettei minaareetteja rakennettaisi.
Onko niitä edes yhtään vielä Suomessa?
Reukulle: SDP:n forssan kokouksessa vuonna 1903 oli 2. kohtana Suora Demokratia.
Millois SDP saa raivattua sen verran tilaa että saa sen toteutettua? - soraääni
johan esim. ton asian takia äänet olis kasassa yhden iltapäivän aikana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173083Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572768Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352162Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012071Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251920Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.8995Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67964Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11878Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77870